Tip na článok
Obvinení: Skončili vo väzbe. Tvrdia, že tí, ktorí Radoslava bili, sú na slobode.

Brutalita medzi neprispôsobivými občanmi rastie, nemajú čo stratiť

Agresivita páchateľov v oblastiach s vysokým počtom neprispôsobivých občanov podľa polície narastá. Nateraz posledný útok sa odohral v Medzeve pri Košiciach.

Galéria k článku (3 fotografie )
Zdrvení: Rodina si nevie Radoslavovu smrť vysvetliť.
Obeť bitky: Dvadsaťpäťročný Radoslav bol otcom dvojročného syna.
Bez viny: Obyvatelia osady sú presvedčení, že pochybila Radoslavova rodina. „Prečo mu skôr nevolali záchranku?“ pýtajú sa.

Tretia zbytočná smrť v priebehu mesiaca. Po Oboríne a Nálepkove zomrel mladý muž a otec dvojročného syna z Medzeva.

Všetky prípady sa stali v Košickom kraji, pričom obete žili v regiónoch s vyšším počtom sociálne slabých, odkázaných a neprispôsobivých občanov. Dôvodom útokov však nebola farba pleti, ale brutalita ľudí, ktorí už nemajú čo stratiť.

Čítajte viac:

Smrť latou: Nevinný susedský spor sa skončil masakrom

Dva svety v jednom

Nateraz posledný útok sa odohral v Medzeve pri Košiciach. Dvadsaťpäťročný Radoslav popíjal v tamojšej osade. Neskôr sa strhla bitka, po ktorej vraj nedokázal poriadne stáť na nohách.

Jej aktéri ho odvliekli domov, kde po niekoľkých hodinách zomrel. Obyvatelia osady vinia rodinu, ktorá si nevšimla, že s Radoslavom nie je niečo v poriadku a nezavolala záchranku.

Rodina zas ukazuje na bitkárov a dievčatá, čo ho vraj zlákali do osady. „Tie pobehlice ho tam zlákali. Aj bitku vraj vyvolali a nakoniec mu ukradli i telefón. Skákali mu po hlave, aj kameňom ho vraj udierali. A keď nevládal ísť, hádzali ho do potoka, aby ho prebrali,“ tvrdí nebohého mama Darina Viszlaiová.

Potom ho tí, čo ho tĺkli, doniesli domov v noci okolo druhej. „Šmarili ho v izbe na posteľ a zdúchli. Ja som spala. Všetko mi povedala rodinná známa, čo to videla.“

Podľa Viszlaiovej nebolo nič zvláštne na tom, že syn ráno nevstal z postele a ležal celý deň. Nestalo sa to prvýkrát. Ratovať ho začali až podvečer. „Očkom som pozerala do izby. Vyzeral, že len spí, veď sa aj hýbal, ani zranenia na ňom nebolo vidno. Až večer okolo pol šiestej sa mi zdalo, že nie je niečo v poriadku. Volali sme záchranku, dávali sme mu prvú pomoc. Vyzeral, akoby ešte dýchal, no záchranári nám povedali, že je už štyri hodiny mŕtvy,“ krúti hlavou nešťastná matka.

Z pitevnej správy sa dozvedela, že mal dolámanú lebku. „Nech zhnijú v base tí, čo mu to urobili. Aj dievky, čo ho tam stiahli.“

Čítajte viac:

Po brutálnom útoku latou v Oboríne sa ľudia boja vyjsť na ulicu

Zbytočná smrť

Dom, kde žije rodina Viszlaiovcov, stojí na začiatku cesty vedúcej do osady. Záhrada sa končí pri potoku, kde sa kúpu miestne deti. „My ani zeleninu nepestujeme. Načo? To akoby sme im úrodu darovali. Dosť, čo chodia na jablká. Ale doteraz sme s nimi väčší problém nemali,“ dušuje sa pani Viszlaiová.

Obyvateľom osady nie je do reči. „Načo tu liezol? Kto ho sem volal? Chodil sem piť často. Navyše, naši chlapi bitku nevyvolali. A potom, prečo ho nechali celý deň len tak? Čo nezavolali záchranku? Oni si ho zabili sami,“ prekrikujú sa osadníci.

