Približne 3 500 nemocničných lekárov deklarovalo, že je pripravených dať výpovede už počas augusta, spresnil šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Najviac lekárov je pripravených odísť z Bratislavského krája – je ich až 1 200.

 

"Nedospejeme do štádia podávania výpovedí, keď uvidíme, že zdravotníctvo sa začína riešiť. Zatiaľ tieto kroky nevidíme, máme iba ústne prísľuby,“ povedal Visolajský v utorok po niekoľkohodinovom rokovaní s premiérom Eduardom Hegerom, ministrom financií Igorom Matovičom a šéfom rezortu zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (všetci OľaNO).

Lekári išli na rokovanie s 8 požiadavkami, vyrokovať sa podarilo len jednu. "Je to zrušenie zdaňovania vzdelávania lekárov. Lekár sa pritom má zo zákona povinnosť sa vzdelávať a to sa ešte zdaňuje. Robí to viac problémov ako osohu, zhodli sme sa, že na jeseň to bude zrušené,“ objasnil Visolajský.
 
Otvorené však zostávajú ďalšie požiadavky, podľa Visolajského by mali dostať od vlády písomnú zábezpeku, že budú splnené. To sa však netýka zvyšovania miezd lekárov a sestier. "Nedostali sme konkrétne predstavy,“ pokračoval Visolajský. Spresnil, že zo strany vlády by mali prísť dva návrhy, ale ministerstvá si vypýtali čas na analýzu. Podľa neho pritom vláda mala dostatok času, aby sa pripravila na rokovania s lekármi a sestrami.
 
Odborári žiadajú od vlády vyjasniť financovanie nemocníc, podporu lekárskych fakúlt, aby medicínu študovalo čo najviac mladých ľudí, upraviť optimalizáciu nemocníc. Okrem toho žiadajú navýšenie platov lekárov i sestier.
 
"My, nemocniční lekári, žiadame navýšenie platov sestier. To je slovenský unikát, aby jedna profesia žiadala navýšenie platov pre inú. Ale my bez sestier nedokážeme fungovať,“ vysvetlil Visolajský s tým, že k fungujúcim nemocniciam patria aj záchranári, laboranti, laboratórni diagnostici a ďalšie nedostatkové profesie. "Sme za to, aby sa s ich zástupcami ministerstvá financií aj zdravotníctva bavili,“ dodal.
 
Predsedníčka odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká (OľaNO) po rokovaní vyhlásila, že odmeňovanie by malo byť motivujúce. Nechcela však konkrétne povedať, o akých zvýšenia platov sa na stretnutí hovorilo. "Čo nie je dohodnuté, nie je platné,“ vysvetľovala. Podľa nej „sestry budú s vládou rokovať intenzívnejšie ako lekári“, ale rokovania by mali byť ukončené v dohľadnom čase.
 
Lekárski odborári zatiaľ disponujú vyše 3 500 deklaráciami nemocničných lekárov, ktorí v prípade neriešenia problémov v zdravotníctve, dajú výpovede. Podľa Visolajského v prípade nedohody začnú výpovede zbierať a podávať už v auguste.
 
Podľa odborníčky na zdravotníctvo opozičnej strany Hlas Zuzany Dolinkovej je najhoršia situácia v Bratislavskom kraji. "Z nemocnice na Antolskej v Bratislave by malo odísť 380, z nemocnice na Mickiewiczovej 100, z Ružinova 380, z Kramárov asi 300, nemáme dáta z Národného ústavu srdcových chorôb,“ tvrdí Dolinková a pripomína, že túto situáciu by malo riešiť aj samotné hlavné mesto, pretože jej obyvateľov nebude mať kto ošetrovať.

FOTO k téme v GALÉRII.

"Zabezpečenie zdravotnej starostlivosti je jeden z pilierov štátu. Ak na to nemáme peniaze a nemáme ochotu to riešiť, tak je namieste otázka, či si všetci v tomto štáte robia svoju robotu,“ vyhlásil Visolajský.