Tip na článok
Dôverne: Aj keby Štefan Harabin mal tento spôsob vítania medzi mužmi v krvi, na protokolárnu akciu u prezidenta nepatrí.

Bozky dominantného Harabina s prekvapeným Ficom: Bol to iba kalkul?

Už samotné vymenovanie nového generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára bolo okamihom hodným pozornosti. Nečakané však boli bozky, ktoré sa ušli premiérovi Robertovi Ficovi od Štefana Harabina. Čo nimi chcel naznačiť?

Galéria k článku (5 fotografií )
Súdruhovia: Bozkávanie sa straníckych lídrov bolo typickým znakom komunizmu. Takto ho predvádzali Leonid Brežnev a Erich Honecker.
Nedá sa odolať: Pozdravy od Štefana Harabina bývajú veľmi vrúcne, tvrdí Robert Fico.
S Jánom Mikolajom: Bozky od Harabina boli samozrejmé, robil to pravidelne, hovorí Mikolaj.

Dvojročná sága hľadania nového generálneho prokurátora dospela do záverečnej fázy 17. júla. Médiá sa na poslednú chvíľu dozvedeli, že prezident Ivan Gašparovič ide vymenovať nového generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Na oficiálnej ceremónii v Prezidentskom paláci však pozornosť upútal nečakaný výjav. Premiéra Roberta Fica predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin obdaril troma vrúcnymi bozkmi. Zdalo sa, že aj samotný Fico bol z toho mierne vydesený.

Nepatričné

Bozkávanie na líce naozaj nepatrí medzi bežné prejavy na oficiálnych podujatiach. Nepozná ho ani oficiálna príručka protokolu ministerstva zahraničných veci. Odborníčka na protokol Božena Volková bozkávanie mužov počas oficiálnych akcií za štandardné rozhodne nepovažuje. „Bozkávanie mužov je také sovietske,“ hovorí. Podľa nej sa síce náš diplomatický protokol za posledné roky posunul smerom k západným štandardom, ale z východného vplyvu sme sa stále nevymanili. „Stále sme pod vplyvom Orientu a vidíme jeho prvky aj na oficiálnych podujatiach. Na druhej strane, od zmeny režimu sa veľmi nevymenili ani ľudia. Vo vrcholných funkciách sú takí, ktorých formoval minulý režim, a tak im niektoré zvyky zostali,“ hovorí Volková.

Bol to kalkul?

Štefan Harabin ako predseda Najvyššieho súdu a predseda Súdnej rady má mnoho kritikov. Bozkávanie s premiérom mohlo byť pre nich odkazom, že má vo Ficovi svojho blízkeho spojenca.

Bozkávanie na líce je v mnohých kultúrach prejavom blízkeho priateľstva. Na juhu Európy sa muži bozkávajú ako prejav spolupatričnosti k rodine, neraz aj k rodine v inom chápaní, alebo arabskí šejkovia na Blízkom východe, ktorí sú vlastne jedna veľká rodina. Rešpektovaná odborníčka na neverbálnu komunikáciu Oľga Škvareninová je presvedčená, že iniciátorom bozkávania bol Harabin. „Premiér to nečakal. Dokonca pred tretím akože bozkom išiel premiér trupom a hlavou dozadu,“ tvrdí Škvareninová, podľa ktorej sa Harabin snažil pôsobiť dominantne.

Americká profesorka psychológie Ann Fuehrerová z Miami University v štáte Ohio vysvetľuje, prečo mohol byť premiér zaskočený. „Vždy vyššie postavený, respektíve silnejší muž určuje, či sa pobozkajú, alebo nie. Silnejšia osoba určuje vzdialenosť, na akú si k sebe pustí druhú osobu. Oni sú iniciátormi spoločenského bozku,“ dodáva Fuehrerová. Podľa záznamu bol iniciátorom bozkávania Harabin, ale postavením, aspoň oficiálne, je vyššie Fico. Fuehrerovú dopĺňa riaditeľka Školy protokolu vo Washingtone Pamela Eyringová. „Bozk na líce je neverbálny signál okoliu, že ste vysokorešpektovaný a uznávaný ako vyššie postavená osoba,“ tvrdí Eyringová.

