Keď po vražde novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej († 27) prišiel o kreslo, zdalo sa, že zrátané to má aj Nejedlý. No s nástupom "Kaliho“ ministerskej náhradníčky Denisy Sakovej sa prvý hasič v krajine udržal vo funkcii ešte rok a pol.

V auguste 2019 však sám od seba zbor opustil. "Prišla chvíľa, keď sa slová, myšlienky hľadajú najťažšie. Chvíľa, keď chcete veľa povedať a ide to ťažko. Som šťastný, pretože som takmer naplnil svoje životné hasičské predsavzatia,“ prihovoril sa vtedy svojim kolegom a priaznivcom na sociálnej sieti Nejedlý, ktorý si v profesii odkrútil 35 rokov.

Šuškalo sa, že mu rezignáciu odporučili. "Rozhodne nechcel skončiť svoju kariéru tak, aby ho z funkcie odvolali. Po toľkých rokoch a toľkej robote, čo má za sebou, by to bolo potupné. Verím, že ak to smerovalo k jeho výmene, tak sa dohodol a výpoveď dal sám,“ tvrdil vtedy zdroj Šarmu s tým, že muž markizáčky Danice Nejedlej zle znášal aj obvinenia z dotačného podvodu a pokladal ich za sprisahanie a krivdu.

Išlo o takzvanú kauzu hasičov, ktorí boli registrovanými bobistami. Oni tvrdili, že o tom nevedeli, isté občianske združenie však vďaka tomu vytiahlo z rezortu školstva 300 000 eur a tým sa postaralo o robotu policajným vyšetrovateľom. Bolo z toho aj súd.

Danica Šarmu vtedy viackrát povedala, že pevne stojí pri svojom mužovi a jeho rozhodnutie rešpektuje. "S manželom sme sa o jeho odchode do výslužby počas posledných rokov rozprávali niekoľkokrát. V tomto rozhodnutí má moju podporu. Som na neho a jeho prácu hrdá. Tešíme sa na budúcnosť, na všetko nové, čo nás čaká. A hlavne, že budeme môcť mať pre seba viac času,“ priznala Šarmu Nejedlá po odstúpení manžela z funkcie.

Klebetilo sa, že by moderátorka dokonca mohla odísť z Markízy a začať s Alexandrom odznova mimo kamier a žiary reflektorov. No do deja zasiahla vtedajšia ministerka Saková, ktorá o skúseného odborníka nechcela prísť. Nasmerovala ho preto do Prahy, kde sa stal zástupcom ministerstva vnútra na plnenie úloh v oblasti ochrany pred požiarmi, akýmsi hasičským a záchranárskym atašé.

Po zmene vlád a príchode nového ministra Romana Mikulca sa nad českou kariérou Nejedlého začalo zmrákať, až napokon funkciu zrušili. Stalo sa tak v máji 2020, len tri mesiace po nástupe Mikulca s tým, že Nejedlý prišiel aj o zaujímavé výhody. Vďaka vysokej funkcii mal dovtedy k dispozícii služobný trojizbák v bytovke, ktorú v bratislavskej mestskej časti Rača využíva ministerstvo vnútra. Mal výmeru približne 88 štvorcových metrov a podľa verejne dostupnej zmluvy, platnej v roku 2017, mu zaň strhávali z platu regulované nájomné 125,50 eura. Aj tomu však odzvonilo.

Šarm nedávno informoval, že dovtedy zhovorčiví manželia Nejedlí prestali dávať rozhovory. Predtým im pritom nebol problém položiť aj háklivejšiu otázku, vždy odpovedali s gráciou. Nejedlého koniec všetko zmenil,  keď sa zo spomínaného týždenníka generálovi predsa len dovolali, po dlhej tichej pauze len odvrkol: "Máme sa dobre, ďakujeme. Prišiel som zďaleka. Ozvite sa mi poobede, dohodnem sa s Danicou, keď príde domov, a niečo vám možno dáme.“

FOTO k téme v GALÉRII.

Sľub však nedodržal a telefón už nezdvihol. Aj Nejedlá Šarmu sprostredkovane cez PR oddelenie Markízy stroho odkázala, že reagovať mieni len na otázky týkajúce sa jej práce. Skúsená novinárka odmietla odpovedať aj na to, ako po generálovom nástupe na výsluhový dôchodok spolu nažívajú a čomu sa venujú. To sa podarilo týždenníku zistiť až vďaka pátraniu.

Kde teda bývalý šéf hasičov v súčasnosti pôsobí? Čítajte na ďalšej strane.>>>