Kollárov súrodenec Ľudovít Goga, ktorý je poslancom Národnej rady za hnutie Sme rodina, podľa Investigatívneho centra Jána Kuciaka zabudol po vstupe do politiky priznať firmu v Rakúsku.

Nevlastný brat Borisa Kollára, Ľudovít Goga, ktorého šéf hnutia označuje za ich eso na zahraničnú politiku, má u našich západných susedov vo firme za partnera podnikateľa s rakúskymi koreňmi Elsayeda Mahmouda. „Zviditeľnil sa, keď na začiatku pandémie nového koronavírusu začal na letisku Schwechat , kde prevádzkuje dva obchody s mobilmi, rozdávať respirátory. Milióny respirátorov údajne získal na Slovensku,“ píše Investigatívne centrum Jána Kuciaka.

Spoločnosť s mobilmi je v Rakúsku registrovaná na poslanca Ľudovíta Gogu zo Sme rodina. Goga pre ICJK priznal chybu a kajal sa: „Je to moja chyba, čím skôr to idem zrušiť. Som si vedomý, že som urobil chybu a prípadne ponesiem sankcie."

Kauza však naberá na obrátkach. Rakúsky Kronen Zeitung zverejnil video a fotografie zo zásahu policajtov vo firme. Na príkaz prokuratúry urobili muži zákona prehliadky v obchode s respirátormi Mahmouda a Gogu. Kauzu odhalili rakúski kolegovia z investigatívneho projektu.

„V súčasnosti sú zabezpečené rôzne predmety a dýchacie masky,“potvrdil hovorca rakúskej  polície Patrick Maierhofer. „Predajca mobilných telefónov počas korona krízy otvoril dva obchody s respirátormi na Mariahilfer Strasse a Kärntner Strasse. Okrem iného predával masky FFP3 vyhlásené za vysoko kvalitné. Tieto by však nemali byť dostatočne certifikované. Hovorí sa aj o obchodných problémoch. Prevádzkovateľ obchody otvoril vo veľmi krátkom čase. Masky a hygienické výrobky sa predávajú aj prostredníctvom internetového obchodu. Od dílera si ich tiež objednali vládne agentúry. Policajti na príkaz sudcu zaistili desiatky krabíc s maskami. Za takéto obchodné podvody hrozí sankcia od troch do piatich rokov,“ uvádza Kronen Zeitung.

Mohlo by vás zaujímať: