Je možné, že rodinný majetok poslankyne Národnej rady Petry Krištúfkovej sa čoskoro scvrkne o značnú sumu peňazí. Otec jej nebohého partnera, mafiána Róberta Diniča (†31), si na súde nárokuje 195-tisíc dolárov, ktoré vraj synovi pred jeho smrťou požičal. Dedičia po zavraždenom bosovi mu odmietajú vyplatiť čo len jeden cent. Spor sa vlečie už roky.

Miliónové dedičstvo

Život v blízkosti postáv organizovaného zločinu nezriedka zanecháva ešte aj po rokoch skryté prekvapenia. Bratia Edo a Róbert Diničovci patrili v deväťdesiatych rokoch k ústredným postavám mafie hlavného mesta. Prvý zišiel zo sveta starší Edo. Na Zlatých pieskoch ho roztrhala nálož. Róberta si našla dávka zo samopalu päť mesiacov nato, v októbri 1998.

Bos Róbert Dinič: Krištúfkovej partnera zastrelili. Jeho brata Eda zabila výbušnina.
Bos Róbert Dinič: Krištúfkovej partnera zastrelili. Jeho brata Eda zabila výbušnina.
Zdroj: Archív

Práve s Róbertom Diničom žila posledné štyri roky jeho života súčasná poslankyňa za Sme rodina Petra Krištúfková. Ich spoločná dcéra Vanessa mala v čase Diničovej smrti rok. Krátko predtým si Róbert vraj požičal spomínaných 195-tisíc dolárov od svojho otca Jána. Peniaze údajne potreboval na investovanie v Tatrách. Deň pred popravou vraj otca uistil, že peniaze má pripravené a čoskoro ich vráti. Táto suma sa neskôr našla v bankovom sejfe. Tvrdenia 76-ročného Jána Diniča má dokazovať predovšetkým zmluva o pôžičke, ktorú podpísal s Róbertom v júli 1998.

Ján Dinič sa na vyrovnaní pohľadávky snažil dohodnúť mimosúdne so synovou bývalou manželkou Ľubicou a partnerkou Petrou Krištúfkovou, ktoré zastupovali svoje dcéry (Dinič mal s Ľubicou dve a s Petrou jednu dcéru). Obe odmietli počas dedičského konania uznať dlh, a tak sa obrátil na súd. Podľa našich informácií bolo dedičstvo po Róbertovi Diničovi po vyrovnaní bezpodielového spoluvlastníctva ohodnotené na vyše 11,6 milióna korún (385-tisíc eur).

Dôležitý podpis

Petra Krištúfková podľa našich zistení na súde tvrdila, že jej druh mal počas ich spolužitia dosť peňazí a nepotreboval si požičiavať. Spochybnila zmluvu o pôžičke a požiadala, aby podpis Róberta Diniča preskúmal grafológ. Mala podozrenie, že podpisy jej druha boli pri rôznych spätných prepisoch po jeho smrti falšované. Súdny znalec zatiaľ nedokázal stanoviť, či zmluvu vlastnoručne podpísal otec jej dcéry. Krištúf­ková sa dnes nechce k celému sporu vyjadrovať.

Bos Róbert Dinič: Krištúfkovej partnera zastrelili. Jeho brata Eda zabila výbušnina.
Bos Róbert Dinič: Krištúfkovej partnera zastrelili. Jeho brata Eda zabila výbušnina.
Zdroj: Archív

„Táto infomácia nespadá do kategórie verejný záujem ani do politiky. Uvedená záležitosť je výsostne súkromná a o súkromí neinformujem. Nemienim zaťažovať verejnosť svo­jimi osobnými záležitosťami a myslím si, že moje súkromie patrí len mne. A, predovšetkým, ani nemôžem informovať v tejto veci, pretože nie som účastníkom konania,“ napísala nám Krištúfková. Účastníčkou konania síce nebola, no od začiatku súdneho procesu vystupovala ako zákonná zástupkyňa svojej dcéry Vanessy. Tá figuruje v spore ako žalovaná strana a Krištúfková až do jej dospelosti spravovala jej majetok. Aj v súčasnosti má záležitosť pod palcom. V prípade neúspechu by musela ukrojiť z rodinného koláča nemalú sumu. Tretina dlžnej sumy, ktorú žiada jej bývalý svokor, predstavuje 65-tisíc dolárov plus tučné úroky.

Keď je reč o spravovaní majetku, to v minulosti stálo pani poslankyňu takmer slobodu. Lukratívnu budovu po Diničovi a Romanovi Deákovi na Kollárovom námestí v Bratislave predala bez vedomia ostatných dedičov. Obžaloba ju vinila z podvodu, za čo jej hrozilo niekoľkoročné väzenie. Súd expartnerku Borisa Kollára napokon oslobodil. Konala vraj pod nátlakom svojho vtedajšieho priateľa, mafiána Petra Havašiho (†32).