Tip na článok
Opäť veľvyslancom: Jozef Migaš bude čoskoro už tretíkrát veľvyslancom. Po Ukrajine a Rusku mieri najnovšie do Bieloruska.

Bývalý šéf parlamentu Migaš nezaháľa. Čaká ho teplý flek v Bielorusku

Niekdajší predseda parlamentu a bývalý šéf SDĽ Jozef Migaš bude opäť veľvyslancom. Tentoraz v Bielorusku.

Jozefovi Migašovi sa v januári tohto roka skončila misia v Moskve a už je pre neho pripravené miesto na ďalšom veľvyslanectve. Spoluzakladateľ a predseda niekdajšej Strany demokratickej ľavice, v ktorej pôsobil aj premiér Fico, si zrejme s autoritatívnymi lídrami dobre rozumie.

Najprv bol ako veľvyslanec na Ukrajine počas prezidentovania Leonida Kučmu, neskôr ho prvá vláda Roberta Fica poslala do Ruska za Vladimirom Putinom a najnovšie ho ministerstvo zahraničných vecí plánuje poslať do Bieloruska, kde už 21 rokov neobmedzene vládne Alexander Lukašenko.

PLUS 7 DNÍ to potvrdili dva nezávislé dôveryhodné zdroje, ministerstvo zahraničných vecí vyslanie Migaša do Minska nepoprelo.

Hotová vec

„Jozef Migaš ide do Bieloruska. Taká je dohoda. V podstate to je hotová vec,“ uviedol pre PLUS 7 DNÍ rodinný známy Migašovcov. Ministerstvo zahraničných vecí odmietlo túto informáciu komentovať. Migaš totiž ešte nemá súhlas bieloruskej strany.

„Každý veľvyslanec, respektíve veľvyslankyňa, potrebuje pred odchodom na svoje nové pôsobisko takzvaný agremán. Do jeho udelenia sa meno v diplomatickej praxi nezverejňuje,“ uviedol Juraj Tomaga, hovorca ministerstva zahraničných veci.

Požiadanie Bieloruska o súhlas ani meno nového veľvyslanca rezort diplomacie nepoprel. „Je to verejné tajomstvo,“ potvrdil Migašovo smerovanie za Lukašenkom zdroj z diplomatického zboru.

Zároveň diplomat, ktorého sme oslovili, je presvedčený, že bieloruská vláda nebude mať voči Migašovi výhrady. „Odmietnutie je veľmi málo pravdepodobné. Jedine, že by mal silne protiruské názory, čo však v jeho prípade isto nehrozí,“ uviedol slovenský diplomat, ktorý si neželal byť menovaný.

Zmätkár

Jozef Migaš sa preslávil v roku 1998, keď ako nový predseda parlamentu nezvládol riadenie schôdze. Poslanci si ho tak doberali, že nakoniec ani nevedel, za čo sa hlasuje. Napokon znechutene odišiel a schôdzu po ňom riadil Pavol Hrušovský (KDH).

Ako predsedovi strany sa mu nepodarilo presadiť za generálneho prokurátora vtedy mladého Roberta Fica, ktorý nespĺňal minimálny vek pre túto funkciu. Urazený Fico založil Smer, ktorý neskôr SDĽ pohltil. Po roku 2002 sa Migaš dal na podnikanie, no v roku 2009 ho počas Ficovej vlády vyslali ako veľvyslanca do Ruska.

Rodina úspešných

Bratia Migašovci sú známi najmä v Prešove a okolí. Jozefov brat Dušan, oficiálne dôchodca, vlastní a riadi rekreačné stredisko na Sigorde pri Prešove. V deväťdesiatych rokoch sprivatizoval Odevné závody kapitána Nálepku. O desať rokov sa však dostal do konkurzu a s obrovskými dlhmi v roku 2007 skrachoval.

Ďalší brat Juraj Migaš je od začiatku kariérny diplomat, ktorý študoval v Moskve na známom inštitúte medzinárodných vzťahov MGIMO. Vystriedal rôzne funkcie. Bol veľvyslancom v Bruseli, Maďarsku a od januára 2014 pôsobí v Slovinsku.

VIDEO Plus 7 Dní