Zuzana čaputová má 22. októbra navštíviť Japonsko. Na slávnosti, počas ktorej zasadne oficiálne na japonský trón nový cisár Naruhito, stretne množstvo svetových korunovaných hláv. Veľkú Britániu bude reprezentovať princ Charles. Do Tokia sa chystá aj belgický monarcha s manželkou, holandský, švédsky, španielsky kráľovský pár, aj nórsky kráľ.

Na čo by nemala slovenská reprezentantka v obklopení významných hostí zabúdať? "Predpokladám, že pani prezidentka dostala na ceremoniál intronizácie pozvánku, čo je veľká česť pre ňu aj pre Slovensko," zhodnotila odborníčka na protokol z banskobystrickej Univerzity Mateja Bela, Mária Holubová. Tu je podľa nej xx vecí, na ktoré by 7-členné oddelenie protokolu v službách prezidentky čaputovej, nemalo zabudnúť.

1. Dĺžka šiat

"Pri najvyšších protokolárnych akciách, mala dostať aj informáciu o predpísanom dress code od zamestnancov cisárskeho paláca. Dôležité je to v prípade dĺžky šiat. Ak takúto informáciu jej tím nedostal, tak platí nepísané pravidlo, že hosť, ktorý si dá záležať na úprave svojho zovňajšku, vzdáva úctu a česť svojmu hostiteľovi. Nepísané pravidlo je zároveň aj nadčasové, lebo sa vyvíjalo niekoľko stáročí a platí v tejto podobe na celom svete. Zvlášť Japonci sú na úpravu zovňajšku veľmi citliví, a preto si treba uvedomiť, že oblečenie podľa protokolu nepodlieha módnym trendom a ležérne, nedbanlivé oblečenie sa vyhodnocuje ako urážlivé.

Pani prezidentka, ako hlava štátu a žena by mala veľmi citlivo zvážiť dress code. Šaty by mali byť v tlmených farbách, napríklad odtiene farby mocca, sivé, šedé, striebristé, modré, ale nie veľmi tmavé a hlavne nie čierne. Najvhodnejšie sú šaty v kombinácii s plášťom, alebo kabátom rovnakej farby. Topánky ba mali byť zladené so šatami, zhruba na päť centimetrovom opätku, nie ihličky."

Zľava, prvá dáma Melania Trumpová, americký prezident Donald Trump, japonský cisár Naruhito a jeho manželka Masako.
Zľava, prvá dáma Melania Trumpová, americký prezident Donald Trump, japonský cisár Naruhito a jeho manželka Masako.
Zdroj: TASR