Elitná NAKA v rozklade? Šéf Národnej kriminál­nej agentúry Branislav Zurian odišiel z funk­cie rovno do civilu pár mesiacov po tom, čo proti nemu vypovedal dôstojník SIS Boris Be­ňa. Podľa neho mu dodával infor­mácie o sledovaní a odpočúvaní Ľudovíta Makóa, súčasného kajúc­nika hneď v niekoľkých vyšetro­vaniach. Zurian na neho za to po­dal trestné oznámenie, s ktorým sa podľa neho zatiaľ nič neudialo. Dlhoročný policajt kedysi pôsobil ako operatívec aj v tíme, ktorý do­stal Mikuláša Černáka, a teraz sa chystá živiť ako vysokohorský nosič.

Budúcnosť s krošnou

Zurian odslúžil v zbore spolu 23 rokov. Po štyridsiatke sa však do dôchodku nechystá. Chce os­tať aktívny a plánuje sa venovať svojmu koníčku. „Budem zatiaľ ro­biť nosiča na vysokohorskej chate. Dohodol som sa s dvoma chatármi, takže budem chodiť striedavo na jednu a na druhú,“ hovorí Zurian. V čase, keď sa s ním rozprávame, je už dva dni civilom.

Priznáva, že pri vynáške si užíva ticho a pokoj.
Zdroj: archív B.Z.

Nahnevaný

Hoci sa hovorí o tom, že ho do odchodu dotlačili, on to popiera. „Nie je to pravda, nik ma nenútil odísť. Bolo to moje rozhodnutie,“ vraví Zurian a dodáva, že chcel zá­roveň zmeniť prostredie. Jeho ne­dobrovoľný koniec v zbore ozna­čil za nezmysel aj policajný pre­zident Peter Kovařík. Bývalý šéf NAKA však jasne pomenoval veci, ktoré mu prácu rozhodne neuľah­čovali. Súvisia s kauzou, v ktorej proti nemu stojí bývalý zástupca riaditeľa SIS. „Moja kariéra sa ne­skončila pre zločinca Beňu,“ hovorí Zurian. 

O dôvodoch, prečo sa rozhodol odísť aj o tom, ako chcú policajný prezident a minister vnútra udržať NAKA funkčnou sa dočítate v najnovšom vydaní PLUS 7 DNÍ.