Obrátil sa takmer na každý úrad v republike, políciou počnúc, až po ministerstvá. No má to jeden háčik. Roman Skorodenský je totiž nesvojprávny. A tak odkázaný na rozhodnutia svojho poručníka, bývalého katolíckeho kňaza Petra Novysedláka, šéf občianskeho združenia Teresa Benedicta, ktoré na Zemplíne prevádzkuje šesť charitných domov. Práve v jednom z nich ešte pred pár mesiacmi žil aj Roman.

Problémové vzťahy

S poručníkom nevedia nájsť spoločnú reč. Roman preto, že mu poručník vzal z účtu peniaze a tipoval za ne - v PLUS 7 DNÍ sme o tom písali vlani v novembri -, Novysedlák zas preto, že kvôli Romanovmu podaniu ho polícia prevetráva a hrozí mu obvinenie a dokonca aj súd za spreneveru.

Na základe Romanovho prípadu budú navyše preverovať všetky bankové účty klientov charity, ku ktorým mohol mať Novysedlák prístup. „V danej trestnej veci sa vykonávajú potrebné úkony a zisťujú všetky okolnosti prípadu. Vyšetrovanie prebieha. Nateraz bližšie informácie nie je možné poskytnúť,“ upresnila hovorkyňa Krajskej polície v Košiciach Jana Mesárová.

Odkázaný na milosť

„Mám v rukách rozhodnutie polície, že začali trestné stíhanie vo veci sprenevery na viac ako 5000 eur, o ktoré ma obral. Ako poručník mal k môjmu bankovému účtu vytvorenú kartu, cez ktorú tipoval a stávkoval. Na celý prípad už dohliada generálna prokuratúra. Prebieha aj konanie na súde na zmenu poručníka. To je síce všetko pekné, no aktuálne chodím po svete bez občianskeho preukazu a kartičky poistenca, som odkázaný na láskavosť tohto pána, pretože s mojím dôchodkom stále disponuje on. Zbytočne ho prosím, aby išiel nahlásiť na políciu, že ma okradli a nemám občiansky. Som preňho vzduch," tvrdí Roman Skorodenský.

Poukazuje tým na krutú realitu. Kým o zmene poručníka a zrušení jeho nesvojprávnosti nerozhodne súd, je vydaný na milosť a nemilosť toho aktuálneho. A jeho vidí maximálne raz do mesiaca, keď dôjde do banky, kde mu z jeho účtu vyberie dôchodok a dá mu ho do ruky.

Chce sa starať sám o seba

Svojprávnosti ho zbavili pred rokmi kvôli vážnym problémom s alkoholom. Viackrát sa liečil na psychiatrii, vždy neúspešne. Napokon sa dostal na charitu. A zakrátko prišiel o možnosť rozhodovať o sebe sám. No vtedy mu to nevadilo.

„Ja nie som blázon, svoje problémy si plne uvedomujem. No viem sa o seba postarať, aj minúť svoj dôchodok bez toho, aby mi ho držal poručník," tvrdí Roman Skorodenský.

Roman sa pomocou svojej priateľky chytil šance. Aktuálne Okresný súd v Trebišove rozhoduje o zmene jeho poručníka a čiastočnom vrátení svojprávnosti.

Pre úrady neexistuje

Roman totiž poukazuje na fakt, že človek bez svojprávnosti pre systém akoby neexistoval. „Aj keď zavoláte na políciu, idete na úrad, či do banky, nik vás neberie vážne. Nemôžem podpísať nájomnú zmluvu na byt, nikto ma nezamestná ani na zametanie ulice. Nemôžem si prevziať ani doporučenú poštu. Jednoducho nič. Každý vás upozorní, že na konanie pred úradmi mám poručníka. To, že neháji moje záujmy, nikoho nezaujíma," poukazuje na realitu Roman.

Uvedomuje si, že ak podľahne alkoholu, nedokáže rozoznávať realitu. „Aj preto žiadam na súde len zmenu poručníka. Nie celkové zrušenie zbavenia svojprávnosti," vysvetľuje Roman. Tentokrát chce svoj osud a život vložiť do rúk svojej priateľky.

Navyše, od 1. júla 2016 je v platnosti aj zákon, ktorý ho už nezbavuje svojprávnosti kompletne, ale len na isté úkony. V prípade Romana Skorodenského bude poručník rozhodovať len o liečbe a umiestnení na psychiatrii - ak spadne opäť do závislosti od liekov a alkoholu a nakladaní s majetkom, ktorý je vyšší ako jeho mesačný príjem - teda dôchodok. „Pre mňa to bude znamenať, že budem môcť preberať poštu, vyberať si z účtu peniaze z dôchodku a míňať ich, na čo uznám za vhodné. A keď prídem na políciu a podám trestné oznámenie ,jednoducho ho prijmú a neodbijú ma, že som nesvojprávny," teší sa Roman.