Nejeden človek prichádzajúci vybaviť čosi na súd do Banskej Bystrice si ide oči vyočiť. Naozaj musel svoje dokumenty zveriť v podateľni žene podozrivej z podvodu s eurofondmi?! Nuž, áno. Päťdesiatjedenročná Ingrid čelí na Špecializovanom trestnom súde obžalobe zo spáchania zločinu a inak normálne pracuje na Okresnom súde v Banskej Bystrici. V Chrastinciach sú na tom ešte horšie. Starostom obce je manžel dotyčnej panej a v žalovanej kauze je namočený tiež.

Dôkaz z novín

V denníku Plus JEDEN DEŇ sa v roku 2013 objavil článok o starostovi Chrastiniec Jozefovi Vargovi, ktorý staval dom s vlastnou hvezdárňou. Podľa fotografie išlo o pomerne veľkú trojpodlažnú budovu s kupolou, vežičkami, so stĺporadím a všakovakými ozdôbkami. Táto fotografia sa z novín dostala až do vyšetrovacieho spisu v kauze podvodu s eurofondmi.

Spomínanú „hvezdáreň“ staval Varga dobrých dvadsať rokov a na jej dokončenie zjavne nemal dostatok finančných prostriedkov. Preto sa s manželkou Ingrid rozhodli zmeniť rodinný dom s hvezdárňou na penzión s wellness a posilňovňou. Na tento účel dostala jeho manželka v lete 2014 nenávratný finančný príspevok z prostriedkov Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a z prostriedkov štátneho rozpočtu. De­klarovala, že pri následnej prestavbe bolo preinvestovaných viac ako 220-tisíc eur.

Porovnanie prestavaného penziónu s novinovou fotografiou „hvezdárne“ z roku 2013 navodzovalo podozrenie, že budova toľko peňazí zhltnúť nemohla. Na penzión sa zblízka pozreli súdni znalci a konštatovali, že mnohé fakturované práce, napríklad výmena škridiel, okien či zatepľovanie fasády, v skutočnosti vykonané neboli. Počas vyšetrovania tohto prípadu vyplávali na povrch ďalšie zaujímavé veci.

Laička ako vyšitá

V katastri nehnuteľností sa meno pani starostovej ako spolumajiteľky domu uvádza s titulmi Mgr., RNDr. aj PhD., ale počas vyšetrovania hrala inú hru. Tvrdila, že nechápe, prečo sa polícia o jej a manželov dom zaujíma, keď všetko robila legálne. So stavbou bola spokojná, pre ňu osobne bolo všetko „pekné, nové, funkčné a hostia sa tam veľmi dobre cítili“.

Nič viac v podstate povedať nevedela, lebo je vraj laička a úplne vo všetkom sa spoľahla na odborníkov. Nemohla vysvetliť obchodný vzťah medzi jednotlivými firmami vystupujúcimi v kauze, lebo vraj nevie, čo je to obchodný vzťah. Na otázku, kto v konaniach zastupoval firmu Alginit EU, ktorej bola konateľkou, odpovedala stroho, že ona nie je majiteľom firmy. Ak policajti niečo chcú ohľadne tejto firmy riešiť, nech sa obrátia na jej majiteľa. Na otázku vyšetrovateľa, kto teda je majiteľom firmy Alginit EU, pani Ingrid nevinne odvetila: „Môj manžel.“

HVEZDÁREŇ Dom Vargovcov v Chrastinciach po rekonštrukcii.Podľa prokuratúry sa peniaze z eurofondov použili na iný účel.
HVEZDÁREŇ Dom Vargovcov v Chrastinciach po rekonštrukcii.Podľa prokuratúry sa peniaze z eurofondov použili na iný účel.
Zdroj: JÁN KROŠLÁK

Nemal, ale požičal

Vargovej manžel ešte aj dnes pôsobí ako starosta obce Chrastince v okrese Veľký Krtíš, kandidoval za strany Smer a Most-Híd. On sám tvrdí, že v minulosti pracoval ako policajt, a to nie hocijaký. Bol zaradený na Úrade boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). V článku spomínanom v úvode sa chválil, že po odchode z polície ho vyškolila FBI a istý čas „chytal zločincov po celom svete“. Čo z týchto tvrdení je skutočnosť a čo výmysel, dnes nechce špecifikovať a Prezídium Policajného zboru informácie o konkrétnych pracovníkoch polície neposkytuje.

