Tip na článok
Bratislavský majáles: Profesionálne ohňostroje si užijú Bratislavčania aj naďalej. Sami si však nebudú môcť odpáliť delobuch ani na Silvestra.

Bratislava bude mať tichý Silvester. Zakázala petardy a svetlice

Bratislava ja prvým mestom, ktoré celoročne zakázalo používanie zábavnej pyrotechniky. Petardu si občania nesmú hodiť ani počas novoročných osláv. Hrozí mastná pokuta.

Zábavná pyrotechnika od prvého novembra zmizne z Bratislavy. Bratislavskí mestskí poslanci totiž schválili všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré používanie petárd či svetlíc zakazuje. A to dokonca aj na Silvestra.

Výnimkou sú len ohňostroje, ktoré odpaľuje profesionálna firma, detská zábavná pyrotechnika kategórie F1 či scénická pyrotechnika.

Inšpirácia pre iné mestá

„Bratislava bude prvým mestom, ktorý zakáže používanie zábavnej pyrotechniky a je to dobré, lebo ako hlavné mesto môže slúžiť ako inšpirácia pre ostatné samosprávy,“ povedala námestníčka bratislavského primátora Iveta Plšeková.

Poslankyňa Soňa Svoreňová tvrdí, že prijatím tohto VZN sa bude eliminovať hluk, zranenia, stres pre starších občanov, tehotné ženy či pre domáce zvieratá. „Nevravím, že to odradí všetkých, ale veľkú časť, najmä rodičov to môže odradiť. Ak sa rozšíri do povedomia občanov, že niečo je zakázané, časť to eliminuje určite automaticky,“ skonštatovala.

Priznáva však, že vymožiteľnosť pri viacerých VZN je problematická. „Hrozia tu však pokuty do 500 eur, ktoré má právo dávať mestská polícia.“

Oslavy Nového roka: Po novom sa na ohňostroj budú Bratislavčania len pozerať. Ak odpália delobuch, koledujú si o mastnú pokutu.Foto: Emil Vaško

Nestačia oficiálne ohňostroje?

Zákaz zábavnej pyrotechniky podporovala aj iniciatíva Stop petardám. Podľa Petra Kočvara z iniciatívy boli kameňom úrazu práve výrobky kategórie F2 a F3, kde patria rôzne petardy a kompakty – ohňostroje, ktoré môže kúpiť osoba staršia ako 18, respektíve 21 rokov. „V Bratislave je zakázané ich používať mimo Silvestra už od roku 1999, no dlhodobo sa to nedodržiava. Petardy je počuť týždne pred a po Silvestri, súkromné ohňostroje (bez povolení úradov) prakticky kedykoľvek počas roka alebo nočnej hodiny,“ povedal Kočvara. Pod petíciu sa podľa neho podpísalo viac ako 10-tisíc občanov.

„Aj ja si rád pozriem dobrý ohňostroj, napríklad na Silvestra. Lenže vzhľadom na masové rozšírenie zábavnej pyrotechniky došlo doslova k nekontrolovateľnému používaniu. Nestačia nám oficiálne ohňostroje?“ pýta sa Kočvara. Hlučné petardy je podľa jeho slov zakázané predávať a používať v Rakúsku, Maďarsku, Slovinsku či Švajčiarsku.

Spokojní: Petíciu za zrušenie zábavnej pyrotechniky podpísalo vyše 10-tisíc občanov. Z rozhodnutia mestského zastupiteľstva môžu mať radosť.Foto: Juraj Velička

Výhovorky

Na opačnej strany barikády stoja profesionáli v oblasti zábavnej pyrotechniky, ktorí hovoria o likvidácii ich podnikania. „Kto vám kúpi výrobok, ktorý nebude môcť použiť?“ pýta sa Igor Neumann, ktorého spoločnosť Pyronm predáva zábavnú pyrotechniku.

Podnikatelia v zábavnej pyrotechnike si myslia, že zákaz ohňostrojov v Bratislave bude viesť jedine k tomu, že sa budú rakety vyrábať a odpaľovať načierno.

Podnikatelia so zábavnou pyrotechnikou upozorňujú na to, že profesionálny ohňostroj, čiže kategória F4, ktorej sa zákaz netýka, je spojený minimálne s dvojmesačným byrokratickým procesom. Na privátne akcie sa využívajú preto práve výrobky z kategórie F2 a F3, ktoré budú po novom zakázané.

Taktiež upozorňujú, že do týchto kategórií patrí aj množstvo výrobkov, ktoré, laicky povedané, nebúchajú, ako dlhé prskavky (40-90 cm), rímske sviece či fontány.

Prskavkový rekord: Robil sa s dlhými prskavkami, ktoré teraz patria do zakázanej kategórie.Foto: Robo Homola

Reálne sa nedosiahne nič

Viacerí mestskí poslanci upozornili, že hoci mesto používanie niektorej zábavnej pyrotechniky zakáže, obmedziť nedokáže ale jej predaj. „Je fajn, že môžeme niečo zakázať, ale nedosiahneme tým reálne nič,“ povedal poslanec Jozef Uhler.

Podľa poslanca Milana Vetráka je práve toto základný problém. „Zákon dovoľuje obci zakázať používanie niektorej kategórie pyrotechniky, ale nie jej predaj,“ povedal. Podľa niektorých poslancov sa toto VZN bude vo veľkej miere porušovať.

„Ak bude veľký tlak zdola, že samosprávy zakážu používanie zábavnej hlučnej pyrotechniky, pochopí aj zákonodarca, že keď sa nepoužíva, tak načo ju predávať. Je to prvý krok, ktorý môže samospráva urobiť,“ tvrdí Plšeková.

Na margo dodržiavania VZN uviedla, že ľudia, ktorým niekto hodil pod nohy petardu, môžu zavolať políciu. „Máme z minulosti príklady, kde sa riešili takéto priestupky. Teraz dávame občanom väčšiu silu, že aj samospráva je na ich strane,“ spresnila.

Anketa

Súhlasíte s celoročným zákazom používania zábavnej pyrotechniky v hlavnom meste?

Áno 33% Nie 67%Celkový počet hlasujúcich: 1000

VIDEO Plus 7 Dní