Bola to diplomatická udalosť roka! Králi, panovníci, princovia, šejkovia, prezidenti a iní vládcovia, všetci dôležití politici sveta boli pozvaní na intronizáciu nového japonského cisára. Na veľkolepej udalosti v Tokiu bola aj prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. Dopátrať sa k fotografiám našej hlavy štátu, však vyzerá byť poriadna fuška.

Bordová Babišová

Na udalosti boli fotografi z celého sveta. Agentúra AP si napríklad všimla českého premiéra Andreja Babiša, ktorý prišiel na slávnosť s manželkou Monikou. Tá si obliekla krásne šaty vínovej farby, dlhé až po zem. Jej voľba oblečenia sa veľmi podobá na tie, ktoré si vybrali aj európske kráľovné. Prvé dámy Poľska a Ukrajiny zvolili tiež dlhé róby svetlých farieb.

Český premiér Andrej Babiš a jeho manželka Monika Babišová prichádzajú na slávnostnú intronizáciu nového japonského cisára Naruhita do Cisárskeho paláca v Tokiu 22. októbra 2019. Cisár Naruhito je 126. japonským cisárom.
Zdroj: Issei Kato

Boris Hanečka opísal, že Zuzana Čaputová by mala mať na sebe dlhé tmavomodré šaty. "Sú tam veľké kvetiny. Urobili sme tam jednoduchú siluetu, majú rozšírený rukáv. Ide o európsky strih so šálovým golierom, ktorý len veľmi jemne evokuje ázijskú kultúru," opísal pre Plus 1 DEŇ tajomne. Jedny na večerný banket a druhé na "inauguráciu". Tie mali byť "kokteilové pod koleno s bielym plášťom".

Čakanie na fotografie

Prezidentka si viezla so sebou na cestu do Tokia viacero spolupracovníkov, svoj mediálny tím a tiež hŕstku novinárov. Vlastné fotografie však agentúra TASR nemala a tak čakali na to, či Zuzanu Čaputovú nezabudla odfotiť nejaká svetová agentúra. Ani hovorca prezidentky, Martin Strižinec nevedel PLUS 7 DNÍ ešte v utorok na obed povedať, či vôbec niekto našu prezidentku odfotil. On, ani nik iný z tímu, zrejme nepokladal zdeliť Slovákom ako vyzerala ich reprezentantka na vrcholnej diplomatickej udalosti, za niečo nevyhnutné. " Aj my čakáme na oficiálne fotky z japonskej strany. Akt intronizácie má veľmi prísne pravidlá na fotenie," žiadalo o trpezlivosť prezidentkino tlačové oddelenie.

FOTOGRAFIE prvých dám Česka, Poľska, či Ukrajiny, ako aj nahodené európske princezné v TOKIU si môžete pozrieť vo fotogalérii.

Tradície spred tisícky rokov

Japonský cisár Naruhito oficiálne zasadol na tzv. chryzantémový trón. Japonská vláda pri tejto príležitosti vyhlásila na 22. októbra mimoriadny štátny sviatok. Cisár Naruhito počas ceremónie oficiálne potvrdil, že si v súlade s japonskou ústavou prevzal moc. Taktiež sa zaviazal, že "v súlade s japonskými zákonmi prevezme svoju zodpovednosť ako symbol štátu a jednoty japonského ľudu". Ako prvý cisárovi zablahoželal japonský premiér Šinzó Abe.

Utorok bol v Tokiu pre Japoncov nielen voľným dňom, ale aj upršaným. Napriek tomu malé skupinky ľudí už od rána čakali pred hlavnou bránou Cisárskeho paláca. S japonskými vlajkami vítali cisára Naruhita, ktorý prišiel do paláca hneď ráno kývajúc im z pootvoreného okna auta. Svoj deň zahájil v jednej z troch svätýň v areáli paláca, kde v bielych šatách oboznámil svojich cisárskych predkov o svojej intronizácii. Popri tom ho sledovali ďalší členovia cisárskej rodiny, ženy odeté v dlhých pastelových šatách a poprední politici. Medzi nimi nechýbal ani japonský premiér Šinzó Abe.

Tisícky policajtov

Pri príležitosti intronizácie japonského cisára polícia uzavrela centrum hlavného mesta, predovšetkým okolie Cisárskeho paláca. Na bezpečnosť dozerali tisíce policajtov. K palácu sa dostali iba pozvaní hostia a akreditované médiá. Tie však na samotnú ceremóniu prístup nemali. Doprava bola riadená policajtmi, autá sa do centra ani nedostali.

Poľský prezident Andrzej Duda a jeho manželka Agata prichádzajú na slávnostnú intronizáciu nového japonského cisára Naruhita do Cisárskeho paláca v Tokiu 22. októbra 2019.
Zdroj: Issei Kato

Po oficiálnej ceremónii sú hostia pozvaní na večerný banket v paláci. Pripravený je pre nich tradičný hudobný a tanečný program. V stredu (23. októbra) bude japonský premiér s manželkou hostiť približne 900 hostí na ďalšom bankete. Pri príležitosti intronizácie japonská vláda v piatok (18. 10.) schválila udelenie milosti približne 550.000 ľuďom odsúdeným za prečiny.

Sprievod sa nekonal

Po oficiálnej intronizácii nového japonského cisára Naruhita mal nasledovať slávnostný sprievod. Japonsko nakoniec 4,6 km dlhý sprievod odložilo na 10. novembra. Úrady sa ho rozhodli odložiť po tom, čo Japonsko cez predchádzajúci víkend zasiahol ničivý tajfún Hagibis, ktorý si vyžiadal takmer 80 obetí na životoch.

Cisár Naruhito je 126. japonským cisárom. Na tróne vystriedal 1. mája 2019 svojho otca Akihita, ktorý abdikoval 30. apríla 2019. Vzhľadom na to, že súčasný cisár má dcéru, princeznú Aiko, ďalším v poradí, teda 127. cisárom, by mal byť jeho mladší brat princ Akišino, resp. jeho 13-ročný syn Hisahito. Dynastia japonských cisárov je najdlhšie vládnucou dynastiou na svete. Cisári z tohto rodu vládnu krajine už najmenej 1500 rokov.