Tip na článok

Bývalý zamestnanec o praktikách na Kostkovej klinike: Ostane vám rozum stáť!

Bývalý zamestnanec Kliniky Kostka prehovoril o praktikách a prominentných klientoch. Záhadný lekár vraj liečil premiéra Fica, jeho rodinu, ministrov Kažimíra i Počiatka.

Galéria k článku (5 fotografií )

Pred pár dňami takmer neznámy muž, dnes azda najznámejší lekár na Slovensku. Z doktora Pavla Kostku zo Spišskej Belej sa doslova zo dňa na deň stala hviezda.

Či je však tento odborník, ktorý podľa všetkého oplýva priam zázračnými liečiteľskými schopnosťami v oblasti masáží a rehabilitácie, so súčasným dianím okolo svojej osoby stotožnený, ťažko povedať.

Od prepuknutia škandálu ohľadom mimoriadne štedrého preplácania jeho služieb zo strany štátnej zdravotnej poisťovne akoby sa po ňom zľahla zem.

Niet ho v práci, niet ho doma a Kostkova jediná doteraz známa reakcia bola poskytnutá len v písomnej forme. Kto je jej skutočný autor, je však záhada. Vysvitlo totiž, že ju upravovali v počítači osoby s menom Mária Trošková. Rovnako sa volá asistentka predsedu vlády Roberta Fica.

A hoci premiér razantne popiera, že by mal jeho úrad s odpoveďou zázračného lekára médiám čosi spoločné, doteraz nevyvrátil informácie, že on sám sa dal Pavlom Kostkom masírovať. Rovnako jeho manželka, syn a svokra.

Prominentná klientela

To by sme mu, samozrejme, nemohli vôbec vyčítať. Je logické, že chronické bolesti chrbtice, ktoré ministerského predsedu neraz vyradili z pracovného procesu, si dá preliečiť u skutočného, aj keď neatestovaného odborníka. A možno aj priamo na Úrade vlády. Veď pri toľkej zaneprázdnenosti sa hádam nebude trepať kdesi do verejného zariadenia.

Naznačuje to výpoveď bývalého pracovníka bratislavskej pobočky Kliniky Kostka, ktorý pre náš týždenník otvorene prehovoril o praktikách zdravotníckej inštitúcie patriacej do portfólia lekára zo Spišskej Belej. Pracoval tam od februára do novembra minulého roka a zažil veru kadečo.

Pravidelne sa tam podľa neho chodil rehabilitovať minister financií Peter Kažimír, jeho štátny tajomník Radko Kuruc, šéf rezortu dopravy Ján Počiatek, ale tiež viceprezidentka Finančnej správy SR Dana Meager.

Klientom Kostkovej kliniky bola aj manželka premiéra Fica, jeho syn a svokra. „Čo sa týka samotného predsedu vlády, jeho vraj masíroval priamo doktor Kostka mimo zariadenia,“ hovorí bývalý zamestnanec kliniky, ktorý si nateraz neželá zverejniť svoje meno. Naša redakcia však má na neho kontakt a v prípade potreby je ochotný o všetkom otvorene porozprávať aj pred súdom.

„Viete, ja nemám čo vymýšľať. Som rád, že sa to konečne prevalilo, lebo keby som napísal blog či do nejakého časopisu o dianí na Klinike Kostka, tak by sa nič nestalo. Dúfam, že teraz sa všetko preverí a prešetrí.“

Pri téme prominenti na Klinike Kostka si bývalý zamestnanec neodpustil poznámku, že ministri ani rodinní príslušníci Roberta Fica neboli jediní, kto kliniku navštevoval. A ako personál zistil, že ide o významného či vplyvného pacienta? Jednoducho.

Mali špeciálne označenú dokumentáciu s poznámkou - super private. Takíto klienti boli ušetrení aj od základného desaťeurového doplatku. Procedúru teda absolvovali zadarmo. Na otázku, či neplatili ani ministri, reaguje bývalý zamestnanec protiotázkou: „A vy si myslíte, že áno?“

V súvislosti s Klinikou Kostka sme oslovili aj všetkých štátnych predstaviteľov, ktorí jej služby údajne využívali. Ani jeden však nemal potrebu akokoľvek sa vyjadriť k téme.

Čítajte viac:

Pestré kandidátky do volieb: Moderátori, exmilenky, politici s kauzami

Hrozné podmienky

Exmaséra kliniky však hádam najviac zarazilo, že podľa jeho odhadov a prieskumov viac než 70 percent ľudí, ktorí zariadenia navštevovali, boli zdraví ľudia.

„Chodili tam jednoducho preto, že tam bola lacná masáž a využívali to. V čase, keď som tam pracoval, totiž klienti nepotrebovali výmenný lístok od odborníka, stačilo odporučenie od všeobecného lekára.

No neprídete sa vymasírovať za desať eur - dôchodcovia za osem -, ak môžete? Veď normálna komerčná hodinová masáž stojí minimálne 26 eur. Poisťovňa zaplatila klinike ďalších 45 eur a bolo vybavené,“ vysvetľuje fungovanie zariadenia.

Bývalý zamestnanec pokračoval príhodami, nad ktorými zostáva rozum stáť. Tak napríklad akupunktúru vyžadujúcu si odborné štúdium - čo nám potvrdil bývalý hlavný odborník rezortu zdravotníctva v tejto oblasti Vladimír Balogh - na Klinike Kostka vykonával personál podľa nakresleného návodu, že „tu bodka, tam bodka“.

