Tip na článok
Andrej Kiska (na lavej snímke vpravo) má za sebou štedrú večeru na benzínke, Ján Čarnogurský si zasa vyskúšal úlohu parašutistu.

Čarnogurský fajčil na záchode, Kiska jedol zo zeme: Mladosť prezidentských kandidátov

Kandidáti na prezidenta prevetrali škatule s fotografiami, zaspomínali na fajčenie na záchodoch i Vianoce na benzínke

Galéria k článku (8 fotografií )
Parašutista: Osemnásťročný Ján Čarnogurský pred prvým zoskokom.
Kandidát Ján Čarnourský
Andrej Kiska na ľavej fotografii ako upratovač. Vpravo si pochutnáva na štedrovečernej večeri v USA na pumpe s ukrajinským kolegom. Košeľu má doteraz odloženú.

Detstvo a mladosť si človek nosí so sebou celý život a ovplyvňuje ho, aj keď už sú vyblednutými spomienkami na zožltnutých fotografiách. Premiér a najhorúcejší kandidát na prezidenta Robert Fico sa vyznal, že jeho formovalo kresťanské prostredie, kde platili dohodnuté pravidlá. A čo formovalo jeho konkurentov?

Baník Kňažko

Najstarším kandidátom na prezidenta je Milan Kňažko. Mladosť prežíval počas šesťdesiatych rokov. Práve uvoľnené roky a štúdium herectva môžu byť smrteľná kombinácia pre dobré mravy.

„Nielen herci, ale vôbec muži majú búrlivé obdobie od dvanástich do osemdesiatich rokov. Na zvyšok sa opýtajte po osemdesiatke,“ smeje sa Kňažko. Na otázku, či niekedy vyviedol niečo, na čo jeho rodičia neboli hrdí, ale on áno, trochu prekvapí: „Po dvoch bratoch čakali, že sa narodí dcéra, ale sklamal som ich.“

Na školské časy spomína skôr ako na čas prázdnin a závan slobody v súvislosti s Pražskou jarou. „Po druhom, treťom a štvrtom ročníku som celé prázdniny strávil v Modrokamenských uhoľných baniach ako baník. Mám na to pekné spomienky. Naopak, najhorší zážitok v živote mám z okupácie v auguste 1968,“ tvrdí Kňažko, ktorý dva roky strávil v škole vo francúzskom Nancy.

„Zásadným spôsobom ma to ovplyvnilo. Pomohlo mi to uvedomiť si, čo je občianska spoločnosť a akú hodnotu má v nej človek,“ uzatvára spomínanie tribún revolúcie z novembra 1989.

Pastier Kiska

„Pri spomienke na mladosť si ako prvé vybavím prázdniny na Zamagurí. S bratrancami som pásol kravy, zvážali sme seno a najväčšia trauma bol drevený záchod pri maštali, kde som niekedy v noci v tme musel ísť,“ hovorí Andrej Kiska.

Nie vždy mal však dobré idylické obdobie. Po vysokej škole sa rozhodol skúsiť šťastie v USA. Dopadol tak, že štedrovečernú večeru jedol z dlážky benzínovej pumpy.

„Skoro dvojročný pobyt ma naučil veľkej pokore. Do USA som odchádzal ako úspešný inžinier, ktorý do práce chodieval s kravatou a neustále bol na služobných cestách. V Amerike som sa dostal do otrasných podmienok."

"V noci po mne lozili šváby, pracoval som sto hodín týždenne, umýval dlážky. Do toho sa mi doma narodila dcéra, ktorú som nemohol vidieť... Často si pobyt pripomínam, lebo veci sa v živote dokážu zvrtnúť. Treba si vážiť, čo človek má a od života dostáva,“ tvrdí Kiska s tým, že už počas strednej školy zistil, že pre úspech nestačí chodiť s davom, ale je nutné na sebe stále pracovať.

Flákač Procházka

Mladý kandidát Radoslav Procházka, ktorý vidí veci inak, však nemal inú mladosť ako mnohí jeho potenciálni voliči. „Ako prvé si vybavím leto, keď sme s kamošmi boli schopní stráviť pol dňa na ihrisku, pol dňa pri vode a potom ešte hlboko do noci sa túlať po meste. A na druhý deň to dať znova, žijúc zo vzduchu, slnka a z emócií,“ zažiaria oči Procházkovi.

Teraz je však už rád, že búrlivé roky a vysokú školu prežitú na plný plyn má bez ujmy za sebou. „Väčšinou to boli klasické prísady - partia kamošov, horúca noc, alkohol a pocit, že máme celý svet na dosah ruky. Občas som mal fakt veľké šťastie, že sa to neskončilo horšie.“ Napriek mnohým mimoškolským aktivitám to nakoniec dotiahol až na americkú univerzitu v Yale.

„Tam som sa presvedčil, že tajomstvom úspechu je práca na sebe v spojení s tímovým duchom a dobrou partiou,“ uzatvára poučenie z USA Procházka.

Hriešnik Čarnogurský

Hoci sa nezdá, ale právnik a zakladateľ KDH Ján Čarnogurský podľa vlastných slov nebol v mladosti žiadny anjel. Na svojom konte má zopár hriechov, ktoré by stáli nejeden Otčenáš či Zdravas ako odpustok.

„V mladosti sa mi nevyhli žiadne pestvá idúce ruka v ruke s tým vekom. Kradnutie jabĺk a čerešní v záhradách susedov, fajčenie na školských záchodoch či nastraženie poplašných nábojov na električkové koľaje v Bratislave, ktoré vybuchli, keď cez ne električka prešla,“ spomína teraz už s úsmevom Čarnogurský.

Z mladosti sa mu ako prvé vybavia potulky po prekrásnych lesoch v Zamagurí, hra na skrývačku so súrodencami, romány Karla Maya či dorastenecké preteky v behu za bratislavský Slovan. Chodil na tri stredné a tri vysoké školy.

„Na každej som stretol kopu pekných dievčat. Jednu z nich som si nakoniec zobral za manželku.“ Čarnogurský je známy svojím rusofilstvom a obranou šírej matičky Rusi.

Pri otázke, ako teda vnímal ako 24-ročný sovietsku „bratskú pomoc“ v auguste 1968, až prekvapí svojím radikálnym postojom: „Bola to okupácia. A keby prezident Svoboda alebo Alexander Dubček vydali rozkaz na odpor, zaobstaral by som si zbraň a bojoval proti okupantom,“ hovorí Čarnogurský.

Čítajte viac:

Kovboj či kynológ: Takto vyzerali prezidentskí kandidáti ako deti

Fico bez záujmu

Týždenník PLUS 7 DNÍ oslovil aj Roberta Fica. „Ďakujeme za ponuku využiť aj takýto priestor, po prehodnotení sme rozhodli, že o vašu ponuku nemáme záujem,“ uviedla Ľubica Končelová z tlačového oddelenia strany Smer.

Podobne sme oslovili aj kandidáta Ľudovej platformy Pavla Hrušovského, podľa ktorého „spolu na to máme“. Neprišla však žiadna odpoveď. Jeho tím asi nemal na to, aby odpovedal.

VIDEO Plus 7 Dní