Príslušníci Federálnej policajnej správy v Bosne a Hercegovine dnes zadržali občana Slovenska, na ktorého bol vydaný medzinárodný zatykač. Podľa iniciál, ktoré v tejto súvislosti zverejili miestne médiá, by malo ísť o hľadaného exvyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Mariána Kučerku. Ten by sa mal podľa inorfmácií PLUS 7 DNÍ aktuálne už nachádzať na príslušnom súde, ktorý bude rozhodovať o ďalšom postupe voči jeho osobe. 

Dobrovoľne?

Kučerkov advokát Martin Bezák však tvrdí, že informácia o "chytení" expolicajta nie je správna.
 "Náš klient sa dostavil pred policajné orgány Bosny a Hercegoviny dobrovoľne potom, ako zistil, že na neho bol vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz. V súčasnosti prebieha konanie o tom, či bude alebo nebude na základe tohto zatýkacieho rozkazu vydaný na Slovensko. Považujem za potrebné zdôrazniť, že predmetný medzinárodný zatýkací rozkaz vydal sudca Juraj Kliment, ktorý podľa právoplatného nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky zo dňa 09.12.2021, č. k. II. ÚS 300/2021-53, nie je v trestnej veci nášho klienta zákonným sudcom, pretože jeho príbuzenský vzťah k prokurátorovi Ondrejovi Repovi je takej povahy a intenzity, že objektívne vyvoláva pochybnosti o jeho nestrannosti nielen u osoby nášho klienta, ale aj u akéhokoľvek nestranného pozorovateľa, čo môže viesť až k strate dôvery občanov v spravodlivosť. Aj táto okolnosť preto nepochybne bude musieť byť zohľadnená pri rozhodovaní o vydaní alebo nevydaní nášho klienta na Slovensko," uviedol pre PLUS 7 DNÍ Bezák.

Nechodil na pojednávania

Zatykač na Mariána Kučerka bol vydaný pred pár dňami potom, ako sa niekoľkokrát nedostavil na pojednávania na Najvyššom súde. Ten mal rozhodovať o jeho odvolaní proti neprávoplatnému odsúdeniu za prijímanie úplatku. Pojednávanie bolo pôvodne naplánované aj na 2. februára 2023, to však predsa senátu Juraj Kliment dnes zrušil.

Údajné zdravotné problémy

Medzi tým Kučerka podľ vlastných slov vycestoval na návštevu hlavného mesta Bosny a Hercegoviny Sarajeva, kde sa mu mal zhoršiť zdravotný stav a bola mu nariadená medikamentózna liečba a pokoj na lôžku. Ako ďalej uviedol, trpí mimo iného problémami so srdcom a krvným tlakom.

Jedenásťročný trest

Samosudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici uznal Kučerku vlani v marci za vinného z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku. Zároveň mu uložil úhrnný trest 11 rokov väzenia so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku, ako aj ochranný dohľad vo výmere jeden rok. Marián Kučerka, ktorého obvinili v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš, sa proti verdiktu odvolal.