Po troch domových prehliadkach skončilo päť ľudí v putách po akcii nazvanej Cestovateľ. Jedným z nich je príslušník cudzineckej polície. Inšpekcia ho totiž viní z toho, že sa mal podieľať na korupčnej trestnej činnosti spojenej s vybavovaním pobytov pre cudzincov. Ako informovalo ministerstvo vnútra, obvinený príslušník bol v riadiacej funkcii na oddelení cudzineckej polície.

Za 300 až 500 eur

Podľa našich informácií mal zadržaný Zoltán spolupracovať aj so svojím nevlastných bratom, ktorý bol pri akcii Cestovateľ taktiež zadržaný. Má ísť o mestského policajta. "Medzi zadržanými osobami boli aj občania krajín mimo EÚ, ktorí s týmto príslušníkom PZ dlhodobo spolupracovali pri vybavovaní pobytov pre ďalších cudzincov," upresnilo ministerstvo vnútra.

Podľa našich informácií mala skupina vyvíjať činnosť od roku 2019. Na hlavu vraj brali 400 do 500 eur a ich „klientami“ boli najmä ľudia z Albánska či východnej Európy. Dokopy mali zarobiť cez 20-tisíc eur.

Zo skupiny zatiaľ inšpekcia obvinila z trestných činov len Zoltána a jeho brata. Ide o zločin prijímania úplatku a zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Ostatní zadržaní boli pustení na slobodu.

Chceli kolúznu aj pokračovaciu väzbu

Podľa našich zdrojov mal Zoltán požiadať minulý mesiac o prepustenie zo zboru. Keďže je však stále príslušníkom, chcel ho prokurátor vidieť vo väzbe. Hoci najprv bola v návrhu kolúzna aj pokračovacia väzba, Zoltánovi podľa našich informácií pomohlo, že sa sčasti priznal. A tak prokurátor žiadal väzbu len z dôvodu možného pokračovania v trestnej činnosti. Službukonajúci sudca Špecializovaného trestného súdu však rozhodol o jeho stíhaní na slobode. Prokurátor sa voči tomu odvolal a tak bude o Zoltánovi rozhodovať Najvyšší súd.