Uplynulo len čosi viac než dva mesiace od konca zimnej olympiády v Pekingu a hokejoví fanúšikovia sa môžu tešiť na ďalší prísun zábavy a adrenalínu. Vo Fínsku sa už v piatok začnú v poradí 85. majstrovstvá sveta v hokeji. Olympijským bronzom namaškrtení Slováci sa určite nebudú chcieť uspokojiť s ôsmym miestom, s ktorým sa vracali z vlaňajšieho šampionátu v lotyšskej Rige. Tam naši síce zlomili osemročné čakanie a zo štvrtého miesta v základnej skupine sa konečne predrali do štvrťfinále, v ňom ich však vyprášili Američania a po prehre 1 : 6 cestovali domov.

Zmeny v zostave

Situácia spred roka sa však nedá s tou súčasnou porovnať. Do Fínska nepôjdeme s rovnakým tímom ako do Pekingu. Ramsay musel akceptovať viacero ospravedlneniek. Vrátane Petra Cehlárika či Mareka Hrivíka. „Je to však šanca pre nových hráčov. A musíme sa s tým vyrovnať aj my ako tréneri,“ vyhlásil asistent hlavného trénera SR Ján Pardavý na začiatku prvých reprezentačných zrazov.
Ešte viac omladený tím než v Pekingu dokázal v príprave zdolať Česko a dva razy aj Nemecko. „Boli to náročné duely, no na MS to bude ešte ťažšie,“ prízvukoval po nich Ramsay, ktorý je pri tíme už piaty rok. „Som na to hrdý, cítim sa tak trochu Slovákom. Mám pocit, akoby som mal na Slovensku druhý domov. Poznám mestá, ľudí. Užívam si to,“ tvrdí uznávaný kanadský kouč.
Veľká chuť reprezentovať milo prekvapila aj Miroslava Šatana, ktorý je už takmer tri roky na čele hokejového zväzu. „Teším sa z toho. Verím, že budeme konkurencieschopní a budeme úspešne bojovať aj na MS,“ vraví Šatan. Ramsay mohol v závere prípravy počítať nielen s hrdinom ZOH v Pekingu Jurajom Slafkovským, no aj krídelníkom New Jersey Devils Tomášom Tatarom, ktorý bude našim kapitánom.
Slafkovský po príchode na zraz hýril optimizmom. Určite mu k tomu pomohla aj vydarená sezóna. Veď jeho TPS Turku sa prebilo až do finále, v ktorom napokon podľahol Tappare Tampere 1 : 4 na zápasy. „Môžeme uhrať dobrý výsledok, aj keď budú chýbať lídri. Systém Craiga Ramsayho spočíva najmä v korčuľovaní a aktívnej streľbe. Na to nemusíte mať najlepších hráčov na svete. Všetci na Slovensku vidia, že nám takýto štýl hry vyhovuje,“ vyhlásil Slafkovský pre denník Šport.

Aj s hráčmi NHL

„Prehnaný optimizmus však nie je namieste,“ snaží sa ho pri­brzdiť hokejový analytik Jindřich Novotný, bývalý úspešný tréner našich mládežníckych reprezentácií. „Aj preto, že na olympiáde v Pekingu hráči z NHL chýbali a teraz už hrať budú. Kvalita v NHL určite je. Nálada po bronze však bude určite dobrá rovnako ako jadro tímu. Aj to zdravé buldodžie zahryznutie, akým sa tím v posledných mesiacoch prezentoval, je sympatické. Ak tréner nájde vhodné typy hráčov aj tentoraz, mohlo by to vyjsť na dobrý výsledok. Dom­nievam sa, že o tom rozhodnú už úvodné zápasy,“ tvrdí Novotný. Na samotné zápasy svetového šampionátu sa teší. „Konečne budeme hrať s profíkmi normálny hokej. Teším sa na konfrontačný štýl rôznych škôl,“ dodal na záver. Aj podľa televízneho komentátora a hokejového analytika, ktorý okúsil NHL, Borisa Valábika môže byť očakávanie ďalšieho vydareného turnaja dosť zradné. „Spomeňme si na rok 2012 a čo prišlo po ňom,“ pripomína. Slováci brali v máji 2012 práve v Helsinkách pod vedením českého kouča Vladimíra Vůjtka krásne striebro, o rok neskôr však už skončili na ôsmom mieste a bolo to na dlhých osem rokov posledný raz, čo sa dokázali prebojovať do štvrťfinále.

V GALÉRII si pozrite našich hokejistov v príprave>>


„Máme dnes zopár mladých hráčov, ktorých Slovensko vychovalo, a trénera, ktorý ich dokázal dať dokopy, no cesta za pravidelnými úspešnými turnajmi bude ešte dlhá. Musíme na tom robiť neustále. Vychovávať nových. Ani zahraničný tréner tu nebude vždy,“ pokračuje Valábik. Čo by na MS potešilo jeho? „Mám rovnaké očakávania ako pred rokom. Postup do štvrťfinále. A koho favorizujem na zlato? Kanada bude po poslednom nezdare určite hladná po úspechu. Fínsko je pre ňu zaujímavejšia krajina ako vlani Riga. Aj od takých vecí závisí, či hráči prídu reprezentovať alebo nie. Ak si však len desatina hráčov v NHL povie, že si chce predĺžiť sezónu, je pre mňa ťažké vidieť iné finále ako Kanada - Fínsko, prípadne Švédsko,“ domnieva sa Valábik.

Začiatok v piatok trinásteho

Majstrovstvá sveta sa uskutočnia vo dvoch mestách. Okrem Helsínk na ľade úradujúceho majstra z Tampere, kde pred pár mesiacmi otvorili novú halu s kapacitou 13 500 miest. Práve tá v Tampere bude dejiskom aj semifinálových a finálových duelov. Finále sa odohrá v nedeľu 29. mája.
Naši absolvujú základnú skupinu v Helsinkách, no nie v známej Hartwall Arene, ale v menšej Helsinki Ice Hall s kapacitou 8 200 miest. Dôvodom je fakt, že majiteľmi Hartwall Areny boli ruskí oligarchovia. Miliardár Gennadij Timčenko (jeho majetok dosahol 15 miliárd eur