Píše sa 23. marec 2016. Slovensko má novú vládu. Robert Fico sa tretíkrát stal premiérom. Tentoraz za účasti ďalších strán - SNS, Most-Híd a Sieť. Posledná zo štvorice sa do vlády dostala len tak-tak. Prečo? Lebo len tak-tak preliezla do parlamentu. Napriek tomu sa toho marcového dňa stala súčasťou koalície a do rúk dostala moc. Síce malú, ale aj to je viac ako nič.

Neznámy

Radoslav Procházka, zakladateľ a vtedy predseda Siete, médiám predstavil svojho jediného ministra. Stal sa ním neznámy 50-ročný Roman Brecely. Verejnosť aj väčšina novinárov ho prvýkrát naživo videla práve 23. marca, keď spolu s ostatnými kolegami predstúpil pred prezidenta Andreja Kisku a zložil ministerský sľub.

Nováčik Brecely, o ktorom neboli známe žiadne fakty, tak zo dňa na deň dostal do rúk jeden z najväčších, najbohatších a zároveň najkomplikovanejších rezortov - ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Niekto, kto sa v politike dovtedy ani nemihol, sa stal dvanástym ministrom dopravy, na stoličke vystriedal Jána Počiatka.

Ešte ako minister: Propagoval jazdu na bicykli.FOTO: Vlado Benko

Raketový štart

Brecelyho hviezda išla z 27. miesta na kandidátke Siete, ktorá mu ani náhodou nepriniesla stoličku v Národnej rade, raketovou rýchlosťou hore. V kuloároch sa o ňom začalo hovoriť ako o pravej ruke Radoslava Procházku a podnikateľa Radoslava Barana. Už niekoľko týždňov pred rozhodujúcim snemom strany Sieť sa o Brecelym hovorilo ako o Procházkovom nástupcovi. Verejne to však nik zo zainteresovaných nepriznal. V podstate to do poslednej chvíle tajili.

Na ministerstve krátko po svojom nástupe, ako to už býva zvykom, nový minister vymenil posádku odhora až nadol. Za vedúceho služobného úradu si vzal dovtedy obyčajného pokladníka strany Sieť Marka Čepka. Obklopil sa ľuďmi, o ktorých sa nahlas šepkalo, že majú blízko práve k Baranovi. Baran je blízky priateľ Radoslava Procházku, chodievajú spolu na futbalové zápasy, na dovolenky do exotických destinácií. Hovorí sa o ňom ako o sivej eminencii Siete, Procházkovi vraj dal peniaze na kampaň. Oficiálne to nikdy nepotvrdili. Procházka mu podľa kuloárnych informácií pomoc strane vrátil práve vplyvom v rezorte dopravy. Brecelymu, Baranovi - a koniec koncov aj Procházkovi - to však prekazili vlastní.

Líder

Piati poslanci na čele s podpredsedom parlamentu Andrejom Hrnčiarom sa totiž po vážnych sporoch s predsedom Siete rozhodli stranu opustiť. Zotrvať ich nepresvedčil ani nový líder Siete, ktorým sa stal práve Roman Brecely. Ten Brecely, ktorý v marci 2016 ani netušil, o čom politika je, a verejnosť nepoznala ani jeho tvár. Zo súkromnej osoby bol zrazu predstaviteľ vlády a šéf koaličnej strany. Nie však nadlho.

Snem Siete: Nahradil Procházku v kresle predsedu.FOTO: Tony Štefunko

Piati poslanci nevzali jeho voľbu za predsedu strany ako zmenu a rozhodli sa jej rady opustiť. Najmenšia koaličná strana tak prišla o akýkoľvek vplyv v parlamente, kde ostali sedieť len dvaja poslanci. Z toho jeden je Procházka, ktorý to má namierené na Všeobecný súd Európskej únie do Luxemburgu. Piati poslanci, ktorí boli do parlamentu zvolení na kandidátke Siete, navyše posilnili poslanecký klub tretej koaličnej strany Most-Híd, čo zo strany Bélu Bugára spravilo z hľadiska počtu v pléne rovnocennú stranu s SNS. Nuž, koalícia na čele s Robertom Ficom sa teda rozhodla pre nich už nepotrebnú Sieť z koalície vylúčiť a podpísať novú koaličnú zmluvu.

Brecely sa vzdal stoličky ministra a 30. augusta podal do rúk Kisku demisiu. Rezortu dopravy teda šéfoval presne 161 dní. Určite by sme v histórii slovenskej politiky našli aj kratšie úradujúcich ministrov, z dôvodu odchodu z koalície by však mal Brecely jednoznačne prvenstvo. Ak si to rozmeníme na drobné - Brecely sa stal predsedom Siete 13. augusta tohto roku. Sieť z koaličnej štvorky vypadla na sviatok ústavy, teda 1. septembra. Predsedom koaličnej strany bol presne 20 dní. V tom je novozvolený šéf Siete skutočný rekordér.

Späť k biznisu?

Keďže po odvolaní z funkcie ministra sa nemôže vrátiť do parlamentu, ostáva tento muž len obyčajným predsedom zadlženej strany s dvoma poslancami. Do funkcie prišiel Brecely zo súkromného sektora. Vyštudoval techniku. Pred vstupom do politiky pôsobil ako živnostník v oblasti energetiky. V rokoch 2009 až 2014 pracoval na vedúcich pozíciách v akciovej spoločnosti ČEZ. V životopise si uvádza skúsenosti ako manažér vo viacerých súkromných spoločnostiach. Kde zakotví teraz, zatiaľ nevie.

PLUS 7 DNÍ sa na plány do budúcna predsedu Siete opýtal. „Áno, mám na stole už viacero ponúk, no určite si nechám čas na rozmyslenie. Najbližšie dni sa chcem venovať hlavne rodine, ktorej som to po hektickom období dlžný,“ znela odpoveď na otázku, či sa vráti do súkromnej sféry. Tam by mohol líder dnes už jednopercentnej strany vydržať o čosi dlhšie. Do politickej histórie Slovenska sa však už navždy zapíše ako rekordér.