Tip na článok

Bugár verzus Danko: Nové hodnosti zamiešali karty aj v parlamente

Podpredseda parlamentu Béla Bugár mal hodnosť podporučík. Tú však zrušili.

Šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) si zlízol poriadnu búrku za jeho povýšenie z čatára na kapitána v zálohe. Vďaka tomuto skoku má teraz vyššiu hodnosť ako Béla Bugár (Most-Híd).

Bugár mal podľa medializovaných informácií hodnosť podporučík. Tá však bola zrušená zákonom z roku 2002. „Vojakovi, ktorý dosiahol vojenskú hodnosť podporučík, patrí hodnosť poručík. Všetkým vojakom v zálohe bola 1. septembra 2002 v evidencii opravená vojenská hodnosť podporučík na poručík,“ vysvetlila nám hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. Prakticky to teda znamená, že Bugár musí Danka, ako vyššiu šaržu, poslúchať!

Hodnosti: Poručík je pod kapitánom.
Hodnosti: Poručík je pod kapitánom.
OSSR

Nižšia hodnosť: Poručík je pod kapitánom. screenshot: OS SR

Bozkával výložky

Andreja Danka povýšil do hodnosti kapitán v zálohe minister obrany Peter Gajdoš. „Výložky, ak by to bolo nutné, si veľmi rád dám,“ povedal na tlačovej besede Danko s tým, že výložky si neskutočne váži.

„Rád si ich ako vojak dám, som hrdý na to, že som kapitán v zálohe. Ctím si vojakov, ktorí padnú. Môžem hrdo povedať, že som rok v armáde slúžil,“ uviedol a dodal, že jeho priamym veliteľom bol generál a dnešný minister obrany Peter Gajdoš.

Bozkával výložky: Andrej Danko má svoju hodnosť veľmi rád.
Bozkával výložky: Andrej Danko má svoju hodnosť veľmi rád.
Grab: TA3

Bozkával výložky: Andrej Danko má svoju hodnosť veľmi rád. Grab: TA3

Rozkaz je viac než zákon?

Gajdoš tvrdí, že Danko si od neho povýšenie nepýtal. „Z mojej strany to bol prejav úcty a vďaky,“ zdôraznil na včerajšej tlačovej konferencii. Danko bol podľa Gajdoša v priebehu vykonávania povinnej vojenskej služby schopným vojakom a vzorne si plnil povinnosti. Šéf rezortu obrany zároveň požiadal vojakov, aby rešpektovali, že o rozkaze ministra sa nediskutuje. „Armáda nie je o pocitoch, ale o rozkazoch,“ zdôraznil. Dodal, že sila rozkazu je viac než zákon.

Ktovie, čo na to pán Bugár?

VIDEO Plus 7 Dní