Používal pritom síce jednorazové ihly, ale v tomto zariadení ich vedeli vypotrebovať do úplného otupenia. Súčasťou procedúry bol laser, ktorý však občas nefungoval. Napriek tomu sa pracovníci museli tváriť, že je v poriadku. Pacientom ho tak prikladali len akože.

Nuž a to, že na klinike nikdy nestretol žiadneho odborného lekára, že masérov po službe čakala ďalšia šichta v podobe upratovania zariadenia, už asi neprekvapí.

Štedrá poisťovňa

Napriek všetkému sa zdravotníckemu zariadeniu lekára Pavla Kostku v uplynulých rokoch mimoriadne darilo. Upozornil

na to poslanec Miroslav Beblavý, podľa ktorého mal Kostka v roku 2012 obrat asi 140-tisíc eur, v roku 2014 to už bolo vyše 1,4 milióna eur. Rovnako vzrástol jeho zisk, a to z osemtisíc na 794-tisíc eur.

Beblavý očakáva, že za vlaňajšok sa mohol zisk ešte zdvojnásobiť. Kostkovej firme sa začalo dariť po nástupe exministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej - odvolali ju pre kauzu predraženého CT - a bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Marcela Foraia - odvolali ho pre kauzu výhodných zmlúv pre „tetu Anku“.

Za krátke obdobie Kostka otvoril kliniku nielen v Spišskej Belej, ale aj v Bratislave, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici a najnovšie v Trenčíne. Kým súkromné poisťovne ich zazmluvnili len obmedzene, objem zo strany VšZP vzrástol od roku 2012 o 2 100 percent.

V súčasnosti majú od nej zmluvu na vyše 3,2 milióna eur ročne. Kliniky, ktoré sú podľa Beblavého v skutočnosti ambulanciami, majú zarábať na poskytovaní zdravotnej starostlivosti v oblasti FBLR, teda fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia.

Vysokú ziskovosť im vraj priniesol unikátny kód výkonu zdravotnej starostlivosti pod názvom „cielená dlhodobá terapia - CDT00“. Zatiaľ čo Kostkovi zaň všeobecná poisťovňa platí 45 eur, iným poskytovateľom vôbec nič.

Dar od predsedu

Predseda vlády Robert Fico už v tejto súvislosti vyhlásil, že za všetko môže bývalý šéf poisťovne ešte z čias vlády Ivety Radičovej. Je ním Marián Faktor, pod ktorého vedením Kostkovi uvedený kód schválili.

Organizácia Transparency International Slovensko však zistila, že Kostka dostal vlani peniaze aj z rezervy premiéra. Išlo o dvadsaťtisíc eur pre neziskovku Výskum Thomasa Alva Edisona, ktorá patrí Kostkovej spolupodnikateľke a finančnej manažérke kliník Slávke Kostkovej. Peniaze sa mali použiť na modernizáciu pracoviska, nákup technického vybavenia a zdravotných pomôcok. O ktoré pracovisko presne išlo, nie je známe.

Niet ho

Priestor sme chceli dať aj Pavlovi Kostkovi. Hľadali sme ho však márne. Nebol ani na klinike, ani doma, ani na chate, kde sa vraj po prepuknutí kauzy zdržiava. A istý čas ho nevideli ani v Spišskej Belej. Jeho tamojšia klinika je schovaná za budovou štátnej polície.

Okoloidúci zhovorčivý dôchodca potvrdzuje, že pána Kostku v Spišskej Belej poznajú. „Sme malé mesto. Tu každý každého pozná. Bol to veľký športovec. Mal úraz a potom začal liečiť a študovať medicínu. Boli časy, keď za ním chodili davy ľudí,“ prezrádza starší pán.

Prezradiť meno a odfotiť sa odmietne. Vraj nechce byť populárny. Tak ako ostatní opýtaní mešťania tvrdí, že Kostka má ľuďom uľavovať od rôznych akútnych príznakov bolesti bez zbytočného predpisovania liekov.

„Niektorí sa smejú, že je ako ten sanitkár z filmu Ako básnici prichádzajú o ilúzie, ktorý po revolúcii presedlal na liečiteľa. On mal nejakú strunu a tou ľudí lieči. Tento náš doktor lieči moderne. Či to pôsobí? Ja neviem, mňa nič nebolí. A ak hej, stačí mi tabletka,“ pridáva sa do rozhovoru ďalšia čiperná babička.

Ešte narýchlo prezrádza, že posledný týždeň Kostku v meste nik poriadne nevidel a na klinike napriek tomu, že tam so svojou rodinou býva, sa nezdržuje. A skutočne. Klinika bola začiatkom týždňa poloprázdna, čakáreň bez pacientov. Keď sme tam doktora Kostku a jeho manželku hľadali, pani na „príjme“ nám len oznámila, že tam nie sú a pre médiá ani nebudú.

Aktuálnu mediálnu hviezdu sme sa snažili nájsť aj na rodinnej chate, v ktorej sa Kostkovci často zdržiavajú. Od Spišskej Belej je vzdialená pár kilometrov.

Obrovský niekoľkoposchodový objekt je postavený na malom pozemku obohnanom vysokým, takmer trojmetrovým plotom. Hraničí s lesom a z prednej strany ponúka obyvateľom domu nádherný výhľad na okolie.

Nachádza sa na ňom ešte jedna budova. Pripomína rozhľadňu alebo holubník. Pána doktora sme však nezastihli ani na tomto malebnom mieste. Mimochodom, všetky nehnuteľnosti sú napísané na maloleté deti pána Kostku.

Rozhovor s bývalým šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) MARIÁNOM FAKTOROM, nominantom KDH, o tom, ako vznikol špeciálny kód pre kliniky doktora Kostku, nájdete v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní