Tip na článok
Exminister za SNS Viliam Oberhauser (vľavo) vypovedal na súde ako svedok. Vľavo jeho brat Anton, po ktorom pátral aj Interpol.

Brat exministra Viliama Oberhausera skončil v base. Hľadal ho aj Interpol

Prominentného väzňa ukrývajúceho sa pred spravodlivosťou sa napokon podarilo chytiť.

Už sedí v base. Antona Oberhausera, brata exministra za Slovenskú národnú stranu Viliama Oberhausera, dolapili policajti z Vranova nad Topľou.

S rukami v putách ho priviezli do prešovskej väznice, kde si odpykáva sedemročný trest za podvod. MUDr. Anton Oberhauser, prezývaný Starý lišiak, doplatil na to, že vo svojom vysokom veku prepadol sentimentalite.

Obyčajní ľudia verzus politikov brat

Rozsudok nad všeobecným lekárom z Vranova nad Topľou sa stal právoplatným už v roku 2008. Keby si ho starý pán prišiel vypočuť osobne, z budovy súdu by putoval rovno za mreže. Spôsob, akým sa dostal k šesťstopäťdesiatim hektárom lesa v obci Korunková, Špecializovaný trestný súd nazval trestným činom podvodu.

Aj keď Oberhausera považovali ľudia v jeho okolí za vzdelaného muža, na prisvojenie cudzieho majetku nepoužil sofistikovaný plán, iba obyčajnú drzosť, ktorá bola v deväťdesiatych rokoch minulého storočia na Slovensku až chorobne rozšírená.

A keďže lekárov brat bol v tom čase vplyvným mužom - ministrom vodného a lesného hospodárstva so samotným Jánom Slotom za chrbtom, trúfol si Anton Oberhauser hneď za horúca ukradnuté lesy prenajať českej firme na ťažbu drevnej hmoty.

Šok skutočných vlastníkov pozemkov - malých urbárnikov - rýchlo vystriedala zlosť. Nestrácali čas najímaním právnikov ani behaním na policajnú stanicu. Svoje bránili vlastnými rukami. V korunkovských lesoch zatarasili cesty. Strhol sa krik, zvada a kauza bola na svete.

Oberhauser, taký dôstojný v bielom lekárskom plášti a so šedinami na hlave, vytiahol výpis z katastra nehnuteľností a prstom ťukal do miesta, kde bolo napísané jeho meno ako majiteľa korunkovských lesov. Kde sa tam zrazu vzalo, o tom ochotne rozprával zaujímavú rozprávku.

Za mreže: Bývalý praktický lekár Anton Oberhauser si v Prešove odpykáva sedemročný trest. Polovicu mu zrejme odpustia pre vysoký vek. Ilustračné foto: archív

Kde bolo, tam bolo

Starý otec pána doktora bol horár u grófov Coburgovcov. Všimol si, že lesný komplex v okolí Korunkovej pustne, i rozhodol sa, že sa o túto časť krásnej prírody postará.

V roku 1919 drancované lesy sám odkúpil a príkladne sa o ne staral. Na sklonku života ho čoraz viac trápilo, čo bude s jeho horou, až sa z tohto sveta pominie. Rozmýšľal, na ktorého z vnukov ťažké bremeno preloží a voľba padla na šikovného Tonka.

Aby všetko bolo s kostolným poriadkom, starý otec zašiel za notárom až do Brezna a svoju vôľu dal na papier. Dokumenty o vlastníctve pozemkov potom celé desaťročia ukrývala v starej škatuli Tonkova teta. Keď sa Tonko, teda pán doktor Oberhauser, o vôli starého otca v roku 1996 dozvedel, nemohol inak, len ju do poslednej litery naplniť. Lesy v Korunkovej dal zapísať na svoje meno.

Historické dokumenty rozprávali celkom iný príbeh ako ten, s ktorým prišiel Oberhauser. Coburgovci nikdy nemali v lokalite Korunková horára a Oberhauserovci tam ani v blízkej, ani v ďalekej minulosti žiadne pozemky nevlastnili.

Oberhauser nedokázal svoje výmysly podoprieť ani len akýmisi papiermi zo starej škatule, lebo ich vraj ukradli neznámi zlodeji. Krádež dôležitých dokumentov potvrdzoval na súde akurát doktorov brat exminister Viliam Oberhauser, na polícii nahlásená nebola.

Hľadaný Interpolom

So siedmimi rokmi v prvej nápravnovýchovnej skupine obišiel MUDr. Anton Oberhauser za podvod s majetkom v hodnote sedemdesiatpäť miliónov slovenských korún (takmer 2,5 milióna eur, prepočítané konverzným kurzom - pozn. red.) ešte pomerne ľahko. Špecializovaný trestný súd zobral do úvahy jeho vysoký vek i „riadny život“, ktorý do spáchania trestného činu viedol. Trest mu vymeral na spodnej hranici sadzby stanovenej zákonom.

Starému lišiakovi, ako Oberhausera nazývajú vo Vranove, sa však za mreže vôbec nechcelo. Ešte pred vyhlásením rozsudku založil eseročku Oberhauser AK na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a zabezpečil lekárov, ktorí ordinovali namiesto neho. Takto sa postaral o zdroj príjmov a zo Slovenska ušiel. Keď z väznice hlásili, že Oberhauser v lehote stanovenej súdom na výkon trestu nenastúpil a márne ho hľadali aj miestni policajti, sudca na neho vydal európsky aj medzinárodný zatykač.

Ako miesto Oberhauserovho úkrytu sa dala predpokladať Ukrajina, kde sa zdržiaval jeho syn. Správy v tomto duchu sa objavili aj na internete. Uvádzalo sa v nich, že Oberhauserov syn je členom sekty Antona Dohnala, exkomunikovaného katolíckeho kňaza, a „ľudia u neho neraz videli toho starého zlodeja“.

Skôr než Interpol stihol Oberhausera chytiť, zasiahol do prípadu Ústavný súd. Na jeseň 2009 prijal Oberhauserovu sťažnosť na porušenie jeho základných práv a slobôd a súčasne spravil čosi navyše. Odložil „vykonateľnosť uznesenia Najvyšieho súdu až do meritórneho rozhodnutia Ústavného súdu vo veci samej“.

Znamenalo to, že právoplatne odsúdený Oberhauser, ktorý ignoroval jasné nariadenie súdu, nemá do väzenia nastúpiť. Nie preto, že by nebol vinný alebo sudcovia pochybili.

Výhodu dostal Oberhauser len akosi pre istotu. Išlo síce o dočasnú výhodu, ale dĺžka jej trvania nebola vopred jasne určená. O inom odsúdenom, ktorého Ústavný súd „vytiahol“ z väzenia a nechal čakať na rozhodnutie o jeho sťažnosti na slobode, verejnosť dovtedy nepočula.

Sila Vianoc

Na základe rozhodnutia Ústavného súdu polícia zrušila po Oberhauserovi pátranie, zrušený bol tiež medzinárodný aj európsky zatýkací rozkaz. Odsúdený tak získal ďalšieho pol druha roka. Až v marci 2011 Ústavný súd konečne rozhodol, že Oberhauserove práva porušené neboli. Trest si musí odpykať.

Na postoji tvrdohlavého starca to však nezmenilo nič. Bol odhodlaný naďalej sa skrývať pred políciou, azda až do svojich posledných dní. Nepočítal s tým, že odlúčenie od blízkych bude pre neho s pribúdajúcim vekom čoraz ťažšie a že ho nevydrží.

Počas Vianoc roku 2011 sa potajomky vrátil na pár dní domov. Polícia už na neho čakala. Ako potvrdil riaditeľ Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Prešove Tibor Soták, dnes sedemdesiatšesťročný Anton Oberhauser si trest za chamtivosť odpykáva práve v tejto väznici.

VIDEO Plus 7 Dní