Do prípadu subvenčného podvodu je starostova firma Alginit EU zapletená ako poskytovateľ pôžičiek na realizáciu projektu. Varga polícii predložil štyridsať (!) zmlúv o pôžičke v hotovosti podpísaných s jedinou firmou v priebehu januára a februára v roku 2015. V každej z týchto štyridsiatich zmlúv sa píše o požičaní rovnakej sumy, a to päťtisíc eur. Dokopy teda Vargova firma v priebehu dvoch mesiacov požičala až dvestotisíc eur. Zmluvy však v tejto spoločnosti neboli zaúčtované a podľa znalca firma ani nemala také príjmy z podnikania, aby mohla tak veľa peňazí požičať. V deň platobných pohybov bolo na účte firmy len pätnásťtisíc eur.

Vargovci tvrdia, že pôžičky nešli cez banku. S obálkami s piatimi tisíckami sa vraj štyridsaťkrát otočil ich syn Adrián. Obálku si vždy „našiel“ doma na stole a podľa otcových pokynov peniaze odniesol zástupcovi maďarskej firmy Start 2000, ktorá „hvezdáreň“ Vargovcov prerábala na penzión.

V Maďarsku na základe európskeho vyšetrovacieho príkazu vypočuli viacerých svedkov, medzi nimi aj bývalú konateľku firmy Start 2000. Tá poprela, že by na predložených dokladoch bol jej podpis. Nový konateľ tejto firmy zase porozprával, ako sa ho na autobusovej stanici nejaký mladík opýtal, či by nechcel byť riaditeľom firmy. Že za to dostane sto eur. Mladík si odfotil jeho občiansky preukaz a po mesiaci ho zobral k advokátovi, kde sa štyrikrát podpísal. Viac o firme Start 2000 jej aktuálny konateľ nič nevedel.

SÚD Pracuje tam žena obžalovaná zo spáchania zločinu.
SÚD Pracuje tam žena obžalovaná zo spáchania zločinu.
Zdroj: JÁN KROŠLÁK

Stopka na eurofondy

Jednotlivé dôkazy poukazujú na to, že na podivných aktivitách okolo rekonštrukcie rodinného domu v Chrastinciach sa podieľalo viac členov starostovej rodiny, ale obžalovaná je len jeho manželka. Ona niesla zodpovednosť, ona dostala nenávratný finančný príspevok z eurofondov i zo štátneho rozpočtu. Špecializovaný trestný súd na začiatku novembra tohto roku uznal Ingrid a ďalšieho obžalovaného v tejto kauze, Rajmunda N., za vinných z prečinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev v jedinečnom súbehu so zločinom subvenčného podvodu. Slovami prokuratúry - účelovým reťazcom platobných operácií na bankových účtoch vytvorili zdanie vynaložených výdavkov. Účtovnými machináciami v uzavretom kruhu reťazovitého odovzdávania peňažnej hotovosti predstierali financovanie stavebných prác.

Na vyúčtovanie projektu predložili nesprávne doklady, prostriedky z eurofondov použili na iný účel. Súd im obom uložil úhrnný trest odňatia slobody vo výmere tri roky s podmienečným odkladom na skúšobnú lehotu v trvaní päť rokov. Okrem toho peňažný trest vo výmere päťtisíc eur aj trest zákazu činnosti spočívajúci v zákaze účasti na akýchkoľvek projektoch financovaných zo zdrojov štátneho rozpočtu a zo zdrojov Európskej únie v trvaní sedem rokov.

Hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková upozorňuje, že rozsudok nie je právoplatný. „Obaja obžalovaní proti nemu podali odvolanie, o ktorom rozhodne Najvyšší súd SR. Prokurátor sa vyjadrí v zákonnej lehote.“ „Manželka je totálne nevinná. Ona je obeť, poškodená osoba,“bráni starosta Varga svoju polovičku, ale nič bližšie o prerábaní ich spoločného domu na penzión povedať nechce. „Do právoplatného rozhodnutia sa nebudeme vyjadrovať. Podali sme odvolanie, uvidíme, ako sa to skončí.“

Zviazané ruky súdu

Či starostovu ženu nakoniec odsúdia, nebudeme tipovať. Ale aj v pozícii obžalovanej hádže nepekné svetlo na svoje pracovisko, ktorým je Okresný súd v Banskej Bystrici. Žiadnej inštitúcii predsa nepridáva na vážnosti, že zamestnáva osobu obžalovanú zo zločinu, a renomé súdu je v tomto kontexte obzvlášť citlivé. „Táto skutočnosť vedenie Okresného súdu v Banskej Bystrici nepríjemne zaskočila,“uviedla hovorkyňa Nina Uhrovičová. „Vzhľadom na to, že zamestnankyňa nebola právoplatne odsúdená a navyše je toho času práceneschopná, možnosti vedenia súdu reagovať sú zákonom výrazne limitované.“