Premiérovi Eduardovi Hegerovi sa hra Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorú odštartovalo utajené stretnutie najvplyvnejších ľudí štátu na čele s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v neodpočúvateľnej miestnosti SIS, vymkla spod kontroly. Práve premiér je pritom človek, ktorý oficiálne nominuje šéfa tajných do funkcie a má zo zákona tie najčerstvejšie informácie o bezpečnostných rizikách na Slovensku.
Desať vrcholných predstaviteľov štátu v špeciálnom „bunkri“ riešilo práve prebiehajúce kauzy vrátane podivných okolností týkajúcich sa zatknutia vtedajšieho šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Ten je v súčasnosti vďaka takzvaným kajúcnikom v kolúznej väzbe. Vyšetrovateľ ho obviňuje z brania úplatku. Heger aj predseda parlamentu a šéf strany Sme rodina Boris Kollár, ktorý Pčolinského na flek šéfa SIS nominoval, však pôvodne svorne tvrdili, že to tak nebolo. Teraz sú ticho. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá bola tiež prítomná na stretnutí, je radšej v tejto veci ticho od začiatku. Asi urobila to najlepšie, čo sa dalo.
Vypovedal exšéf kontrarozviedky
Ohľadne Pčolinského už vypovedal šéf Kočnerovho sledovacieho komanda Peter Tóth, ktorý pôsobil ako riaditeľ kontrarozviedky SIS. Ten je v súčasnosti trestne stíhaný aj za sledovanie Pčolinského.
„Následne zo svedeckej výpovede vyplynulo, že svedok nepozná mňa a ani osoby, ktoré sú súčasťou trestného konania vedeného voči mojej osobe. Okrem toho stihol počas výpovede mojim obhajcom vynadať vulgárne do koko.ov….Avšak vyšetrovateľ spolu s dozorovým prokurátorom nie sú schopní počas 84 dní vypočuť svedkov, ktorí boli identifikovaní pri rozhodovaní o mojej väzbe na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku dňa 14. marca 2021. Neostáva mi iné, iba sa domnievať, že iba preto, aby som bol bezdôvodne čo najdlhšie obmedzený na svojich základných ľudských právach a slobodách,“ sťažuje sa Pčolinský. Reakciu exšéfa SIS uverejnil Denník N.
Ďalšiemu, ktorý sa v pasci SIS ocitol, sa podarilo spoza mreží uniknúť. Obvinený riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Adrián Szabó do basy nepôjde. Rozhodol o tom v sobotu sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Nevidel na to dôvod. Pripomeňme, že Szabó bol jedným z účastníkov utajeného stretnutia najvyšších štátnych činiteľov, ktoré na nich narafičila SIS. Keď Szabó odchádzal zo súdu, na televíznych záberoch bolo vidno, že nebol spokojný. Sudca ho síce nezobral do väzby, aj cez rúško však bolo vidno, aký je nahnevaný. Prokurátor viní Szabóa z korupčnej činnosti. Tá mala spočívať "v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti, minimálne vo výške 20-tisíc eur".
Kto sa vlastne utajenej schôdzky v neodpočúvateľnej miestnosti SIS zúčastnil?
Viac o Pčolinského ceste z kresla šéfa tajných za mreže si pozrite v GALÉRII >>
V špeciálnom „bunkri“ sa stretlo desať vrcholných činiteľov štátu na čele s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Miestnosť bola zabezpečená proti odpočúvaniu. Na schôdzke boli: Nový riaditeľ SIS Michal Aláč nominovaný do funkcie stranou Sme rodina, prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger (OĽaNO), predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), generálny prokurátor Maroš Žilinka, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, policajný prezident Peter Kovařík aj šéf inšpekcie ministerstva vnútra Adrián Szabó.