Všestrannosť nadväzovania kontaktov s vplyvnými mužmi Slovenska u obvinenej Aleny Zsuzsovej zdá sa nemá konca. Zsuzsová, ktorá je vo väzbe v súvislosti s objednaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, nedáva tentoraz spávať ďalšiemu vplyvnému mužovi slovenského verejného života, ktorý s ňou podľa všetkého udržiaval kontakt. Podpredseda parlamentu a člen predsedníctva strany Smer-SD Martin Glváč, je po námestníkovi generálneho prokurátora, zdá sa ďalším kandidátom na odvolanie zo svojej funkcie kvôli vzájomnej komunikácii s obvinenou.

Pôjde na "koberček"

Glváčov osud bude závisieť od vysvetlenia svojej komunikácie so Zsuzsovou pred predsedníctvom Smeru, ktorého je navyše takisto členom. O vypočutí podpredsedu parlamentu informoval cez víkend v relácii televízie Markíza Na telo poslanec Smeru Erik Tomáš. Tomáš nezabudol pripomenúť, že pravdivosť uniknutých informácií z vyšetrovateľského spisu nie je zatiaľ potvrdená. „Stále ide o údajnú komunikáciu, nechajme preto na orgánoch činných v trestnom konaní, aby vec preverili, a to i z hľadiska bezpečnostných rizík," povedal v relácii.

Diskutujúcim v relácii bol aj predseda strany Sme rodina Boris Kollár, ktorý sa netají tým, že so Zsuzsovou kedysi komunikoval. Kollár spochybnil Glváčovo vyjadrenie, že komunikoval so stíhanou osobou cez tretie strany.

 „Selfíčka“ pre Alenu

Podľa doterajších zistení mala Zsuzsová podpredsedu parlamentu uloženého v mobilnom telefóne ako „maznák“, uviedol denník SME. „Priateľský, flirtujúci, nezáväzný a mám ho rada ako človeka a nebolo medzi nami nič, nakoľko má partnerku a má malé dieťa," mala uviesť Zsuzsová vyšetrovateľovi, kde zároveň označila Glváča za svojho priateľa. Podľa denníka N sa mala Zsuzsová s Glváčom triktrát stretnúť aj osobne a podpredseda parlamentu jej mal posielať svoje „selfíčka“.

Komunikácia Zsuzsovej s vplyvnými ľuďmi pochádza od vyšetrovateľov, ktorí niekdajšej podnikateľke, prostitútke či tlmočníčke zobrali mobilný telefón a počítač. Obvinená si komunikáciu s vplyvnými mužmi archivovala a špekuluje sa aj o tom, že to robila kvôli prípadnému vydieraniu.

Minulý týždeň pritom generálny prokurátor Jaromír Čižnár odvolal z funkcie svojho námestníka Reného Vaneka kvôli zisteniam, ktorým momentálne čelí podpredseda parlamentu. Generálny prokurátor si komunikáciu Vaneka s obvinenou Zsuzsovou overil z viacerých zdrojov. „Takéto konanie považuje generálny prokurátor Jaromír Čižnár za nezlučiteľné s funkciou námestníka generálneho prokurátora, ktorá je jednou z najvyšších funkcií v rámci rezortu prokuratúry. O ďalšom osude Reného Vaneka v rámci prokuratúry sa rozhodne v najbližších dňoch," uviedla Andrea Predajňová, hovorkyňa Generálnej prokuratúry.

Prokurátor Vanek v pondelok potvrdil, že v roku 2013 ho cez mobilnú aplikáciu "messenger" oslovila neznáma žena. Ako tvrdí, odvtedy si "raz za čas" napísali o jednoduchých súkromných veciach. Nikdy sa s ňou však podľa vlastných slov osobne nestretol. Generálna prokuratúra si však stojí za tým, že Vanek vo veci vraždy novinára a jeho snúbenice nemá a nemal vplyv na vyšetrovanie.