Doteraz sa sťahovali každé dva roky, ale tentoraz vraj konečne našli prístav, kde chcú žiť, kým sa bude dať. Poslanec Martin Poliačik s manželkou, podnikateľkou Hanou, býva niekoľko mesiacov v novom. Nielen v zmysle, že si byt v Dúbravke kúpili nedávno, ale v úplne novej budove.

Sťahovanie za školami

„Odkedy žijeme v Bratislave, sťahovali sme sa už veľakrát. Začínali sme v našom dvojizbáčiku v Novom Meste. Prišli sme tam pred svadbou. Keď bola Hanka tehotná s Jergušom, tak sme sa sťahovali. Štvrté poschodie bez výťahu s bruchom sa už nedalo. Vtedy sme narýchlo zohnali podnájom v Ružinove,“ rozpráva Poliačik o rodinnej perepúti. Potom v Ružinove iný starší byt kúpili, ale keď deti začali chodiť do školy a do škôlky v Lamači, začali sa obzerať po niečom, čo by bolo bližšie. Byt s rozlohou asi 80 štvorcových metrov v novostavbe našli rýchlo a vraj sa rodina hneď aj dohodla. Vzali hypotéku, staré byty sú v predaji a od jari Poliačikovci bývajú v novom. Zaujíma vás aj cena bytu, ktorý vidíte na fotkách? Teraz sa podobné byty v komplexe predávajú za vyše 250-tisíc eur.

Zapojili svokru: Matka Hany Poliačikovej rodine pomáhala s návrhom kuchyne.
Zapojili svokru: Matka Hany Poliačikovej rodine pomáhala s návrhom kuchyne.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

„Toto je pre nás ideálna kombinácia malého kompaktného bytu s veľkou terasou,“vysvetľuje poslanec z Progresívneho Slovenska, pôvodne zvolený za SaS. Ani on, ani manželka vraj nemajú žiadny sen, čo sa bývania týka. Vyrastali na panelákových sídliskách v Považskej Bystrici a v Topoľčanoch, sú „balkónoví“ a po komforte rodinného domu, veľkých miestností či plodoch z ovocného sadu netúžia. Vystačia si s veľkým kvetináčom, kde práve dozrievajú jahody, a s pásikom zelene. „Je tu les hneď za domom, môžeme chodiť so psami, je tu veľkév ihrisko, všetko je blízko, autobusy aj električky,“ chváli polohu bytu aj voľbu života v meste.

Pomohla aj svokra

„Všetko sme riešili tak, aby sme tu vydržali čo najdlhšie, aj detskú izbu sme vymýšľali tak, aby sme sa už dlho nemuseli sťahovať,“ vraví Poliačik. S návrhom interiéru im pomáhal kamarát architekt a slovo mala aj svokra. „Učila nábytkárstvo, tak nám pomohla s dizajnom kuchyne,“ vysvetľuje poslanec zapojenie rodinných síl do zariadenia miestnosti, kde majú miesto aj granuly a misky pre psíky. Pár vraj našiel zakaždým zhodu, aj čo sa týka výberu zariadenia. „On bol viac hipisák a ja som ho trochu potláčala,“ smeje sa Poliačiková.

Zapojili svokru: Matka Hany Poliačikovej rodine pomáhala s návrhom kuchyne.
Zapojili svokru: Matka Hany Poliačikovej rodine pomáhala s návrhom kuchyne.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Aký je hmotne najdrahší kus nábytku v príbytku? „Jedálenský stôl. Hanka hovorí, že je to duša domácnosti,“vraví poslanec. Jeho manželka sa teší, že si konečne mohli kúpiť kvalitný a pevný bez toho, aby sa museli báť, že im ho deti počmárajú. Nábytok je na mieru. Steny v obývačke sú zatiaľ skôr prázdne, ale obrazy a grafiky ešte pribudnú. Všetko cenné umenie ešte nestihli zarámovať. Televízor v domácnosti hľadáte ťažko. „Žrút času“ nepotrebujú, odkedy bol ich prvorodený osemročný syn batoľa. „Keď sme televízor odstránili, začali sme tráviť spolu viac času a prestali sme byť zombíkmi. Ak si chceme pozrieť film, ideme do kina alebo si na Netflixe nájdeme, čo chceme,“vysvetľuje rozhodnutie Poliačiková.

Vychytávky

Poslanec priznáva, že zariaďovanie rodinného prístavu ho bavilo viac ako ženu. Radosť má hlavne z vychytávok, ktoré šetria priestor. „Máme aj pivnicu, ale do tejto skrine v skrini zmestíme skoro všetko. Je to praktické, aj decká to vedia obsluhovať. Najskôr sa našej predstave naši kamaráti stolári, otec so synom, smiali, ale nakoniec to perfektne vymysleli,“ukazuje nám priestranný drevený „roldor“ v predsieni. „Je to inšpirované starými archívmi, ktoré sa dali posúvať,“ vysvetľuje fascinovaný Poliačik.

Najcennejší obraz: Maľoval ho mladší syn Jerguš pod drobnohľadom mamy. Podnikateľka a organizátorka zoznamky pre nezadaných vo voľnom čase kreslí. Poliačik vymyslel titul k synovmu obrazu - Hitler s balónikom v pekle.
Najcennejší obraz: Maľoval ho mladší syn Jerguš pod drobnohľadom mamy. Podnikateľka a organizátorka zoznamky pre nezadaných vo voľnom čase kreslí. Poliačik vymyslel titul k synovmu obrazu - Hitler s balónikom v pekle.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

„Každá miestnosť má jeden silný motív,“ vraví poslanec v kúpeľni a ukazuje na nápadité kachličky, ktoré boli v štandarde. V kuchyni vysvetľuje využitie a pôvod dominantnej čiernej rúry, ktorá vedie k digestoru. „Keď sme sem prišli, trčala. Mala byť zakrytá a zabudovaná v linke. My sme ju však chceli zachovať ako silný vizuálny prvok, tak sme ju nahradili komínovou rúrou a skombinovali s upraveným lacným digestorom,“ ukazuje Poliačik s nadšením. Jedinou vecou, ktorá im vraj k dokonalej atmosfére ešte chýba, sú svietidlá. Zatiaľ využívajú provizórne. No a, samozrejme, tešia sa aj na vzácnu návštevu, ktorá sa im sľúbila. Je ňou prezidentka. „Jej poradca Martin Burgr je tu varený-pečený. Už nás v tomto byte navštívil aj nový europoslanec Michal Šimečka. Dúfame, že ak bude mať čas, príde aj Zuzana,“ povedal Poliačik. „Deti ju spomínajú,“ dodala manželka.

FOTOGAlÉRIA  Pozrite si, ako sa býva poslancovi Progresívneho Slovenska Martinovi Poliačikovi