Do funkcii sa známa odporkyňa interrupcií dostala len niekoľko dní pred príchodom pápeža Františka na Slovensko. Presne 8. septembra 2021 vláda vymenovala poslankyňu národnej rady Annu Záborskú za splnomocnenkyňu pre ochranu slobody vierovyznania. Nový úrad pod jej vedením má za úlohu prevenciu náboženského extrémizmu a dodržiavanie slobody presvedčenia v súlade s Ústavou SR. No zmerať jej úspech viac ako rok po nástupe do funkcie je tvrdý oriešok. Možno aj preto vo vláde čaká petícia s viac ako 12-tisíc podpismi na jej odvolanie z tohto postu.
Nový úrad
Vymenovanie rodáčky zo Švajčiarska za ochrankyňu slobody vierovyznania vyvolalo hneď na počiatku vlnu nevôle a prinajmenšom rozpačité reakcie. Napríklad europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová reagovala, že Slovensko skôr potrebuje „splnomocnenca pre odluku cirkvi od štátu alebo splnomocnenca žien pre ochranu pred Annou Záborskou“. Nomináciu skritizovala aj vtedajšia predsedníčka Progresívneho Slovenska Irena Bihariová. Podľa nej nie je namieste, že slobodu rôznych náboženských vyznaní má ochraňovať človek, ktorý „presadzuje ideológiu jednej konfesie“. S otázkou ohľadom jej nominácie sa vtedy nielen verejnosť obrátila na šéfa parlamentu Borisa Kollára. Hoci novinárom nevedel vysvetliť, prečo bola vytvorená nová štátna funkcia, za jej šéfku sa jasne postavil. „Myslím si, že nikto lepší na tomto poste ako ona nemôže byť,“ vyhlásil.
Odpoveď na otázku, čo má úrad ochrankyne Záborskej riešiť, nie je jednoduché získať ani po roku. Oficiálne má totiž splnomocnenec postavenie poradného orgánu vlády a jeho hlavné úlohy sú opísane veľmi všeobecne. Má napríklad „podporovať úsilie“, „skúmať možnosti“ a „monitorovať situáciu“ v oblasti náboženstva a slobody vierovyznania. Pozreli sme sa preto na internetovú stránku úradu vlády. Práve tam sa zverejňujú doklady predložené na prerokovanie kabinetu ministrov. Na naše prekvapenie sme nenašli ani jeden dokument z dielne Záborskej úradu. Či už legislatívny návrh, alebo správu o aktuálnom stave slobody vierovyznania na Slovensku.
Na otázky o konkrétnych krokoch, ktoré za uplynulý rok podnikla splnomocnenkyňa v téme ochrany slobody vierovyznania, tlačové oddelenie vlády neodpovedalo. Chod úradu pritom financuje štát. Samotná konzervatívna politička za výkon funkcie odmenu nedostáva, no zo štátnej kasičky sa uhrádzajú náklady na platy jej šiestich podriadených aj výdavky na služobné cesty. Presnú sumu nám úrad vlády neprezradil.
Neviditeľná ochrankyňa
Bývalá členka Matovičovho hnutia OĽaNO sa ako zástupkyňa slobody viery môže zúčastniť na rokovaní vlády a ministrov informovať o problémoch náboženských menšín. Zatiaľ s tým však šéfov rezortov veľmi neobťažovala. Za rok vo funkcii a sedem mesiacov od vzniknutia jej úradu sa s ministrami stretla iba raz, v polovici apríla tohto roka. Ako zástupkyňa slobody viery nepresvedčila ani širokú verejnosť, v novej funkcii sa takmer nezúčastňuje na verejných podujatiach a stránku jej úradu na sociálnej sieti sleduje iba 300 ľudí. Fanúšikov na internete informuje napríklad o tom, že zambijskí kresťania prvýkrát počuli Bibliu v rodnom jazyku, či o príležitosti Svetového dňa boja za zákaz jadrových zbraní.
Hoci oficiálne za dlhoročnou europoslankyňou nestojí žiadny viditeľný výsledok, jej plány boli spočiatku odvážne. Krátko po vymenovaní do funkcie tvrdila, že jej úlohy sú širšie než problémy slobody viery na Slovensku, a chystala sa ju chrániť na svetovej úrovni. „Ako príklad poviem ženy, ktoré sú ako vojnová korisť znásilňované a odvážané do zajatia. A nie sú to len veriace ženy, sú to aj neveriace ženy. Pretože v tých radikálnych moslimských krajinách je aj to, že mnohí zomrú, pretože nevyznávajú žiadne náboženstvo. Aj tých chcem zastupovať,“ vysvetľovala vlani. No zostalo zasa len pri slovách. Za rok vo funkcii splnomocnenkyňa nenavštívila žiadnu krajinu zasiahnutú vojnou či štát, v ktorom moc prebrali radikálne náboženské skupiny. Namiesto toho sa bola už niekoľkýkrát pozrieť do Vatikánu spolu s vládnou delegáciou, zúčastnila sa na ministerskej konferencii o slobode náboženského vyznania v Londýne a na rokovaní Rady pre ľudské práva OSN v Ženeve.
Prečo skupina katolíkov vyzýva Záborskú na odstúpenie? Zistite v galérii >>>>