Tip na článok
Opäť za mreže: Viliam Mišenka skončil vo väzbe pre vraždu Jozefa Gudábu. V kauze Čongrády ho zbavili obvinenia.

Bývalí kriminálnici sú supersvedkovia s obrovskou mocou a s lístkom na slobodu

Polícia, prokuratúra i súdy skočili na lep „supersvedkovi“ v najväčších kauzách za posledné roky. Ich šlendriánsky postup ukázal, že nikto z nás sa nemôže cítiť bezpečne.

Je Slovensko ešte právny štát alebo sa z neho stala banánová republika? Udalosti posledných mesiacov a týždňov ukazujú, že obavy sú namieste.

Pochybné zväzky

Policajti, prokuratúra i súdy za posledné roky zmenili spôsob práce. Možno ich k tomu dotlačila bezmocnosť v boji s organizovaným zločinom, možno sa to iba hodí mocným na dosiahnutie vlastných cieľov.

Nech je to akokoľvek, orgány činné v trestnom konaní, ktoré nás majú chrániť, siahajú čoraz častejšie po zmluve s diablom - z ľudí s kriminálnou minulosťou robia „supersvedkov“ s obrovskou mocou a lístkom na slobodu.

Výsledok je, že nebezpečné živly sa môžu beztrestne usmievať do tváre rodinám obetí a výsledky dosiahnuté na základe ich svedectiev sú viac ako sporné. Juraj Bilík, alias Čapatý, Jurij Fejer, prezývaný Malý Rus, Viktor Maceják, Jozef Drag, Radovan Gerič i Ján Krajčík. To sú mená mužov, ktorí sa netaja tým, že pracovali v podsvetí a podieľali sa na tých najťažších zločinoch.

Zároveň svedčia v kauzách týkajúcich sa najobávanejších zločineckých skupín, ako sú sýkorovci a piťovci, v kauze pozemkovej a bytovej mafie, ale aj proti jednotlivcom, ako je Karol Mello, Viliam Mišenka a Ľuboš Ferus.

Podpisom zmluvy v podobe svedectva proti bývalým kumpánom si od polície „kúpili“ lístok na slobodu. Vo väčšine prípadov pritom nejde o neviniatka. Viacerí priznávajú, že sa priamo podieľali na vydieraní podnikateľov, neštítili sa pripraviť dôchodcov o domy či pozemky a boli aj pri zabíjaní nepohodlných ľudí. Na ilustráciu postačí zopár úryvkov z výpovedí svedkov velebených políciou a prokuratúrou.

Napríklad Jurij Fejer zo skupiny sýkorovcov sa takto rozhovoril o vražde bratislavského bosa Romana Deáka: „Ako vyšiel von, tak som na neho vystrelil, ja alebo Roháč, nepamätám si, kto prvý, potom sme išli naspäť do auta, a odviezli ma,“ prezradil o svojej práci v podsvetí.

Počas výpovede nezabudol spomenúť ani kolegu Juraja Bilíka, alias Čapatého, korunného svedka proti zločineckej skupine sýkorovcov. Čapatý sa údajne podieľal na likvidácii Fejerovho kamaráta s prezývkou Bugy.

„Bugyho zobral Rus na chatu do Senca, bol tam aj Bališ. Čapatý ho zaškrtil a oni ho držali. Čo bol Bilík na vraždách, tak potom Kýblovi rozprával, ako sa kto pošťal a ako smrdel a ako to robil. Niekedy sa na tom s Bališom a Havlom zabávali,“ priblížil Fejer.

Bilík ako korunný svedok dostal osem rokov a v ďalších veciach vrátane tých, o ktorých rozprával Fejer, si vykúpil beztrestnosť. Jozef Drag, korunný svedok v kauzách pozemkovej a bytovej mafie, zas tvrdí, že bol policajtom supertajného útvaru a pokyny na páchanie trestnej činnosti dostával od policajtov.

Dokonca im vraj odovzdával peniaze z trestnej činnosti. Minister vnútra Robert Kaliňák ho označil za klamára. Viaceré fakty však napovedajú, že až taký klamár nie je. Radovan Gerič, ktorý svedčil v kauzách seneckej vetvy sýkorovcov a za jeho svedectvo padli výnimočné tresty, vystúpil pred časom spod ochrany svedkov a zrejme vylúpil banku v Ružomberku. Policajti po ňom vyhlásili pátranie a varujú verejnosť, že môže byť ozbrojený a nebezpečný.

Tibor Gašpar: Spolupracovať so svedkom Jánom Krajčíkom už podľa neho nebude možné. Foto: Tony Štefunko

Hovoria pravdu?

Podmienkou, aby sa vagabundi stali korunnými svedkami, je hovoriť pravdu. Slovenskom však v poslednom čase otriasli hneď dva škandály, ktoré spochybňujú dôveryhodnosť svedkov i správnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní.

Reč je o „supersvedkovi“ Jánovi Krajčíkovi, ktorý krivo obvinil šesť ľudí. Policajti pracujú s jeho svedectvom vo viacerých vraždách či lúpežiach vrátane údajného korupčného správania bývalého krajského prokurátora Jozefa Mamráka. Mamrák bol obvinený (!) na základe falošných zvukových nahrávok z dielne Krajčíka.

Následná expertíza však preukázala, že na nahrávke nie je Mamrák, a obvinenie voči nemu zrušili. Krajčíka zobrali do väzby a obvinili z marenia spravodlivosti. Otázne je, prečo polícia a prokuratúra stíhali Mamráka bez expertízy pravosti nahrávky Generálny prokurátor Jaroslav Čižnár pchá hlavu do piesku a odvoláva sa na súdy.

Policajný prezident Tibor Gašpar pripúšťa, že kolegovia sa unáhlili. „Keby som to vyšetroval ja, počkám na fonoskopiu a potom sa rozhodnem. Keďže vyšetrovateľ je procesne samostatný a celý postup konzultoval s prokuratúrou, padlo rozhodnutie na obvinenie.“

Gašpar pripomína, že je vecou vyšetrovateľa a dozorného prokurátora nájsť objektívnu mieru, kedy je svedectvo dostatočné alebo nedostatočné. Uvedený prípad však neukazuje len to, ako ľahko možno vyviesť bez rebríka na povalu tých, ktorí majú strážiť našu bezpečnosť.

Je hrozivým príkladom toho, ako môžu bývalí vagabundi typu Krajčík získať moc, o akej sa im ani nesnívalo. A dotlačiť orgány činné v trestnom konaní k obvineniu prokurátora na dôchodku len na základe falošnej nahrávky, pričom vyšetrovateľ si nedá ani len toľko námahy, aby overil jej pravosť!

Mišenka a spol.

Po kauze Mamrák by sa mohlo zdať, že šlo o ojedinelý prípad. Netrvalo však dlho a na svete je ďalší škandál. Päticu mužov obvinených z vraždy údajného mafiánskeho bosa Petra Čongrádyho šmahom ruky zbavili obvinenia. Ukázalo sa, že to, čo nám kompetentní takmer dva roky vtĺkali do hláv, nie je pravda. Karol Mello, ktorého naháňali aj pre vraždu Čongrádyho, ju zrazu nespáchal.

Viliam Mišenka, dovlečený za drahé peniaze vládnym špeciálom z Venezuely za patričnej pozornosti médií, sa na likvidácii nepodieľal. Podobne ako Ľuboš Ferus, Roland Zdichavský či Štefan Borko, ktorý strávil vo vyšetrovacej väzbe pol druha roka. Kompetentní sa tvária, že sa nič nestalo. Veď všetko bolo v súlade so zákonom.

„Keďže došlo k zmene dôkaznej situácie, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry rozhodol, že dôvody väzby pominuli,“ dôvodila hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Nevadí, že svedok si všetko vymyslel a vo svojej výpovedi opäť perlil.

„Mal som s Mišenkom rozhovor, pri ktorom ma žiadal, či som schopný zabezpečiť zbrane. Definoval krátke a dlhé zbrane na likvidáciu Čongrádyho. Povedal som mu, že samozrejme. Po nejakom čase od toho rozhovoru som mu zbrane zabezpečil. Išlo tuším o dva kusy značky ČZ 85, malý samopal škorpión, dva samopaly 58 a opakovaciu brokovnicu kanadskej značky Meverik. Ku každej zbrani som mu zabezpečil minimálne po dvesto nábojov,“ opisoval Krajčík.

Na otázku vyšetrovateľa, či sa obvinených pýtal na podrobnosti o vražde Petra Čongrádyho, odpovedal: „Vilo sám začal debatu o skutku, bolo to po nejakom čase, vtedy som sa ho spýtal, či ho Karol Mello je.ol dole. Vilo povedal, že áno, veď na to tam vlastne boli. Karol Mello povedal, že Čongrády padol ako Sýkora.“

V podobnom duchu sa nieslo celých dvadsaťjeden strán Krajíčkovej výpovede. Až dovtedy, kým sa neobjavil nový svedok, ktorý pri vražde Čongrádyho skutočne bol. Muž, ktorý mal pri čine údajne úlohu šoféra, sa postaral o radikálny zvrat v prípade a nabúral dôveryhodnosť „supersvedka“ Krajčíka. Prokuratúra sa s hanbou vyrovnáva rovnako ako v prípade Mamrák - strčila hlavu do piesku. Policajný šéf Gašpar otvorene priznal, že ich to mrzí.

„Je to aj z našej strany na zamyslenie, do akej miery pojať dôveryhodnosť takýchto osôb tak, aby sme predčasne neobviňovali niektoré osoby,“ nasypal si popol na hlavu Gašpar. Krajčíka obvinia za dve krivé výpovede. Čo je však horšie, jeho svedectvo hrá kľúčovú úlohu aj v ďalších vraždách a lúpeži.

„Stalo sa tak v dvoch prípadoch a v oboch išlo o toho istého svedka. Dnes vieme, že s ním takto pracovať už asi nebude možné, hoci každý prípad je individuálny,“ dodal Gašpar.

Problém

Hoci sa môže zdať, že obviňovanie ľudí na základe falošných výpovedí svedkov sa týka len podsvetia, nie je to tak. Spôsob, ako sa polícia a prokuratúra dopracúvajú k výsledkom, je nebezpečný pre celú spoločnosť.

Dnes sú to vagabundi, zajtra to môžete byť vy pre bežný susedský spor. Nájde sa svedok, ktorý farbisto a s patričnou dávkou presvedčivosti opíše vaše „závažné prešľapy“, a skončíte vo väzbe. Napokon, keď vás aj krivo obvinia, tak vás obvinenia zbavia. V boji so zločinom neprekáža, že ste strávili mesiace za mrežami, prišli o dobré meno a budete mať problém zamestnať sa.

Vylúčiť, že vo väzbe dnes nie je nikto krivo obvinený, nedokázal ani policajný šéf. „Nemohol by som to za celé Slovensko určite povedať,“ pripustil Gašpar. A dlhoročný vyšetrovateľ doplnil: „Dobrou policajnou prácou by sme mali byť schopní vyriešiť väčšinu trestných činov. To by však prokuratúra a polícia museli byť naozaj čisté.“

VIDEO Plus 7 Dní