Tip na článok
Jozef Mihok vraj musel v Riu de Janeiro dva dni čakať na najlacnejší spoj domov.

Brazílsky víkend: Vláda platí úradníkom služobky do exotiky

Šéf štátneho úradu využil predĺžený víkend a zostal na služobnej ceste v Riu de Janeiro o tri dni dlhšie. Úrad je v úsprnom režime.

Galéria k článku (5 fotografií )
Jozef Mihok: V Riu de Janeiro vraj musel dva dni čakať na najlacnejší spoj domov.
Hotel Windsor Barra: Päťhviezdičkový hotel má v Brazílii tie najlepšie hodnotenia.
Prestíž: ÚNMS je členom medzinárodnej organizácie ISO, ktorá udeľuje prestížne certifikáty kvality.

Vláda schválila predsedovi Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) Jozefovi Mihokovi zahraničnú služobnú cestu v brazílskom Riu de Janeiro od pondelka 8. septembra do piatka 12. septembra.

V exotickej destinácii v luxusnom päťhviezdičkovom hoteli Windsor Barra na slávnej pláži Barra da Tijuca sa konalo valné zhromaždenie Medzinárodnej organizácie pre normalizáciu (ISO).

Jozef Mihok sa na zasadaní zúčastnil, aj keď jeho úrad je v úspornom režime. Oficiálny program sa skončil už v piatok o piatej popoludní, ale Mihok nastúpil na lietadlo domov až v nedeľu večer a do Viedne priletel v pondelok 15. septembra, čo bol voľný deň.

Faktúra za ubytovanie v luxusnom hoteli, ktorú štátny úrad zaplatil aj za jeho predĺžený pobyt, však prešla záhadnou zmenou. Najprv bola na internetovej stránke ÚNMS zverejnená na sumu 2 945 eur. Po našich otázkach sa zrazu znížila presne o polovicu na 1 472 eur. Vraj išlo o omyl. Úrad vlády problém nevidí.

Panské móresy

V júni na straníckom sneme Robert Fico hovoril o tom, že niektorí nominanti Smeru vo verejnej správe robia hanbu, objavujú sa prípady „spanštenia“ strany a arogancie niektorých jej predstaviteľov. Odhodlane volal po očiste a sľuboval odstránenie panských móresov.

Na prípad Jozefa Mihoka, ktorý si natiahol služobnú cestu o tri dni a užil si za štátne peniaze exotický predĺžený víkend v Riu de Janeiro, však premiér nereaguje.

Úrad vlády, ktorý Mihokovi služobnú cestu do Brazílie schválil, odpovedal na naše otázky veľmi stručne. Vraj máme nepresné informácie a ÚNMS nám poskytne relevantné údaje.

Úrad pre normalizáciu potvrdil, že jeho predseda sa z Brazílie vrátil o tri dni neskôr. Vraj je to však v poriadku, pretože vláda mu schválila len oficiálny program a nie celkovú dĺžku cesty. Z predmetného uznesenia vlády sa však nič také vyčítať nedá. „Pre návrat bol vybratý najbližší možný voľný najlacnejší let,“ uviedla Jana Krivosudská z ÚNMS.

Doplnila, že obojsmerná letenka stála 1 510 eur. V takejto cenovej hladine sme však našli niekoľko letov, ktoré pravidelne odlietajú z Ria v piatok večer v rôznych časoch až do polnoci.

Aj oslovené letecké spoločnosti nám potvrdili, že Rio je taká veľká destinácia, že z nej určite každý deň odlieta množstvo letov s prestupom do Viedne. Ak chce niekto ušetriť, tak letí uprostred týždňa, najlepšie v utorok, keď bývajú lety menej frekventované a lacnejšie. Piatkové a nedeľné lety sú, naopak, najdrahšie.

Úrad však ponúka ďalšie argumenty - v piatok sa vraj rokovania síce skončili o piatej popoludní, ale bol to jediný deň, keď sa konali mimo hotela. Unavení delegáti sa tak vrátili do izieb až v neskorých nočných hodinách.

Cesta na letisko vraj trvá tri hodiny a treba tam byť minimálne dve a pol hodiny pred odletom. Zisťovali sme dĺžku cesty na letisko cez internet, ale aj priamo v hoteli Windsor Barra. Oba zdroje hovoria o asi hodine a pol.

Polovičná faktúra

Cena letenky by bola viac-menej rovnaká, či by Mihok odlietal domov v piatok, alebo v nedeľu. Podstatný rozdiel je však v nákladoch na ubytovanie a v diétach, ktoré mu hradil úrad zo štátnych prostriedkov. Peter Kunder z Aliancie Fair-play tvrdí, že ak by si ich Mihok zaplatil z vlastného vrecka, všetko by bolo v poriadku. To sa však nestalo.

Navyše faktúra za ubytovanie je mimoriadne sporná. Pôvodne podľa nej úrad zaplatil Mihokovi iba za ubytovanie takmer tritisíc eur. Za šesť nocí to vychádza takmer päťsto eur za noc.

Po našich otázkach sa cena zverejnená medzi faktúrami zrazu znížila o polovicu - na 1 472 eur. Krivosudská z ÚNMS to vysvetlila tým, že sa stal omyl a platí nižšia suma. Kunder z Aliancie Fair-play však tvrdí, že to musel byť skutočne hrubý omyl.

„V takom prípade je očividné, že na danom úrade nefungujú veci správne a je tam chaos.“ Vysvetľuje, že zverejnené údaje nemožno meniť, pretože sa zverejňujú až zaplatené faktúry.

„Ak sa následne objavili nejaké korekcie, napríklad reklamácie a podobne, mal by k pôvodnej faktúre pribudnúť ďalší doklad, na základe ktorého peniaze vracali. Pôvodne zaplatená faktúra však má zostať zverejnená,“ tvrdí Kunder. Úrad pre normalizáciu sľubuje, že originál faktúry zverejní pri zúčtovaní služobnej cesty. Takto to môže vyvolávať dojem, že s pánom predsedom tam bol ubytovaný aj niekto iný.

Nenápadný úrad

Úrad pre normalizáciu je nenápadná, ale veľmi vplyvná inštitúcia. Dozerá na technické normy tovarov, štandardy bezpečnosti a kvality, takže bez jej súhlasu sa na slovenský trh nedostane žiaden výrobok. Testuje doslova všetko - od áut cez umelé kĺby až po rysky, rozmery a tvar pohárov v krčmách. Keďže dozerá na medzinárodné štandardy, predstavitelia úradu veľa cestujú po svete.

Médiá už v októbri 2012 poukazovali na služobnú cestu na Kubu bezmála za desaťtisíc eur, na ktorú sa predseda úradu Mihok vybral spolu s dvoma štátnymi tajomníkmi. Jeho predchodca v úrade Peter Lukáč podľa medializovaných informácií len v roku 2008 precestoval viac ako 23-tisíc eur. Navštívil Čínu, Vietnam i Nový Zéland.

Súčasný predseda Mihok nezaostáva. Za minulý rok je na stránke úradu uvedený zoznam takmer sedemdesiatich zahraničných služobných ciest bez uvedenia konkrétnych účastníkov. Mihokovou najbližšou destináciou je podľa našich informácií Tokio, kde sa začiatkom novembra uskutoční zasadnutie medzinárodnej organizácie IEC.

VIDEO Plus 7 Dní