Tip na článok
Igor Brossmann (vpravo) má na Andreja Kisku stále ťažké srdce.

Brossmann má Kisku stále v zuboch: Nie je pre mňa morálnou autoritou

Bývalý prezidentov kamarát Igor Brossmann si opäť ponadával na Kisku. Čo ho motivuje?

Sklamal ma a zneužil. To o prezidentovi Andrejovi Kiskovi hovorí jeho bývalý kamarát z Dobrého anjela Igor Brossmann. A opäť, tak ako už niekoľkokrát predtým, zopakoval, že Andrej Kiska minimálne od roku 2008 plánoval byť prezidentom a šesť rokov na to cielene zneužíval nadáciu Dobrý anjel.

Ako puzzle

V rozhovore pre mesačník Stratégie Brossmann znovu porozprával o tom, kedy začal mať podozrenie, že Kiska nadáciu Dobrý anjel klame. Bolo to vraj v roku 2008. „A nielen mňa, ale najmä ľudí, ktorí nám nezištne pomáhali. Niekedy v roku 2010 sa mi to definitívne celé poskladalo. Tisíc zdanlivých drobností z minulosti. Zrazu som naplno pochopil, že Andrej od začiatku vošiel do Dobrého anjela nie preto, aby pomáhal iným, ale preto, aby iní pomáhali jemu. Pochopil som, že my všetci, ktorí sme venovali čas a peniaze Anjelovi, sme v skutočnosti od začiatku financovali politickú kampaň jednému človeku,“ vyjadril sa Brossmann.

Podobne hovoril aj počas prezidentskej kampane. Brossmanna sme sa teda opýtali na konkrétnosti, ktoré ho k tomu presvedčeniu viedli.

„Máte to ako puzzle. Oddelené časti nedávajú zmysel, musíte ich mať pokope. Nechcem hovoriť o drobnostiach, lebo by som ich musel vymenovať sto, ako za sebou nasledovali, aby som zložil ten obraz. Keď vyberiem len dve-tri, nebude to dávať zmysel,“ reagoval. Takže tajomstvo si zatiaľ nechal pre seba.

Čítajte viac:

Spoluzakladateľ Dobrého anjela Brossmann o Kiskovi: Robil si len kampaň!

Len sklamaný?

V kuloároch sa začína uvažovať, či sú jeho rozhovory na tému prezident Kiska naozaj iba nezištným vyjadrením skúsenosti a či na opakované útoky proti hlave štátu nemá aj nejaké iné dôvody, prípadne či ho niekto nemotivoval.

„Ja nie som politik, aby som na seba pútal pozornosť. Publicita mi nerobí veľmi dobre. Hovorievam veci na plnú hubu. Som jeden z tých študentov, ktorí vyjednávali s predsedom komunistickej vlády. Robil som to už vtedy, chceli ma vyhodiť zo školy, zavrieť.

Jednoducho si myslím, že treba hovoriť veci tak, ako sú. Chápem, že tomu ľudia neveria. Ale keď sa ma niekto spýta, ako to bolo, tak prečo by som nemal odpovedať,“ reaguje Brossmann.

Odmieta, že by z toho mal nejaký osoh. „Mám z toho problémy, drobné a väčšie. Lebo ma otravujú ľudia, nadávajú mi. To je daň za to, že človek povie, čo si myslí,“ tvrdí. Rozhovor, v ktorom Kisku znovu obvinil z plánovaného zneužitia Dobrého anjela, bol podľa Brossmanna pôvodne o reklame.

Do nej sa totiž Brossmann vracia. Aj on má skúsenosti s prepojením reklamy a politiky. Svojho času sa objavil s projektom jednočlennej strany Paliho Kapurková - veselá politická strana. V parlamentných voľbách v roku 2010 získala 14-tisíc hlasov.

Kisku ignoruje

Opýtali sme sa teda, čo si o Kiskovi myslí teraz, keď už je viac ako pol roka prezidentom. „Ja sa k nemu vyjadrujem ako k človeku, s ktorým som veľa prežil. Ja neviem, aký je prezident, ani mi to neprináleží hodnotiť. Ako jeden z piatich miliónov občanov by som si predstavoval prezidenta, ktorý je morálna autorita, čo on pre mňa nie je. Technicky možno vykonáva funkciu dobre,“ vysvetlil a dodal, že ľudia majú vieru, no on má dlhoročnú skúsenosť.

Prezidentská kancelária sa vyjadrila, že Brossmannove tvrdenia sú nezmyselné. Dobrého anjela zakladali v roku 2006 a jeho príprava trvala nejaký čas predtým. A voľby boli v roku 2014.

VIDEO Plus 7 Dní