Samozvaná kráľovná instagramu na sociálnej sieti podporila stranu Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka súťažou vystrihnutou ako z volebnej kampane. Ak ste klikli na stránku liberálov, mohli ste vyhrať najnovší iPhone 11 .

Z iniciatívy Plačkovej však nebolo jasné, či ide o oficiálnu stranícku kampaň, čo sa ukázalo ako problematické. Vďaka novele zákona za podobnú aktivitu môže byť influencerka pokutovaná a siahnuť si poriadne hlboko do vrecka.

Proti zákonu

"To je jej aktivita," povedala nám hovorkyňa liberálov Katarína Svrčeková na margo Plačkovej súťaže na sociálnej sieti. Problematickým bolo, že jej status na Instagrame pri súťaži nemal kolonku "objednávateľ", pretože jej aktivita pripomínala práve volebnú kampaň. Práve z hľadiska našej legislatívy takáto aktivita môže byť v rozpore so zákonom odklepnutým v roku 2015.

"Podľa neho platí, že činnosť iných subjektov ako politickej strany, politického hnutia, koalície politických strán a politických hnutí a kandidátov, na podporu alebo v neprospech politických strán, koalícií politických strán a kandidátov sa v čase ustanovenom na volebnú kampaň zakazuje," osvetlila situáciu advokátka Lenka Katríková z advokátskej kancelárie Stentors. Stručne povedané, v čase oficiálnej kampane má nárok "kampaňovať" len politik či strana, nie súkromná osoba. 

Tisícová pokuta?

Na samotnú Plačkovú podala za jej kroky na Instagrame podnet Transparency International Slovensko. Jej činnosť musí preskúmať volebná komisia. Krátko na to, ako Transparency pohrozila Plačkovej vyšetrovaním, na Instagrame sa "zázrakom" objavili údaje o objednávateľovi kampane, teda strane Sloboda a Solidarita.

"Komisia, samozrejme, zváži aj tieto okolnosti, my sme im poslali pôvodný screenshot, ale to doplnenie objednávateľa bude určite „poľahčujúcou“ okolnosťou v posudzovaní rozsahu porušenia zákona," prezradil šéf Transparency Gabriel Šípoš. Samotná sankcia podľa novely volebného zákona z minulého roku sa ešte navýšila. Zatiaľ čo strop pokuty pri tomto druhu prešľapu bol pôvodne tisíc eur, teraz sa nafúkol na 30-tisíc eur.

FOTO Zuzany Plačkovej v GALÉRII, vrátane problematickej podpory Sulíka >>