Od rána v meste pod Zoborom vytrvalo sneží, chodníky sú neprejazdné, cesty rozjazdené a cestári zjavne čerstvo napadaný sneh nestíhajú odhŕňať. Mnohí sa tešia i obávajú zároveň, že sa môže konečne po rokoch zopakovať zimná kalamita, na ktorú si skôr narodená generácia veľmi dobre pamätá.

Pred 50 rokmi

Taká poriadna bola už v roku 1968, približne v tomto januárovom období. Miestny Nitriansky hlas písal, že „vrtochy tohtoročnej zimy sú naozaj nevyspytateľné. V jeden deň klesne ortuť v teplomeri na mínus dvadsať stupňov, od večera do rána napadne polmetrový sneh, z ktorého potom prudká víchrica nakopí 2–3 metrové záveje. O 3 až 4 dni neskôr náhle oteplenie roztopí biely koberec a snehovú kalamitu vystriedajú starosti s vodou a záplavami.“ A bola to veľká kalamita, nepremávali vlaky, záveje odrezali od Nitry niekoľko obcí.

Ako stojí vtedajšom vydaní Nitrianskeho hlasu, záveje odrezali od Nitry niekoľko obcí. V boji proti snehu musela prísť dokonca obyvateľom pomôcť armáda.

Teplá zima? Zabudnite

O necelých desať rokov neskôr 27.januára 1976 sa hovorilo o teplej zime, pretože po snehu nebolo ani stopy. Zima však udrela vo februári, a nasnežilo tiež poriadne.

Taká poriadna a ozajstná kalamita, ktorú si pamätajú už ročníky narodené v 70. rokoch, prišla v januári 1987. Vtedy snehovú záplavu pocítilo celé Slovensko a vtedajší školáci sa tešili z nečakaných prázdnin. Zima v roku 1987 nám nadelila mohutnú snehovú kalamitu, a to po celkom teplom začiatku januára, kedy sa teploty pohybovali okolo +12°C a ľudia tuhé mrazy a výdatné sneženie už veľmi neočakávali. Bude sa história opakovať?