Tip na článok

Bosovia podsvetia: Exkluzívne v PLUS 7 DNÍ unikátna séria mafiánov na DVD

Čo znieslo zo sveta najmocnejších bosov podsvetia?

Galéria k článku (27 fotografií )
Bosovia podsvetia: Exkluzívne v PLUS 7 DNÍ unikátna séria mafiánov na DVD
Bosovia podsvetia: Exkluzívne v PLUS 7 DNÍ unikátna séria mafiánov na DVD
Bos Bosov: Na strednom Slovensku sa vyprofiloval sériový vrah Mikuláš Černák, ktorý si dokázal svojou krutosťou a zvrátenosťou podmaniť všetky zločinecké skupiny.

Zozbierajte si unikátnu sériu mafiánov na 6 DVD exkluzívne v PLUS 7 DNÍ. Druhé DVD zo série už v najnovšom čísle týždenníka, ktoré vychádza 27. októbra. Limitovanú sériu dostanete kúpiť iba v niektorých stánkoch (obchodné reťazce ju nepredávajú) za cenu 2,99.

Organizovaný zločin na Slovensku v deväťdesiatych rokoch vznikol po zmene politického režimu ako produkt veľmi svojráznej predstavy niektorých mladých mužov o slobode.

Nahrávali im aj morálne oslabené, do revolúcie všemocné represívne sily, ktoré odrazu nemali už to obávané výsostné postavenie a v nových politických podmienkach neprejavovali chuť a dostatočnú razanciu v boji proti vznikajúcemu organizovanému zločinu.

Bezmocnosť polície

V slovenskej spoločnosti sa udomácnil mýtus, že za vznik organizovaného zločinu mohla široká amnestia, ktorú vyhlásil Václav Havel krátko po tom, ako bol v decembri 1989 zvolený za prezidenta Československa. Nie je to pravda, svedčí o tom aj fakt, že v Českej republike, kde bolo oveľa väčšie množstvo prepustených väzňov, nevznikli podobné organizované zločinecké skupiny ako na Slovensku.

Štatisticky sa zistilo, že do slovenského podsvetia po Havlovej amnestii prešli iba štyri percentá prepustených väzňov. Väčšina z nich sú verejnosti známe postavy - Milan Holáň, alias Gorila, ktorý pôsobil na Kysuciach v okolí Žiliny, Robert Holub v Košiciach, Vladimír Daniš, alias Tuti, v Bratislave...

Väčšina slovenských „živáňov“ pochádzala z veľmi pestrého prostredia. Často to boli takzvaní biletári, v podstate vyhadzovači z diskotékových podnikov, ktorí sa regrutovali z prostredia silových športov.

Boli medzi nimi takí, ktorí sotva vychodili základnú školu alebo dokončili učňovku, ale aj vysokoškolsky vzdelaní ako inžinier ekonómie a karatista Eduard Dinič, pôsobiaci v Bratislave, alebo študent diplomacie a žurnalistiky Miroslav Sýkora. Boli medzi nimi zápasníci ako Tibor Pápay z Dunajskej Stredy, Ján Takáč z Bratislavy a ďalší.

Niektorí objavili v sebe nové schopnosti ako Peter Steinhübel, zvaný Žaluď, ktorý sa ako jeden z prvých dal na „podnikanie“, čiže nezákonné aktivity pri obchodovaní so všetkým možným i nemožným tovarom.

Politické prepojenia

Na „podnikanie“ sa dali mnohí, vhodnou príležitosťou bola aj malá privatizácia, v ktorej sa manipuláciami, zastrašovaním a vydieraním zmocňovali podnikov, prevádzok a zariadení v oblasti výroby a predaja.

Na strednom Slovensku sa postupne vyprofiloval sériový vrah Mikuláš Černák, ktorý si dokázal svojou krutosťou a zvrátenosťou podmaniť na istý čas všetky zločinecké skupiny.

Všetky začínali vydieraním, poskytovaním takzvanej ochrany malým podnikateľom, čo bolo v skutočnosti vyberanie výpalného za to, že podnikateľovi nezhorí prevádzka, podnik, auto, reštaurácia... A niektorí sa snažili dostať sa do slušnej spoločnosti a pohybovať sa v nej, nadväzovali kontakty v politickom prostredí - okrem Žaluďa napríklad šéf zápasníckeho zväzu Jozef Sloboda -, aby si tak zabezpečili lepšie pozície, priazeň politikov i ochranu pred zákonom. A politická moc sa tomu veľmi nebránila, naopak, ak mohla, využila to pre svoje záujmy.

Silnú podporu dostávali zločinecké skupiny a ich šéfovia v rokoch 1995 - 1998 z prostredia Slovenskej informačnej služby, najmä od jej námestníka a bývalého dôstojníka ŠtB Jaroslava Svěchotu. Často však objatie s politikmi a tajnou službou neposkytlo stopercentnú imunitu a bolo napokon smrteľné.

Popravou rukami svojich kolegov gangstrov skončil Eduard Dinič a jeho brat Robert, Miroslav Sýkora a jeho niekdajší partner Peter Križanovič, alias Duran, Robert Holub, Jozef Surovčík, Ján Takáč, Jozef Sloboda...

A niektorým sa podarilo prežiť - Mikulášovi Černákovi „vďaka“ paranoidnej opatrnosti alebo Jurajovi Ondrejčákovi, alias Piťovi, ktorý mal to šťastie, že jeho úhlavným protivníkom v novom miléniu už neboli gangstri, keďže boli buď mŕtvi, alebo vo väzení, ale orgány činné v trestnom konaní, ktoré ho odsúdili na dlhý trest.

Najpodrobnejšiu históriu slovenského organizovaného zločinu deväťdesiatych rokoch prináša dokumentárny seriál Mafiáni na RTVS.

„Zozbierajte si unikátnu sériu mafiánov na 6 DVD exkluzívne v PLUS 7 DNÍ. Druhé DVD zo série v najnovšom čísle týždenníka, ktoré vychádza 27. októbra. Limitovanú sériu dostanete kúpiť iba v niektorých stánkoch (obchodné reťazce ju nepredávajú) za cenu 2,99.

VIDEO Plus 7 Dní