Do hlavného mesta pred senát Najvššieho súdu, ktorý rozhoduje o ich odvolaniach aj voči doživotným rozsudkom, poslali len advokátov. V senáte sedí aj exminister Štefan Harabin.

Neprávoplatný rozsudok v prípade Róberta Okoličányho a jeho spoluobžalovaných padol na Špecializovanom trestnom súde v roku 2016. Senát vymeral Okymu, ako na východe Okoličányho prezývajú, aj jeho kumpánom poriadne vysoké tresty. Samotný údajný vodca skupiny dostal doživotie, rovnako ako jeho pravá ruka Róbert Nigut a Jaroslav Potuček. Súd označil gang za mimoriadne brutálny.

Po oboznámení verejnosti s jednotlivými odvolaniami obžalovaných aj prokurátora a poškodených, prerušil predseda senátu konanie. Pokračovať bude zajtra.

Obžalovaní namietali najmä dôveryhodnosť hlavného svedka, ktorý vraj vypovedal účelovo. Niektorí tvrdia tiež, že boli porušené ich práva. Napríklad brat Roberta Okoličányho, Rudolf, sa sťažoval na to, že prvostupňový súd pojednával v Pezinku a on býva 400 km odtiaľ. Nemal vraj financie na cestovanie. Ďalší Argumentovali aj tým, že teraz vedú riadny život a odsúdenie by ich z neho vytrhlo. Prokurátor zas v prípade troch obžalovaných navrhoval prísnejšie tresty.

Dvadsať skutkov

Podľa zatiaľ neprávoplatného rozsudku Špecializovaného súdu muži tvoriaci zločineckú skupinu strieľali ľudí nelegálne držanými samopalmi, pištoľami alebo brokovnicou, niekoľkých dobili železnými tyčami alebo sekerami. Prepadávali a ničili zariadenia herní, podpaľovali kamióny, jazdili na kradnutých autách. „Súd uznal vinu v dvadsiatich skutkoch tak, ako boli žalované v dvoch obžalobách,“ reagovala po vynesení rozsudku v roku 2016 hovorkyňa špecializovaného súdu Katarína Kudjaková. Podľa rozsudku spáchal Okoličány prvý skutok ešte v roku 2000, keď dal členom skupiny príkaz, aby usmrtili Rudolfa Slicha, ktorý nakoniec dávke zo samopalu unikol. Útok na Mareka Adama v Moldave nad Bodvou v roku 2001, na ktorý mal tiež vydať pokyn Okoličány, sa gangu už podaril. Súd ho uznal vinným aj z toho, že v rovnakom roku osobne zastrelil Jozefa Ferenca. Najvyšší súd už raz doživotný rozsudok nad Okoličánym zrušil. Bolo to v roku 2010 na neverejnom zasadnutí.

Aj nevinní

Jednou z najznámejších vrážd, ktoré sú pripisované gangu, je vražda Jozefa Estóka v apríli 2005. Jeho strieborný mercedes posiali páchatelia dávkami zo samopalu na križovatke ulíc Watsonova a Komenského v Košiciach. Estók, ktorý sa venoval aj biznisu s výhernými automatmi však nebol jediný, kto vtedy prišiel o život. Strely zasiahli aj náhodné vozidlo. Vodič, Roman Straka (+29) zomrel a jeho priateľka Anna bola postrelená do oboch nôh. „S priateľom Romanom som išla na konzultáciu diplomovky k Patrikovi B. Keď sme skončili, išli sme všetci traja von, chceli sme ísť niekam na pizzu," spomínala na udalosti Anna R. pred súdom v roku 2007. „Najprv som si myslela, že niekto hádže petardy, potom som uvidela, ako sa na nás rúti strieborný mercedes. Vzápätí som počula ďalšiu dávku a prestrelili mi nohy," vypovedala. Potom uvidela, že mercedes skončil v stĺpe a priateľ Roman, ktorý sedel na mieste vodiča, mal prestrelenú hlavu a bol celý od krvi. Mladej žene na jednej nohe odtrhlo časť lýtkového svalu a cez druhé lýtko jej guľka preletela. Ako dodala, na miesto potom prišli aj ľudia, ktorí zjavne patrili k Estókovi a chceli, aby lekár ošetril najprv Estóka a až potom ich. Estókov pohreb sa vryl ľuďom do pamäti aj tým, že na ňom zasahovali kukláči, zbalili vtedy aj Róberta Okoličányho.