Herci, speváci či moderátori. Viac než tridsiatka verejne známych ľudí má skúsenosti s bratislavským stalkerom, ktorých už niekoľko týždňov prenasledoval. Ide napríklad o herečku Kristínu Tormovú, speváčku Katarínu Koščovú či moderátorov Rastislava Ilieva z TA3 a Zuzanu Kovačič Hanzelovú. Väčšina z nich opísala ako ich 29-ročný Martin B. pôvodne z okresu Považská Bystrica, stretol na ulici, začal ich nasledovať a nechcel sa s nimi rozlúčiť. A aj keď ho požiadali nech ich nechá na pokoji, nedal si povedať. Podobnú skúsenosť má aj expolitik a bývalý minister hospodárstva za SaS Juraj Miškov. Ponúka však iný pohľad na nešťastného stalkera.

Chcel byt vypočutý

Ako píše v statuse na sociálnej sieti, až po prečítaní článkov v médiách si uvedomil, že ho stretol aj on, keď bol pred dvoma týždňami v bratislavskom Starom meste na pohári vína s kamarátom. „Na Kamennom námestí ma oslovil nejaký človek mojim menom, pozdravil a pripojil sa ku mne. Bavlnená čiapka, bavlnené rukavice s odstrihnutými prstami, hipsterská briadka. Kráčam celkom rýchlo, tak kráčal so mnou," priblížil Miškov a popísal, ako sa ho vypytoval čo robí po odchode z politiky. Potom mu otázku opätoval. „Chalan sa snaží robiť hudbu, tvorí nejaké podkladové “beats”, chcel by nahrať prvý album, otvoriť vlastné nahrávacie štúdio, ale že nemá teraz najlepšie obdobie, atď, atď. Pri Medickej záhrade som sa s ním rozlúčil, vyjadril som želanie nech sa mu darí v živote, podal mu ruku a povedal som mu, že ďalej už pôjdem sám. Neprenasledoval ma."

Aj keď doplnil, že nie je žiadny špecialista na stalkerov, muž mu neprišiel nebezpečný ani veľmi otravný a nežiadal žiadne peniaze. „Mal som skôr pocit, že je smutný, akosi stratený v živote, potrebuje sa porozprávať a byť vypočutý. Možno si vyberal známe osobnosti, lebo ich poznal," uviedol Miškov s tým, že by potreboval pomoc psychológa a bolo by mu ľúto, ak by skončil vo väzení.

Pomoc áno, väzenie nie!

Príbeh exministra v statuse si všimla aj europoslankyňa zo Smeru Monika Beňová, ktorá mala podobnú skúsenosť. „Aj s nami Martin (tak sa ten človek volá) "chodil" vždy keď na nás v centre Bratislavy natrafil. Keď sa to stalo prvý raz, bola som s dcérkou a so synom a nevestou a ich dcérkou na zmrzline a tam sa na nás "napojil". Úprimne, nebolo to príjemné. Nepomohlo nič," napísala v komentári pod Miškovov príspevok. Ani po presviedčaní, že chcú byť sami neodišiel a odprevadil ich až k autu. „Potom sa to ešte viackrát zopakovalo. Naposledy minulú sobotu, to sme mali možnosť doobeda aj poobede. Vždy až k autu. Spýtal sa či sedí vpredu alebo vzadu. Ja som mu odpovedala, že nie lebo ideme už domov. Tak zakýval a odišiel."

FOTO prenasledovateľa aj jeho cieľov nájdete v GALÉRII ►►► TU

Raz si ju vyhliadol, keď išla s dcérkou do detského kútika. „Len tak sa tam zrazu objavil a pozeral na nás. Vyzeral v porovnaní s letnými mesiacmi zúbožene. Bolo mi ho ľúto. Peniaze nikdy nechcel, ani jedlo ani nič. Len sa porozprávať a tak jeho spôsobom byť s nami," myslí si politička. Ani podľa nej by pobyt za mrežami nebol pre stalkera, ktorý je aktuálne bez domova, vhodný. „Môj názor je, že Martin má nejakú psychickú poruchu a potrebuje odbornú pomoc. Nie väzenie," uzavrela Beňová.