Tip na článok
Inak živá ulica je po útoku na Pavla ako vymretá. Týždeň ležal v michalovskej nemocnici, no bol prakticky mŕtvy.

Po brutálnom útoku latou v Oboríne sa ľudia boja vyjsť na ulicu

Matka i družka muža obvineného zo zabitia skončili vo väzbe pre vydieranie. Snažili sa ovplyvniť svedkov brutálneho útoku v Oboríne.

Galéria k článku (5 fotografií )
V strachu: Miriam Rusňáková sa bojí púšťať deti na ulicu. Susedia sa im vyhrážajú smrťou.
Obávaní Baloghovci: Traja z nich sedia vo väzbe. Nezvládli svoje emócie pri bitke a ešte vraj aj vydierali.
Pustá: Inak živá ulica je v týchto dňoch ako vymretá.

Kucany v obci Oborín na východnom Slovensku, kde pred pár týždňami došlo k brutálnej susedskej bitke, dnes pôsobia ako dedina duchov. Na ulici niet ani nohy, každý sa drží vo vlastnom. Susedský spor dvoch rodín sa skončil tragicky - tridsaťjedenročný Pavol Vojakovič utrpel pri útoku Baloghovcov ťažké poranenie hlavy a krátko nato skonal v nemocnici.

Domáci sú odvtedy ostražitejší. Nejeden najprv skontroluje, kto je na ulici, až potom vyjde von. Polícia medzičasom prekvalifikovala obvinenie piatich aktérov útoku z ublíženia na zdraví na trestný čin zabitia.

Údajná hlava baloghovského klanu - sedemkrát súdne trestaný Oto, ktorý drevenou latou zasadil smrteľnú ranu - skončila za mrežami. Ani to však nestačilo upokojiť vášne. Otova matka i družka vraj obišli takmer všetkých susedov s cieľom ovplyvniť ich výpoveď. Niektorým sa údajne vyhrážali zabitím, iných skúšali podplatiť. Pre horlivé prehováranie okolia skončili vo vyšetrovacej väzbe.

Čítajte viac:

Smrť latou: Nevinný susedský spor sa skončil masakrom

V strachu

Vojakovičovci, ktorí sa spamätávajú z krvavého útoku i bolestivej straty člena rodiny, sa takmer neodvážia vyjsť na ulicu. „Nedalo sa bez toho, aby sa hentí nevyhrážali. Stále nás sledovali. Báli sme sa o život. Zhoršilo sa to, keď dobitý brat zomrel v nemocnici a ich obvinili zo zabitia. Požiadali sme o policajnú ochranu,“ hovorí sestra zabitého Pavla Miriam Rusňáková.

V snahe zabrániť stupňovaniu napätia vraj ignorujú akúkoľvek aktivitu zo strany susedov. „Snažíme sa prežiť. Stále mi v ušiach znejú vyhrážky, že nás pozabíjajú. Veď z tých, čo nás tĺkli, sú ešte stále traja doma,“ netají obavy.

A dodáva: „Keď nepomohli vyhrážky, tak nás obviňujú z krivých výpovedí. Raz to má byť mama, čo krivo svedčí, potom zas môj otec. Obaja sú na invalidnom dôchodku, ledva stoja na nohách a oni ich mali napadnúť! A to len odháňali štence, čo k našej bráne nahádzali.“

Keď sa Baloghovcov pýtame na ich verziu útoku, odbijú nás, že oni nikoho nezabili a všetko je výmysel. Do reči nie je ani domácim. Pri otázke, čo si myslia o Baloghovcoch, väčšina klopí oči. Najviac sa vraj boja tí, čo bitku videli.

„Oni stále čakajú, že Ota pustia, a až potom sa pre nás začne peklo. Viete, tu sa predávajú aj drogy. Chodia tu stále rôzne autá. Tvrdia nám, že oni sú tu králi a my ich musíme počúvať. Doslova každý deň čakajú, že Oto sa vráti. Veď sa oháňajú kontaktmi i prostriedkami. Navyše, ich biznis pokračuje. Je tu jeho brat, ktorý ho zastupuje,“ prezrádza jedna zo susediek pod prísľubom zachovania anonymity.

Myslí si, že Baloghovci z dediny neodídu. Vraj skupujú nové domy pre svoju rozvetvenú rodinu. Ak niekto odíde, tak určite nie oni. „Ďalší sused zbalil rodinu a odišiel do Košíc. Je Róm ako oni.

Otova mama i jeho priateľka sa im vyhrážali, že ich zabijú, ak nezmenia výpoveď na polícii tak, ako chcú. Sused neváhal a odišiel,“ dopĺňa Miriam Rusňáková.

Problémová?

Mnohé o rodine Baloghovcov však napovedajú kroky polície. „V súvislosti s týmto prípadom vyšetrovateľ zdokumentoval aj zločin vydierania, ktorého sa dopustila družka obvineného zo zločinu zabitia spolu s jeho matkou. Tie od 2. do 16. júla na viacerých miestach v obci Oborín, časť Kucany, po predchádzajúcej spoločnej dohode, opakovane ovplyvňovali a zastrašovali svedkov tohto zločinu.

Obvinené sa svedkom vyhrážali zabitím s tým, že ak niekto niečo povie, tak dopadne ako nebohý poškodený,“ konštatuje hovorca košickej krajskej polície Alexander Szabó.

Dvom bratom, svedkom toho, keď Oto udrel Pavla po hlave, údajne nahovárali, aby vypovedali, že Oto na mieste činu nebol a dnes už nebohého Pavla neudrel.

„Mladšiemu za krivú výpoveď sľúbili peniaze, v opačnom prípade ho zabijú. Oboch nahovárali, aby zmenili výpovede, a ako dôvod pôvodných svedectiev uviedli, že policajti ich bili. Ženy tak chceli úmyselne zakryť zločin,“ približuje Szabó.

Obe ženy už boli podľa neho obvinené zo zločinu vydierania a sudca akceptoval návrh na ich väzobné stíhanie. V prípade dokázania viny im hrozí štyri až desať rokov za mrežami. Starosta Oborína Arpád Csuri pripúšťa, že problémovou rodinou v dedine sú Baloghovci. Dodáva, že v časti Kucany opakovane zasahovala polícia pre drogy.

„Nie však pre konzumáciu, ale predaj.“ Iné incidenty okrem drobných krádeží nezaznamenal. Týka sa to aj susedského sporu Baloghovcov a Vojakovičovcov. „Ani jedna zo spomínaných rodín sa nebola na úrade sťažovať na susedské spory,“ uzatvára starosta. Napriek brutálnemu útoku, údajnému predaju drog a strachu domácich nepovažuje polícia Oborín ani jeho časť Kucany za problémovú.

„Obec Oborín z pohľadu trestnej činnosti nepatrí medzi problémové obce. V rámci služobného obvodu Obvodného oddelenia Policajného zboru Veľké Kapušany môžeme za problémové obce označiť napríklad Drahňov, Kapušianske Kľačany, Čičarovce, osadu v meste Veľké Kapušany či Krišovskú Lieskovú,“ odvoláva sa na štatistiky Szabó. Otázne je, čo je vlastne problémové.

VIDEO Plus 7 Dní