Tip na článok

Bratislavský fenomén? Zlodeji kradnú v obchodoch na objednávku

Do redakcie sa nám ozval zdroj s priam neuveriteľným príbehom. Opustil totiž svoju priateľku po tom, ako sa mu priznala, že si necháva kradnúť oblečenie z obchodov na objednávku.

Všetci to poznáme. Stačí vkročiť do nejakého obchodného centra, v ktorom na nás z výkladov lákavo kričia najnovšie módne kúsky. Lenže treba platiť hypotéku, sem-tam sa najesť a zaplatiť účty. Mať kabáty všetkých farieb či botník ako Carrie Bradshaw zo Sexu v Meste je pri slovenských platoch utópia. O to lákavejšie je prísť k novému oblečeniu len za pár eur, pohodlne a jednoducho.

Zostal v šoku

Mladý párik bol niekoľko mesiacov spolu. Udržať vzťah vyžaduje aj určitú dávku dôvery, a otvoriť Pandorinu skrinku sa rozhodla ako prvá partnerka chlapca, ktorý sa nám rozhodol zveriť so svojím príbehom. „Jeden večer sme sa začali baviť o financiách. Nie priamo v číslach, ale skôr o tom, kedy by bolo reálne vziať si hypotéku na nový byt či domček. Bývalá priateľka bola vždy krásne oblečená, zdalo sa mi, že ju nevidím v jednom a tom istom oblečení často. Keď sa mi priznala, aký má plat, zostal som zaskočený. Nepochádza z bohatej rodiny a popri práci ešte študovala,“ rozhovoril sa Peter (27). Chlapec začal uvažovať, ako je možné, že pri takom plate nestačia partnerke tri veľké skrine na oblečenie. A potom prišlo priznanie. „Zrazu na mňa vychrlila, že pozná jedného chlapa, vďaka ktorému môže mať čokoľvek chce za pár eur. Stačí mu poslať fotku vyhliadnutého kúska oblečenia a veľkosť. Ten chlap jej to z obchodu rafinovane ukradne a ona zaplatí približne pätinu pôvodnej ceny. Keď chce nohavice za 50 eur, dostane ich za 10,“ priznáva Peter.

Rozchod

Ako šokovaný partner priznáva, nemohol fungovať s takou ženou. „V podstate sa mi priznala, že si dáva kradnúť veci na zákazku. Prišlo mi z toho zle, mal som z nej pocit, že je s tým maximálne stotožnená, že na tom nič zlé nevidí, dokonca sa teší, ako obišla systém. Hneď som sa s ňou rozišiel,“ dodáva. Neskôr zistil, že viacero dievčat z okolia jeho bývalej priateľky funguje podobným spôsobom.

Zabezpečenie nepodceňujú

Obchody majú viacero stupňov zabezpečenia. „Každý jeden kus oblečenia je niekoľkokrát očipovaný. Špeciálne čipy sa nedajú z oblečenia dostať inak ako prístrojom na kase. Plus máme všade kamery a bezpečnostné brány pri vchodoch, ktoré kradnutý tovar odhalia aj keď ho má zlodej ukrytý na tých najpodivnejších miestach. Raz sa jedna zákazníčka pokúsila vyniesť z predajne spodné prádlo oblečené na tele. Trvalo nám dve hodiny, kým sme ju primäli k tomu, aby sa priznala, a odev vrátila,“ hovorí predavačka Martina (34), ktorá pracuje už niekoľko rokov v jednom obchode s oblečením v nákupnom centre v bratislavskej Petržalke. Každopádne je už teraz viac než isté, že v hlavnom mieste pôsobia ľudia, ktorí vedia tieto opatrenia obísť a zarobiť si slušné peniaze krádežou.

VIDEO Plus 7 Dní