Tip na článok
Takto nie!: Ruksak na chrbát v centre Bratislavy rozhodne nepatrí, apelujú sprievodcovia.

V Bratislave okráda turistov organizovaná skupina. Drzá a vynachádzavá

Bratislavskí vreckári lanária turistických sprievodcov na podiel z lupu, ak im nebudú brániť v okrádaní. Neštítia sa ani vyhrážok.

Galéria k článku (5 fotografií )
Takto nie!: Ruksak na chrbát v centre Bratislavy rozhodne nepatrí, apelujú sprievodcovia.
Nepozornosť sa nevypláca: Vreckári využívajú situácie, keď sú turisti zaujatí.
Bratislavský hrad: Dominanta mesta neláka iba turistov, ale i zlodejov.

Pracujú premyslene, systematicky a prefíkane. Keď ich niekto prichytí pri čine, obvinia ho z porušovania ľudských práv. Drzosť vreckárov úradujúcich v centre Bratislavy nepozná medze. Ide o skupinu asi desiatich ľudí, zloženú zrejme z troch generácií jednej rómskej rodiny. Po meste sa pohybujú oddelene, vo dvoj- až v trojčlenných skupinách.

Na to, aby vás pripravili o peňaženku a iné cennosti, im stačí pár sekúnd. Keď sa ohradíte, zosype sa na vás spŕška výčitiek. Paradoxné je, že opis zlodejov operujúcich v centre hlavného mesta nám neposkytli muži zákona, ktorých heslom je Pomáhať a chrániť. O nemilú skúsenosť sa s nami podelili dlhoroční turistickí sprievodcovia.

Turistov aj strážia

Vreckári, žiaľ, patria k letnému koloritu všetkých európskych metropol, Bratislavu nevynímajúc. Hoci si toho musí byť vedomá i polícia, navonok sa tvári, že má v tomto smere všetko pod kontrolou. Modus operandi zlodejov sa vraj roky nemení, čo môže v preklade znamenať, že policajtov už nemôžu ničím prekvapiť.

Ako si však poradia návštevníci mesta? „Neviem, čo majú policajti na mysli pod tým, že majú veci pod kontrolou. Možno im stačí vedomie, že všetkých vreckárov poznajú. Poznáme ich aj my, ale čo sa týka riešenia problému, nič sa nedeje,“ hovorí sprievodkyňa Eva.

Keďže turistov sprevádza už štrnásť rokov, vreckárov odhalí takmer okamžite. A spozornejú i oni. K návštevníkom sa ani nepriblížia. Vedia, že nemajú šancu.

„Sme takí starí známi. Občas na seba narazíme v obchode, vždy ma slušne pozdravia. Treba si však na nich dávať pozor, lebo je iné byť hrdinom v meste a potom ich stretnúť niekde v Petržalke. Mali sme prípad, že napadli kolegyňu, ktorá ich nachytala pri čine,“ približuje riziká.

Z rozprávania pani Evy je zrejmé, že sprevádzanie cudzincov neznamená len pútavo podaný odborný výklad, ale i ostražitosť. „Svoju skupinu upozorňujem ihneď, ako vystúpi z autobusu. Hanbím sa za to, ale viac ma trápi, keď sa niečo stane,“ dodáva.

Čítajte viac:

Rabovačka na eskalátoroch: Pozor na nové triky vreckárov!

Núkali províziu

Ako dlhoročná sprievodkyňa vie o práci vreckárov dosť, no každý rok ju dokážu zaskočiť. Nedávno jej kolegyni bez hanby ponúkli províziu z lupu. Stačilo, aby „privrela“ oči a dovolila im kradnúť. Rezolútne odmietla.

Pred pár dňami zas pani Eva videla vreckárov na Hrade. Chodila s nimi i dáma, ktorá bola vlani tehotná. Teraz prišla s kočiarom. „V istej chvíli narazí spredu do obete, vznikne chaos a vtedy príde zozadu ďalší zlodej, ktorý turistu okradne,“ uvádza ďalší spôsob. Ostražitý treba byť podľa nej aj na verejných toaletách pri Hrade.

Stačí malý moment a taška položená na zemi je fuč. Sprievodkyňa hovorí, že občas sa do problémov dostanú i zlodeji. Pred časom chcela vreckárka okradnúť švajčiarskych turistov. Tí ju odhalili, obkľúčili a potenciálna obeť - decentná dáma v rokoch - sa poriadne rozčúlila. „Pani zrejme dostala hysterický záchvat. V šoku zlodejku schmatla za vlasy, začala ju kmásať a kričať na ňu,“ opisuje pani Eva.

Stačí chvíľa

Sprievodca Richard potvrdzuje, že vreckári sú vynachádzaví. Stačí, ak si dámy zavesia v kaviarni kabelky na stoličky. Časť zlodejov vyvolá v podniku konflikt. Začnú sa naoko hádať, čím upútajú pozornosť hostí. Pre ich kumpánov sa tak otvorí priestor, aby pozbierali „úrodu“.

Turisti môžu prísť o cennosti aj v obchodoch so suvenírmi, kde sa sústredia na tovar. Dlhoprstí to vedia šikovne využiť. Lákadlom je pre nich i ruksak zavesený na chrbte a taška prevesená cez plece. Tento rok ho zaskočilo, že vreckári začali kradnúť v kostoloch. „Turista si položí tašku na zem, aby urobil zopár fotiek, a všetko je preč,“ dopĺňa Richard.

Policajti v civile

Zo skúseností vraj môže povedať, že vreckárom sa podarí okradnúť asi každú štvrtú skupinu turistov. Zameriavajú sa najmä na tie bez sprievodcov znalých pomerov. Medzi najrizikovejšie lokality radí priestor pri Michalskej bráne a priechod pre chodcov na nábreží Dunaja, kde turisti vystupujú z autobusov.

Na malom priestore sa tu občas zhromaždí aj stočlenná skupina a zlodejom viac netreba. Poriadna tlačenica je spravidla zárukou úspechu. Richard sa snaží chrániť turistov pred vreckármi, no nie vždy je to jednoduché.

„Nedávno sa mi jeden zlodej vyhrážal, že nabudúce ma už pichne do brucha. Viete, oni majú špeciálne metódy práce. Ak ich prichytíte, že kradnú, nezľaknú sa. Začnú na vás vrieskať, čo si to dovoľujete, že porušujete ich ľudské práva. Vyvolajú konflikt a zmiznú.“

Ťažké srdce má aj na policajtov. Hoci zaregistroval v meste prítomnosť hliadok, problém je, že sú v uniforme. Vreckárov síce trochu vyplašia, ale nič zásadné nevyriešia. Richard vidí riešenie v tom, že by chodili v civile. „Majú kamerový systém, na základe ktorého musia vreckárov poznať. Keď budú v civile, stačí sa zamerať na konkrétne tváre,“ dôvodí.

Hovorca bratislavskej mestskej polície Peter Pleva tvrdí, že v boji s vreckármi sa snažia spolupracovať práve so sprievodcami. Žiadajú ich, aby volali na políciu, len čo zaregistrujú zlodejov v blízkosti turistických skupín.

Pleva zároveň upozorňuje verejnosť, aby nenaletela občanom z Rumunska, ktorí imitujú telesné postihnutia a žobrú, pričom takto získané prostriedky zrejme odovzdávajú svojim „pasákom“.

VIDEO Plus 7 Dní