Tip na článok
Z vysokého štátneho úradníka Igora Krnáča sa rýchlo stal úspešný podnikateľ. Na prízemí budovy vpravo sídli bistro, ktoré vlastní firma Jany Krnáčovej.

Bývalému šéfovi daniarov Krnáčovi sa po odchode zo štátnej správy v biznise darí

Niekdajší generálny riaditeľ Finančného riaditeľstva Igor Krnáč a dlhoročný štátny úradník sa po svojom odvolaní z funkcie vrhol s plnou vervou do podnikania.

Galéria k článku (4 fotografie )
Igor Krnáč: Z vysokého štátneho úradníka sa rýchlo stal úspešný podnikateľ. Smerom hore aj dole mu pomohol Ivan Mikloš, vpravo.
Meštiansky dom: Historická fasáda ukrýva moderné polyfunkčné centrum.
Kancelárie aj reštaurácia: Na prízemí sídli bistro, ktoré vlastní firma Jany Krnáčovej.

Od nedobrovoľného odchodu Igora Krnáča z teplého miestečka v štátnej správe uplynuli sotva dva roky. Za takýto relatívne krátky čas si tridsaťdeväťročný podnikateľ vybudoval sieť firiem, prostredníctvom ktorých ovláda vcelku zaujímavé portfólio nehnuteľností.

Darí sa mu aj v súkromí. Mladá rodina býva v lukratívnej zvolenskej rezidenčnej štvrti v novostavbe s upravenou záhradou.

Bez vetra ani lístok?

Niekdajší generálny riaditeľ Finančného riaditeľstva Igor Krnáč a dlhoročný štátny úradník sa po svojom odvolaní z funkcie vrhol s plnou vervou do podnikania. Založil dve eseročky, Day Plus a Day Two, v ktorých je jediným spoločníkom a konateľom. Prvá vznikla v januári 2013. Druhá v auguste 2013.

V ďalšej už založenej spoločnosti Day Man sa Krnáč stal ešte v novembri 2012 jediným spoločníkom aj štatutárom. Okrem toho je bývalý štátny zamestnanec od decembra 2013 aj členom dozornej rady akciovej spoločnosti DayCom Group, ktorá má tiež zaujímavé aktivity.

Podľa jej oficiálnej internetovej stránky sú členmi skupiny DayCom Group ďalšie dve eseročky, Meštiansky dom a Begbie. Na stránke sa píše, že tieto dve firmy sú investormi a developérmi na realitnom trhu a v portfóliu majú viacero rezidenčných, obchodných a administratívnych stavieb.

Jednou z nich je zrenovovaná polyfunkčná budova v samotnom srdci Zvolena na Námestí SNP, známa ako Meštiansky dom. Spredu má ponechanú historickú fasádu, zozadu je k nej pristavená niekoľkopodlažná polyfunkčná budova. V jej zadnej časti pri rozľahlom dvore s privátnym parkoviskom je jedna z najluxusnejších zvolenských reštaurácií Bistro Chef.

Tú prevádzkuje rovnomenná firma založená v auguste minulého roku. Jej majoritnou spolumajiteľkou je manželka Igora Krnáča Jana. V Meštianskom dome, ktorý má podľa realitných expertov hodnotu blížiacu sa k dvom miliónom eur, všetky firmy prepojené s úspešným podnikateľom Krnáčom aj sídlia.

Eseročka Meštiansky dom nadobudla cennú nehnuteľnosť nepeňažným vkladom v septembri 2012. A vložila ju akciovka DayCom Group, kde je Krnáč v dozornej rade.

Rýchly štart

Igor Krnáč sa počas svojej kariéry od roku 1999, keď mal 24 rokov, oficiálne pohyboval v prostredí štátnych úradov. Na pomyselný vrchol kariéry ho v apríli 2011 „vystrelilo“ odstúpenie dovtedajšieho generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva Miroslava Mikulčíka, ktorého Krnáč nahradil.

