V pondelok nastupujú do škôl po predĺžených zimných prázdninách žiaci základných a študenti stredných škôl. Podľa hlavy štátu, Zuzany Čaputovej to je dôležité „nielen kvôli akademickému napredovaniu, ale aj z dôvodu, že izolácia zanecháva stopy na duševnom zdraví a pohode našich detí“.

„Platí to samozrejme vtedy, ak sú školy bezpečným miestom a podnetným priestorom, ktoré pomôžu deťom zvládnuť neistotu, stres, agresivitu a pomôžu predchádzať násiliu a týraniu,“ uviedla prezidentka na svojom Facebooku narážajúc na incident šikany v Miloslavove neďaleko Bratislavy.

Oči na stopkách

Podľa videa, ktoré sa rozšírilo cez sociálne siete mal gang 14 až 16-ročných tínedžerov v areáli bývalého družstva v Miloslavove, okres Senec, zbiť len 11-ročné dievča, liať do nej alkohol, že obeť o sebe ani nevedela, vyzliecť ju a všetko si to zdokumentovať na video. Obeť vyčíňania jej „kamarátov“ skončila v nemocnici. Incident vyvolal všeobecné pobúrenie. Včera desiatky ľudí v obci protestovali. Muži zákona ich nepustili pred dom jednej z údajných hlavných aktérok incidentu. Protestujúci sa mobilizovali cez sociálne siete.

„Pred pár dňami nami otriasli obrázky násilia mladých ľudí v Miloslavove. Prípad rieši polícia a všetci budeme pozorne sledovať ďalší vývoj,“ vyjadrila sa teraz k incidentu prezidentka.

„Aj tento prípad nám však pripomína, že sa naša spoločnosť nachádza v mimoriadne náročnej situácii, keď badať nárast agresivity a napätia.“ Podľa Čaputovej ju musíme spoločne prekonať a okrem iného „stavať na dobrých medziľudských vzťahoch a vzájomnom rešpekte v rodinách, v komunitách, v školách, na pracoviskách, v celej našej spoločnosti“.

V tejto súvislosti preto prezidentka vyzvala učiteľky, učiteľov a ďalších pracovníkov škôl, aby osobitnú pozornosť venovali sociálnym vzťahom v školskom prostredí. „Aby si všímali prejavy šikany či nenávisti, pred ktorými si nikdy nemôžeme zakrývať oči a ktorým je potrebné venovať náležitú systematickú a najmä preventívnu pozornosť.“

Ublíženie na zdraví a výtržníctvo

Útok v Miloslavove majú na stole policajti Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave, ktorý začal vo veci ďalšie trestné stíhanie. „Vyšetrovateľ bratislavskej krajskej kriminálky začal v tejto súvislosti ďalšie trestné stíhanie vo veci úmyselného trestného činu ublíženia na zdraví spáchaného na chránenej osobe v jednočinnom súbehu s úmyselným trestným činom výtržníctva spáchaného formou spolupáchateľstva. V prípade ak sa v priebehu vyšetrovania na základe zadovážených dôkazov preukáže podozrenie zo spáchania aj z iných trestných činov vyšetrovateľ bude postupovať v zmysle zákona a začne trestné stíhanie aj pre ďalšie trestné činy. V predmetnej veci sú naďalej vykonávané všetky potrebné procesné úkony, ktorých cieľom je jej náležité objasnenie,“ informujú muži zákona na svojom Facebooku.

Krízový tím v škole

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) odsúdil čin v Miloslavove, kde podľa neho „nastala situácia, v ktorej ľudskosť a rešpekt človeka k človeku boli zatlačené do úzadia krutosťou, násilím, bolesťou a nedôstojnosťou“.

Gröhlinga mrzí zneužitie sociálnych sietí na šírenie agresivity a ďalšieho nepokoja v našej krajine. „Rozumiem pocitu nespravodlivosti, ale ďalší nepokoj a s ním spojené emócie prehĺbia negatívne dopady na užšie a širšie okolie dotknutých,“ uviedol na svojom Facebooku. Snahou ministerstva je podľa šéfa rezortu, aby sa žiaci vrátili do škôl, kde sa okrem svojich učiteľov a učiteliek, spolužiakov a spolužiačok stretnú s porozumením, pochopením a podporou. Aby bola škola viac ako vzdelávacia inštitúcia. „Aby bola bezpečným miestom pre všetky deti, žiakov a žiačky.“

Rezort komunikoval s riaditeľkou školy v Miloslavove. „Dnes do školy nastupuje krízový tím zložený z psychológov, ktorí budú s učiteľmi konzultovať to, čo sa stalo a ako zvládnuť tému šikany v triedach, následne bude krízový tím v každej triede so žiakmi ošetrovať situáciu, ktorá sa stala,“ ozrejmil Gröhling.

FOTO z protestu v Miloslavove v GALÉRII

Čaputová na záver zaželala všetkým príjemný návrat do škôl a tiež, aby „prevažovala radosť z medziľudského kontaktu nad stresom z ukončenia prvého polroka“.

Mohlo by vás zaujímať: