Tip na článok
Ján Tušim: Dovolenky a drahé autá patria k životnému štýlu bývalého diplomata a štátneho zamestnanca.

Bývalý diplomat bol obvinený z týrania manželky. Dnes v Krupine učí deti náboženstvo

Predstavte si, že vaše dieťa navštevuje hodiny náboženstva niekde v Krupine. Po vyučovaní sa vždy vráti a obohatené o poznatky zo sféry medzi nebom a zemou rozpráva o jednom z biblických príbehov, o milosrdenstve či o láske k blížnemu svojmu. Akosi však nemôže tušiť, že služobník Boží, ktorý mu tieto posolstvá sprostredkúva, má za sebou zaujímavú minulosť.

Galéria k článku (5 fotografií )
Exmanželka: Tvrdí, že psychické a fyzické násilie znášala sedemnásť rokov.
Tušimove vily nad Bratislavským hradom: Manželská, vľavo, je predmetom súdnych sporov. Druhú prenajíma zahraničnému zastupiteľstvu.
Tušimove vily nad Bratislavským hradom: Manželská, vľavo, je predmetom súdnych sporov. Druhú prenajíma zahraničnému zastupiteľstvu.

Kariéra v štátnych službách

Ján Tušim patril ešte pred pár rokmi k známym osobám. Striedal jednu vrcholovú funkciu za druhou a o kontakty na rôzne štátne inštitúcie či podnikateľské elity nebola núdza. Jeho rukami prechádzali milióny a on si užíval priam rozprávkový majetok. Plesy, večierky, luxusné dovolenky. Čo sa dialo za dverami jeho rodinného domu, však už také reprezentačné, zdá sa, nebolo. Na rad prišlo dokonca trestné stíhanie.

Tušim vyštudoval v osemdesiatych rokoch, ako mnohí súčasní veľvyslanci, Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov. V metropole Ruska sa zoznámil so svojou budúcou manželkou Larisou. Po ukončení školy viedli jeho kroky do diplomacie. Pôsobil napríklad ako diplomatický atašé v Kongu či 2. tajomník veľvyslanectva v Zaire.

Jeho kariéra začala stúpať. Miesto generálneho riaditeľa ekonomickej sekcie na ministerstve zahraničných vecí bolo adekvátnou prihláškou do sveta veľkých peňazí. Tie začal okúšať v kruhu finančníkov zo skupiny Istrokapitál. Prvých 38 miliónov korún získal po predaji akcií istej bulharskej banky. Nasledujúce roky po návrate zo Sofie vystriedal niekoľko šéfovských stoličiek v štátnych inštitúciách. V Správe štátnych hmotných rezerv pôsobil ako generálny riaditeľ dva roky a dokonca získal bezpečnostnú previerku na úroveň „prísne tajné“.

Nasledovalo miesto technického riaditeľa v Správe služieb diplomatickému zboru. No súbežne s prácou v štátnej akciovke už naplno zaberal v oceliarni v Strážskom spájanej s Mariom Hoffmannom a Braňom Prieložným. O jeho sebavedomom postoji v daných časoch sme už viackrát písali, sám Tušim to ilustroval slovami: „Ale, prosím vás, ja som taký bohatý, že ani neviem, koľko zarobím, ani ma to nezaujíma.“

Pištoľ pri hlave

Zatiaľ čo v biznise sa mu darilo, v súkromí to až také ružové nebolo. Aspoň podľa vyjadrenia jeho manželky. „Psychicky a fyzicky ma týral. Trvalo to sedemnásť rokov. Otvorene hovoril, že ma zničí,“ priznáva Larisa Tušimová. Došlo vraj aj k fyzickému násiliu. „Bil ma päsťami do hlavy, až som odpadla.“

Exmanželka: Tvrdí, že psychické a fyzické násilie znášala sedemnásť rokov.
Exmanželka: Tvrdí, že psychické a fyzické násilie znášala sedemnásť rokov.
Emil Vaško

Hoci polícia už ich adresu dôverne poznala, Tušimová zo začiatku nechcela podať trestné oznámenie. Bála sa, bola od manžela finančne závislá. Napokon sa odhodlala a vyšetrovateľ Jána Tušima obvinil zo zločinu týrania blízkej osoby. V jednom z uznesení, ktoré má naša redakcia k dispozícii, sa uvádza aj toto:

„Ján Tušim v Bulharsku dňa 25. 8., keď mal ich syn narodeniny, nútil poškodenú pozerať sa, ako sa odstrelí, pričom zapálil sviečky po celom byte, hovoril modlitby a dobýjal sa do izby, kde bola poškodená s dcérou schovaná, pričom mal v ruke pištoľ a mieril si do hlavy a nútil ju, aby sa pozerala… taktiež ju koncom júna 2009 boxerskými údermi bil do hlavy a po tele potom, čo do nej strkal, následne ju vytlačil až do skrine, kde ju držal za šaty a hlavu a keď sa poškodená postavila, pokračoval v bití, pričom poškodená chytila sošku, ktorou obvineného poškrabala, ale obvinený ju stále bil tak, že jej náušnicou roztrhol ľavé ucho a spôsobil jej podliatiny na hlave, panve a tele.“

Bitky potvrdil aj profesor a bývalý dekan Lekárskej fakulty Peter Labaš. „Poškodená bola jednoznačne opakovane bitá,“ napísal v znaleckom posudku.

Strach Tušimovej manželky rástol aj preto, že jej muž mal doma niekoľko strelných zbraní. „Bála som sa chodiť domov,“ dodáva Tušimová. Takisto jej dôrazne naznačili, že má veľa vplyvných známych.

A čo sa nestalo! Dozorujúca prokurátorka obvinenie Jána Tušima zrušila a vrátila na dokazovanie so slovami: „Opisované konanie Ing. Tušima nemá najmä znaky objektívnej stránky skutkovej podstaty tohto zločinu. Nie je konaním, ktoré by bolo závažného charakteru, nie je konaním, ktoré by bolo sprevádzané vyšším stupňom hrubosti a bezcitnosti či ťažkým príkorím na strane poškodenej osoby.“

Stiahla svedkov

Larisa Tušimová si pri pohľade do minulosti uvedomuje, že aj ona mohla postupovať inak. V ďalšom konaní, teda po tom, čo prokurátorka vrátila vec na došetrenie, mali pred vyšetrovateľa predstúpiť traja svedkovia, ktorých Tušimová navrhla predvolať. Ona však chcela mať nepríjemnú etapu svojho života čo najskôr za sebou. „Mali sme sa rozviesť… Keď dáte druhú, tretiu, desiatu šancu a nič sa nezmení, tak pochopíte, že je koniec. Niečo mi k tomu rozvodu povedal, sľúbil. Išla som za vyšetrovateľom a odhlásila svedkov. Samozrejme, nič z toho, čo sľúbil, nenaplnil. Urobila som veľkú chybu,“ hovorí.

Samozrejme, chceli sme sa na opisované udalosti spýtať aj Jána Tušima. Požiadal nás však, aby sme ho otázkami neotravovali. Jeho stíhanie pominulo a prípad sa skončil v priestupkovom konaní. „Vec bola ukončená vydaním uznesenia podľa § 214 Trestného poriadku a po správoplatnení zaslaná na Okresný úrad Bratislava,“ povedala nám krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.

Pán učiteľ

Manželia sa napokon predsa len rozviedli. O kedysi známom mužovi bolo dlho ticho. A zrazu sa Ján Tušim vynoril v rodnej Krupine ako učiteľ náboženstva.

Dekrét na vyučovanie, takzvanú misiu či poslanie, mu udelil generálny vikár Biskupského úradu v Banskej Bystrici Branislav Koppal na odporúčanie krupinského farára Emila Galla. Ten svoju ovečku podporil aj v štúdiu. „Tunajší farník Ján Tušim vedie primeraný život katolíckeho muža. Na základe uvedených skutočností ho odporúčam na štúdium na vašej univerzite,“ napísal v roku 2013 na Rímskokatolícku cyrilometodskú bohosloveckú fakultu Univerzity Komenského. Tušim je dnes vo štvrtom ročníku.

Riaditeľ Základnej školy Eleny Maróthy-Šoltésovej podpísal s Jánom Tušimom dohodu na tento školský rok. Za približovanie Božej lásky deťom na druhom stupni prislúcha učiteľovi náboženstva odmena 7,5 eura za hodinu. Vedeli v škole o podozreniach z týrania? „Takéto informácie nemám. Je to pre mňa novinka a určite závažný dôvod, aby človek o tom uvažoval,“ povedal nám riaditeľ Maroš Skopal. Následne dodal, že Ján Tušim podľa neho spĺňa všetky kvalifikačné predpoklady a náležitosti, ktoré ich škola vyžaduje. „Má poverenie od Biskupského úradu, má čistý register trestov. Keby boli nejaké problémy, tak by som to určite riešil, zatiaľ podnety nemám,“ doplnil.

Základná škola v Krupine: Nového učiteľa náboženstva odporučil miestny farár.
Základná škola v Krupine: Nového učiteľa náboženstva odporučil miestny farár.
Archív
VIDEO Plus 7 Dní