Rozdielny pohľad na priebeh dramatických udalostí je typický aj pre Oborín - časť Kucany, kde sa pred časom odohral brutálny susedský spor. Tridsaťjedenročný Pavol Vojakovič utrpel pri útoku Baloghovcov ťažké poranenie hlavy a krátko nato skonal v nemocnici. Muž obvinený zo zabitia je vo väzbe.

Dve ženy z rozvetveného klanu, ktoré sa neskôr snažili ovplyvňovať svedkov hrozbami i peniazmi, tiež putovali do väzby. Smrťou sa skončil aj nedávny útok mladíkov na päťdesiatšesťročného muža v Nálepkove.

Keď sa Jozef vracal domov z krčmy, pri cintoríne ho prepadli osadníci a žiadali cigarety. Keď im ich nedal, zbili ho a vymočili sa naňho. Jozef sa ešte vládal odplaziť domov, kde o pár dní skonal. Polícia obvinila útočníkov z obzvlášť závažného zločinu lúpeže.

Veľký problém

Polícia pripúšťa, že v lokalitách s vysokou koncentráciou chudobných, nezamestnaných a neprispôsobivých obyvateľov je riziko vyčíňania sociálne slabých vyššie. A to nielen v osadách, ale aj v širokom okolí.

„Najväčší problém je, že táto skupina obyvateľov nie je kritická k nijakému protispoločenskému správaniu, či sú to trestné činy, priestupky, alebo iné amorálne správanie. Kriminálne správanie nielenže toleruje, ale páchateľov často obhajuje. A robí tak aj pred deťmi, z ktorých vyrastá generácia bez morálnych zásad. Ich mentalita je úplne odlišná,“ vysvetľuje Rudolf Pilarčík z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach.

Rizikové oblasti z pohľadu polície sú v podstate v každom okrese na východe Slovenska. Rastúcu agresivitu páchateľov zaznamenali policajti najmä v oblastiach s vysokým počtom neprispôsobivých občanov.

„Tento problém pramení z neriešenia sociálnej situácie. Po nežnej revolúcii vyrástla generácia ľudí, ktorí nemajú žiadne pracovné návyky. Prostriedky na obživu získavajú jednorazovo sociálnymi dávkami a medzitým páchajú trestnú činnosť s cieľom zadovážiť si ďalšie prostriedky, zväčša na alkohol či tabakové výrobky,“ dopĺňa hovorca košickej krajskej polície Alexander Szabó.

Táto generácia podľa neho vychováva tínedžerov, ktorí nemajú v rodičoch žiaden vzor, nevidia perspektívu života a ich jedinou starosťou je, ako prežiť deň bez peňazí a ďalších povinností.

„Táto mládež otvorene hovorí, že páchanie trestnej činnosti je ich hlavnou náplňou, v ktorej ich utvrdzujú rodičia aj komunita,“ varuje Szabó. Veková hranica ľudí majúcich problémy so zákonom klesá. Deti sú vycvičené tak, aby sa zameriavali na slabších jedincov, ktorých napadnú či okradnú.

„Pri útoku potrebujú buď fyzickú, alebo početnú prevahu. Preto sa ich obeťami stávajú zväčša osoby, ktoré nie sú schopné účinnej obrany - maloleté deti, staršie osoby alebo ľudia pod vplyvom alkoholu či so zdravotným handikepom,“ objasňuje Pilarčík.

Nepolapiteľní?

Rodičia sa spoliehajú, že deti nemôžu byť potrestané a nedospelá mládež dostane iba polovičný trest. Doslova ako výsmech vyznievajú postihy za spôsobené škody. Pilarčík uvádza na ilustráciu dva prípady viacnásobných recidivistov.

„Je ním sedemnásťročný Roman D. stíhaný za dvadsaťpäť trestných činov a dvadsaťdvaročný Filip T. stíhaný za štyridsaťdva trestných činov. A mohli by sme vymenovať stovky ďalších, ktorí ako maloletí či mladiství páchatelia patria medzi viacnásobných recidivistov!“

Citlivou témou bola donedávna aj náhrada spôsobenej škody. Od januára tohto roka však platí, že za spáchané krádeže, bitky a iné priestupky musia platiť aj poberatelia sociálnych dávok a dávok v hmotnej núdzi.

Pokuty možno vymáhať krátením dávok. „Dovtedy sa stávalo, že pokuty boli nevymožiteľné a páchatelia sa mohli policajtom a slušným občanom smiať do tváre,“ dôvodí Pilarčík.

VIDEO Plus 7 Dní