Tip na článok
Les v hodnote asi tristopäťdesiattisíc eur má aj sedemnásť rokov po spáchaní podvodu v moci Milan Ičo.

Bývalý kúrenár Ičo nechce vrátiť ukradnuté Slanské lesy

Neuveriteľnému podvodu so Slanskými lesmi dávajú súdy neuveriteľnú koncovku. Bývalému kúrenárovi sa podarilo získať 6 500 hektárov lesov s pomocou notára a riaditeľa trebišovského katastra nehnuteľností.

Za nehorázny podvod, ktorým sa Milan Ičo oficiálne stal mocipánom Slanských lesov v hodnote štyridsaťjeden miliónov eur (!), mu banskobystrický súd uložil iba dvojročný trest. A ešte aj ten iba podmienečný.

Znamená to, že Ičo do väzenia nemusí nastúpiť. Prečo? Podľa súdu došlo k podvodu už dávno, v roku 1998, a odvtedy Ičo strúha dobrotu. Súdny senát akosi pozabudol zobrať do úvahy, že ukradnutý majetok Ičo skutočným majiteľom ani po sedemnástich rokoch nevrátil a dobrovoľne sa to ani len nechystá spraviť.

Čítajte viac:

Kauza Slanské lesy: Namiesto vynesenia rozsudku súd trestné stíhanie obžalovaných zastavil

Grófske maniere

Bývalému kúrenárovi z dediny Kalša sa podarilo získať 6 500 hektárov Slanských lesov s pomocou notára a riaditeľa trebišovského katastra nehnuteľností. Na podporu vymyslenej historky o dare grófa Ladislava Károlyiho pre jeho nemanželskú dcéru. Obalamutil grófovho vnuka a ten, hoc neznalý slovenčiny, podpísal papier, ktorým tento dar potvrdzuje.

S veľkým majetkom sa Ičo cítil ako gróf a podľa toho sa aj správal. Začal stavať vlastný kaštieľ, kúpil si živého leva a vo „svojich“ lesoch organizoval veľkopanské poľovačky, na ktorých sa nechali hostiť vplyvní vrátane pánov sudcov a prokurátorov.

Vzťahy medzi mocnými a Ičom sa upevnili natoľko, že po odhalení podvodu nemal kto Iča súdiť. Len na Krajskom súde v Košiciach boli pre zaujatosť vylúčení z konania všetci sudcovia. Štyri roky si horúci zemiak kotúľali z jedného súdu na druhý, až nakoniec pristál na stole Krajského súdu v Banskej Bystrici. A tu sa s prípadom vyrovnali svojským spôsobom.

Po vykonaní všetkých dôkazov náhle, nečakane, na neverejnom zasadnutí súdny senát rozhodol, že vinu obžalovaných nebude vôbec posudzovať, nechá ich žiť ako bezúhonných občanov. Túto zvrátenosť, našťastie, Najvyšší súd zrušil a prvostupňovému súdu prikázal konať, lebo „za každý takýto protiprávny čin treba vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť“.

Čítajte viac:

Milan Ičo si privlastnil Slanské lesy, na súdne pojednávania nechodí

Ukradnuté nechce vrátiť

Súdne konanie o Ičovej vine a primeranom treste je len jednou stránkou podvodu so Slanskými lesmi. Druhou a pre zainteresovaných aj zásadnejšou je fakt, že postavením Iča pred súd sa ukradnuté lesy nevrátili automaticky do rúk skutočným majiteľom.

Len vďaka tomu, že Lesy SR a Slovenský pozemkový fond majú právnikov, ktorí vedia v týchto veciach chodiť, sa po dlhých peripetiách domohli zmeny v katastri. Takže tá časť Slanských lesov, ktorú Ičo uchmatol štátu, je už, takpovediac, na poriadku.

Pritom treba zdôrazniť, že Ičo na odčinenie svojich hriechov nepohol ani malíčkom. Naopak. Návratu vlastníctva do pôvodného stavu sa bránil zubami- nechtami. Mimoriadne dovolanie podané v tejto veci v prospech Ičovej strany je dokonca ešte stále v hre. Malí vlastníci lesov však dopadli oveľa horšie.

Jednoduchým ľuďom ani vo sne nenapadlo, že o vrátenie ich vlastného pozemku, ktoré im Ičo ukradol, musia žiadať súdnou cestou. Členovia urbariátu Byšta verili v spravodlivosť, ktorá funguje bez prosenia, kolkov a súdnych poplatkov. A Ičo sa im smeje do očí.

On, respektíve jeho rodina, je ešte aj dnes oficiálnym vlastníkom tridsiatich dvoch hektárov rubového lesa, ktorý podvodom získal v roku 1998. Hodnota tohto majetku sa pohybuje okolo tristopäťdesiattisíc eur!

„S lesom, ktorý si privlastnil Ičo, nemôžeme robiť nič už sedemnásť rokov. Isteže nám tým vznikla škoda! A namiesto toho, aby nás Ičo odškodnil, máme sami výdavky. Dozvedeli sme sa, že musíme podať na súd určovaciu žalobu a potom ešte preukázať, že les patrí nám.

Chápete to? Preukazovať vlastníctvo musíme my - okradnutí! Je nás okolo tristo ľudí, dať dokopy všetky papiere nie je jednoduché. Všetko je to na dlhé lakte,“ hnevá sa predseda urbariátu Ján Zubala.

Právnička Irena Sopková, ktorá zastupovala v rovnakom boji proti podvodníkovi Ičovi štátne Lesy SR, nepochybuje, že urbárnici na súde uspejú. Ale čas, keď budú mať v rukách právoplatné rozhodnutie súdu, odhaduje tak na dva, tri roky.

VIDEO Plus 7 Dní