Mikulčíkov nedobrovoľný odchod bol výsledkom vnútrostraníckeho sporu vtedajšej premiérky Ivety Radičovej a ministra financií Ivana Mikloša. Mikulčík totiž stál za podozrivým prenájmom budovy pre košické daňové úrady. Vlastníkom spornej budovy bola firma Nitra Invest nitrianskeho regionálneho bosa SDKÚ Ondreja Ščurku, čo vyvolávalo podozrenia zo straníckeho klientelizmu.

Krnáča ako Mikulčíkovho námestníka poveril Mikloš riadením daniarov. V kresle sa však Igor Krnáč príliš neohrial. Ani nie po roku vo februári 2012 musel z funkcie odísť. Oficiálnym dôvodom bolo nezvládnutie úloh vo finančnej správe v súvislosti so zavádzaním nového informačného systému KONS.

Nezvládnutie sa v praxi premenilo na totálny kolaps daňového systému, ku ktorému došlo začiatkom roka 2012. Daniari, ktorým nový systém zlyhal, museli napríklad vratky DPH prepočítavať ručne. Situácia bola natoľko kritická, že pracovníci daňových úradov spísali protestnú petíciu.

Zavedenie KONS-u pretláčal pôvodne Miroslav Mikulčík, ktorý aj po odvolaní zostal šéfom kompetenčného centra. Krnáč sa po odvolaní vyjadril, že sa cíti podvedený. Fakt, že nezvládol manažérsku úlohu v štátnej správe, však nezavážil pri jeho veľmi úspešnom podnikateľskom štarte. Ten mu už v priebehu roka 2012 začal prinášať prvé ovocie.

Úspech, ktorý sa prejavuje navonok aj v podobe luxusného bývania či využívania luxusných automobilov, však zrejme niekomu z okolia podnikateľa kole oči až natoľko, že svoje podozrenia vpisuje do anonymných udaní.

V nich sa pýta, ako je možné, že bývalý dlhoročný štátny úradník zrazu nadobudne takéto majetkové impérium. Opýtali sme sa aj samotného Igora Krnáča.

Okrem iného nás zaujímalo, v akej oblasti vlastne podniká a či podnikal aj pred rokom 1999, keď vstúpil do služieb štátu. Podľa odpovede jeho podnikanie spočíva v oblasti ekonomicko- účtovného poradenstva a tvrdí, že podnikal aj pred rokom 1999. V Obchodnom registri však nie je možné dopátrať sa zmienky o jeho podnikaní.

V Živnostenskom registri z 90. rokov sa uvádza pri mene Igor Krnáč iba prevádzkareň vo Vígľaši, ktorá predávala na priamu konzumáciu alkoholické a nealkoholické nápoje a rýchlo tepelne upravované mäsové výrobky, teda pravdepodobne bufet. Na našu žiadosť o poskytnutie majetkového priznania, ktoré by vyvrátilo podozrenia, že Igor Krnáč svoj majetok nadobudol po odchode z funkcie rýchlejšie, ako by bolo bežné, odmietol poskytnúť.

„Ostatné majetkové priznanie ako verejného funkcionára bolo riadne doručené príslušnému výboru NR SR. Keďže už dva roky nie som verejný funkcionár, nemám záujem o medializáciu svojej osoby,“ napísal podnikateľ Krnáč.

Jeho majetkové priznanie odmietla poskytnúť aj Národná rada SR. „V prípade, že už nie je verejný funkcionár - a to po uplynutí lehoty jedného roka od ukončenia verejnej funkcie -, Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií nie je oprávnený poskytnúť o tomto občanovi informácie, ktoré mal k dispozícii v čase výkonu jeho funkcie.

Preto po tejto lehote už uvedené informácie ani nezverejňuje na svojej internetovej stránke a ani ich neposkytuje tretím osobám,“ píše sa v stanovisku tlačového odboru Národnej rady.

Takže, inak povedané, čo raz bolo verejné, už verejné nie je a nie je možná spätná kontrola. Na záver však autor stanoviska dodáva, že o našej požiadavke budú informovať poslancov výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.

VIDEO Plus 7 Dní