Tip na článok
Pavel Čupka: V časoch svojej najväčšej slávy.

Bude štát platiť bývalému fukcionárovi HZDS úroky z omeškania?

Jeden a pol milióna eur pre jednu z firiem Pavla Čupku. Takúto peknú sumu musel štát vyplatiť na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR.

Galéria k článku (6 fotografií )
Motorest medzi Banskou Bystricou a Zvolenom rekonštruujú: Pol druha milióna eur musel štát vyplatiť ako dvanásť rokov zadržiavaný nadmerný odpočet DPH.
Pavel Čupka: V časoch svojej najväčšej slávy.
Chodil sem aj Mečiar: V motoreste Tri duby sa kuli aj politické čachre.

Niekdajší krajský šéf Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) a Mečiarov blízky človek teraz môže s hrdo vztýčenou hlavou hovoriť, že štát, ktorý ho posadil na lavicu obžalovaných a za neplatenie daní mu hrozí až dvanásťročným trestom odňatia slobody, priznal, že mu jedenásť rokov neoprávnene zadržiaval nadmerný odpočet dane z pridanej hodnoty (DPH) vo výške štyridsaťpäť miliónov korún.

Čupkov motorest ožíva

Od obdobia, keď všetky Čupkove firmy vrátane pivovaru a mäsokombinátu prešli do konkurzu a rovnako sa do tejto nezávideniahodnej situácie dostal aj samotný Pavel Čupka ako fyzická osoba, oficiálne nevlastní vôbec nič. Ale v banskobystrickom regióne sú mnohí ľudia presvedčení, že v skutočnosti sa „veci majú trošku inak“. Aj povestný motorest Tri duby, kde v roku 2000 Vladimír Mečiar rokoval s funkcionármi HZDS, sa stále spája s Čupkovým menom.

Opustená, chátrajúca budova pri hlavnom ťahu medzi Banskou Bystricou a Zvolenom tam posledné roky stála ako pomník Čupkovho pádu. Lenže nedávno sa tam nahrnuli stavbári a spustili rekonštrukciu motorestu. A v akom tempe! Už na jeseň by mal byť otvorený a okrem neho v novovzniknutých priestoroch bude spustená aj prevádzka mäsových a pekárenských výrobkov.S tým ja nemám nič spoločné. Ja som už len dôchodca. Nepodnikám. Nemám žiadny majetok,“ tvrdil nám Čupka, ale hádam sa veľmi nenahnevá, ak jeho slová nebudeme brať úplne vážne. Podľa našich informácií peniaze použité na rekonštrukciu „Čupkovho“ motorestu vytiahol zo štátnej kasy práve Pavel Čupka. Teda takto by sa situácia dala pomenovať obrazne.

Prokurátor peniaze stopol

Pol druha milióna eur je suma, o ktorú sa začali naťahovačky medzi firmou Čupka, s. r. o., a daňovým úradom už v roku 1999. Vtedy si firma známeho banskobystrického mäsiara Čupku uplatnila nadmerný odpočet DPH za nákup zásob, výrobkov a strojov od inej firmy patriacej tiež Čupkovi s názvom Čupka Pavel a spol. Zaujímavé pritom bolo, že k spomínanému obchodu malo dôjsť ešte v roku 1996, teda tri roky pred jeho zaúčtovaním.

Následná daňová kontrola požadovaný nadmerný odpočet neuznala, lebo „daňový subjekt nepreukázal zaplatenie dane bezhotovostnou platbou prostredníctvom banky alebo pošty platiteľovi, ktorý uskutočnil zdaniteľné plnenie“. Čupka rozhodnutie daňového úradu napadol a začal sa boj o milióny korún, v ktorom sa skóre medzi Čupkom a správcom dane menilo podľa... asi podľa počasia. V roku 2003 to už-už vyzeralo, že Čupka peniaze dostane, ale v poslednej chvíli vstúpil do hry krajský prokurátor. Proti zmene rozhodnutia Daňového riaditeľstva podal protest a správca dane svoje zmenené rozhodnutie zase zmenil.

Firma v konkurze

V tom čase už o peniaze nebojoval Čupka osobne. Niežeby ich nechcel, ale on už jednoducho nemohol. V apríli 2002 sa firma Čupka dostala do konkurzu, takže jej majiteľ už na ňu nemal žiadny dosah. O všetkom rozhodoval súdom určený správca konkurznej podstaty a jedine on mohol firmu zastupovať v správnom či súdnom konaní. Či by peniaze pre firmu získal, mohlo byť Čupkovi jedno. On sám by z nich už nič nemal. To však neznamenalo, že vidiny 45 miliónov korún sa Čupka vzdal. Len mesiac pred vyhlásením konkurzu na firmu až geniálne prezieravo postúpil pohľadávku z „vratky“ nadmerného odpočtu DPH, vtedy neuznanej (!), na firmu Zelený dom. Tá ju neskôr postúpila firme Multi, až napokon skončila v rukách mladých Čupkovcov vo firme J. F. K. V spore o štyridsaťpäť miliónov korún povedal konečné slovo Najvyšší súd SR vlani v júli. Konštatoval, že daňový úrad rozhodol o nároku na nadmerný odpočet Čupkovej firmy „bez toho, aby sa zaoberal dôvodmi svojho postupu a tento vysvetlil“. Súdom preto „nezostávalo nič iné, ako skonštatovať nepreskúmateľnosť napadnutých rozhodnutí“ správcu dane a rozhodnúť v prospech firmy J. F. K., teda mladých Čupkovcov.

Iba začiatok

Pol druha milióna eur, ktoré ministerstvo financií v novembri 2011 Čupkovcom vyplatilo, nie sú ani zďaleka posledné peniaze, ktoré zo štátnej kasy týmto smerom potečú. Len pred mesiacom požiadali Čupkovci o vyplatenie úrokov z „neoprávnene zadržiavanej sumy“. Keďže „zadržiavanie“ trvalo dvanásť rokov, úroky zrejme presiahnu už vyplatenú čiastku. Okrem toho môže štát od Čupkovcov očakávať aj ďalšie žaloby. Pretože vina za problémy firmy Čupka, ktorá skončila v konkurze, môže teraz veľmi ľahko padnúť na daniarov. A ak Čupkovi advokáti preukážu aj súvislosť medzi touto firmou a Čupkovým Pivovarom Urpín, pre ktorý bol obžalovaný za neplatenie daní, môže sa situácia zvrtnúť v prospech Čupku aj na tomto poli. Človek na Slovensku by sa tomu ani veľmi nečudoval.

VIDEO Plus 7 Dní