Harabin mohol podvedome či vedome pred kamerami vyjadriť blízky vzťah s najmocnejším mužom krajiny, a teda svoju neohrozenosť. „V každom prípade, spoločenské bozkávanie by sa malo diať iba medzi priateľmi,“ uzatvára Eyringová.

Má to v krvi?

Harabin s Ficom vysvetľujú neštandardné bozkávanie na oficiálnej akcii Harabinovým pravoslávnym vierovyznaním a zvyklosťami. Okrem toho „... pozdravy pána Harabina bývajú také vrúcne, že sa im dá ťažko odolať“, povedal Fico médiám.

O bozkávaní s Harabinom vedia svoje aj jeho bývalí kolegovia v prvej Ficovej vláde, kde bol Harabin dva roky ministrom spravodlivosti. Bozkávanie zo strany Štefana Harabina za nič nezvyčajné nepovažuje exminister školstva Ján Mikolaj. Na bozky od bývalého kolegu bol zvyknutý. „Bozky boli samozrejmé, on to robil pravidelne,“ smeje sa Mikolaj.

Či sa Štefan Harabin v pozícii ministra spravodlivosti bozkával aj s premiérom Ficom, si síce nepamätá, „ale mňa vybozkával vždy a všade“.

Premiér bozkávanie nečakal

Podľa odborníčky na neverbálnu komunikáciu Oľgy Škvareninovej bol premiér evidentne zaskočený bozkávaním od predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina.

Ako ste celú situáciu vnímali?

Zo strany pána Harabina to adekvátne nebolo, pretože na protokolárnych podujatiach sa to nerobí, protokol to nepripúšťa. Keď ide o protokol, nemôžeme robiť to, na čo sme bežne zvyknutí. Protokol jednoducho zväzuje a to by mali možno niektorým vysvetliť.

Premiér Fico vyzeral správaním Štefana Harabina zaskočený.

Myslím si, že pán premiér na to určite nebol pripravený, dokonca pred tým tretím akože bozkom išiel trupom a hlavou dozadu. Určite to nečakal. Ani to nemal prečo čakať, pretože to nebolo vhodné, nepasovalo to do situácie.

Prečo to predseda Najvyššieho súdu podľa vás urobil?

Možno chcel naznačiť, že sa dobre poznajú. Možno sa len tešil, že sa stretli. Ťažko povedať, ale podľa mňa to bol signál radosti, ukázania niečoho pozitívneho, napríklad, že sú veľkí kamaráti. Nasvedčovalo by tomu aj gesto pána Harabina, ktorý dal následne svoju ruku na plece pána premiéra. Ak by to však bolo z priateľstva, bolo by to prvoplánové. Mohol to však byť aj signál dominancie, čiže pán premiér sa dostal do podriadenej situácie. On vlastne len reagoval, pretože impulz vyšiel od Harabina.

Ostatných účastníkov stretnutia Štefan Harabin nebozkával.

Nie. A preto nebolo ani bozkávanie pána premiéra vhodné. Bozkávanie tam nemalo čo hľadať. Z pohľadu neverbálnej komunikácie to určite nebolo vhodné už len preto, že predsedu vlády dostal do situácie spoločensky nie veľmi vhodnej. Dalo by sa povedať, že ho dostal do submisívnej polohy, pretože premiér musel reagovať nielen na bozky, ale aj na ruku na pleci.

Ako situáciu zvládol samotný premiér?

Myslím si, že to zvládol dobre, lebo jeho reakcie nebolo veľmi vidieť. Boli to len zlomky sekúnd, ktoré sa dali zachytiť na televíznej obrazovke, a premiér veľmi dobre urobil, že ku kamerám sa natočil trošku chrbtom. Bol to veľmi šikovný ťah.

VIDEO Plus 7 Dní