Ak v eurovoľbách 25. mája bude mať Monika Beňová úspech, bude rekordérkou a na svoj krásny byt v hlavnom meste Belgicka môže podpísať novú zmluvu.

Vysoké nájomné

„Prvý byt som si prenajala asi v roku 2006, predtým som bývala dva roky po hoteloch a bolo to náročné, lebo do Bruselu priletím v pondelok a odlietam vo štvrtok, takže ako žena som si vždy musela brať pomerne veľa vecí. Navyše, aj keď nájomné je tu pomerne vysoké, stále je to menej oproti hotelom v okolí parlamentu, ktorých ceny sú dnes rádovo v stovkách eur za noc,“ opisuje začiatky europoslaneckého života.

Netreba zabúdať, že europarlament, to nie je len Brusel. Hotel sa oveľa ťažšie hľadá v Štrasburgu. „Je to preto, lebo v Bruseli mnohí bývajú vo svojich či prenajatých bytoch a do Štrasburgu sa v pondelok raz do mesiaca presunie niekoľko tisíc ľudí do hotelov. Osobne už roky bývam počas rokovania v Štrasburgu v nemeckom mestečku Kehl, v rodinnom penzióne. Je to asi desať kilometrov od budovy Európskeho parlamentu,“ hovorí.

Kopa problémov

Beňová strieda byty každý mandát. Ten súčasný je jej tretí. „Pri hľadaní bývania si humoru veľmi neužijete, skôr naopak. Ak sa to dá považovať za formu humoru, tak v tomto poslednom, ktorý je na prvom poschodí, ma už viackrát vytopili susedia. Keďže v celom dome sú byty prenajaté, pri tom poslednom vytopení boli susedia odcestovaní na dva týždne, a tak som dva týždne mala rozostavené lavóry a vylievala na striedačku vodu. Lebo tu je dosť veľký problém s inštalatérmi a vôbec s rôznymi technikmi, ak sa vám v byte niečo pokazí,“ spomína.

Jediná z komplikácií v procese nájmu oproti slovenským zvyklostiam je podľa Beňovej platba trojmesačného nájomného vopred. U nás są zvykne ako záloha platiť jedno nájomné. „Po ukončení nájomnej zmluvy vám to majiteľ dosť dlho nevráti alebo sa naťahuje o to, že musí dať urobiť opravy alebo nejaké podobné výhovorky a zaplatí to z vašich peňazí,“ povedala.

Fotografie bruselského bytu europoslankyne Beňovej si môžete pozrieť v galérii. Ako si v Bruseli nažívajú ďalší slovenskí europoslanci, sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ už v predaji >>