Krajina riadená náboženstvom, drakonické tresty za rúhanie a spravodlivosť vynucovaná davom. V drsnom Pakistane s krásnou prírodou vznikol príbeh ako z knihy. Chudobná kresťanka Asia Bibiová (48) bola deväť rokov v cele smrti. Za to, že sa moslimskej ženy opýtala, čo urobil pre záchranu ľudstva prorok Mohamed. Zachrániť ju pomohol osobitný veľvyslanec Európskej únie Ján Figeľ, ktorý jej vybavil nový život. Asia Bibiová ho označila za svojho anjela.

 

Rúhanie

Desivý prípad so šťastným koncom sa začal v júni 2009 v malej dedine v štáte Pandžáb v Pakistane. Asia pracovala so susedami moslimkami na poli. V horúčave sa napila z kovového pohára, ktorý bol postavený pri studni. Jednej zo žien sa nepáčilo, že kresťanka pije z toho istého pohára ako moslimky. A oborila sa na ňu, že je nečistá. „Verím vo svoje náboženstvo a v Ježiša Krista, ktorý zomrel na kríži za hriechy ľudstva. Čo urobil na záchranu ľudstva váš prorok Mohamed,“spýtala sa Asia Bibiová. Jej odpoveď ženy rozzúrila a zakrátko dav ľudí napadol Asiu a jej príbuzných. Na miesto prišla polícia, ktorá Asiu odviedla a zadržala pre rúhanie.

Odsúdená

Kontroverzný zákon o rúhaní platí v Pakistane pôvodne kvôli dobrému spolunažívaniu viacerých náboženstiev ešte za koloniálnej éry. V súčasnosti však ohrozuje najmä nemoslimov. „Je veľmi ľahké niekoho obviniť z rúhania a to sa potom ťažko vyvracia,“ približuje zákon Ján Figeľ. „Za rúhanie sa pokladá urážka voči prorokovi, Koránu, islamu alebo Alahovi, pričom Pakistan ako jediná krajina na svete má pri dokázanom rúhaní povinný najvyšší trest - doživotie alebo obesenie,“ hovorí a dopĺňa, že je tak priestor na udávanie napríklad aj pri získavaní výhod alebo pri susedských sporoch. Až 77 ľudí je v súčasnosti odsúdených na doživotie alebo trest smrti. Asia Bibiová strávila rok vo väzbe, než ju obvinili. Rúhanie popierala, no v novembri 2010 ju miestny súd odsúdil na trest smrti obesením. Smrť žiadal aj rozzúrený dav pred budovou súdu. Asiu umiestnili do cely 2,4 krát 3 metre bez okien. Jej prípadu sa venoval aj guvernér štátu Pandžáb Salmaan Tasír. Odsúdenú ženu navštívil v cele niekoľkokrát aj so svojou manželkou. Tasír sa spolu s ministrom pre menšiny Shahbazom Bhattim vyjadrili, že urobia všetko pre to, aby sa Asii dostalo spravodlivosti. Obaja jej verejne vyjadrovali podporu a snažili sa o zmenu zákona o rúhaní.

Vraždy

Obaja sa však dostali do hľadáčika islamistov, ktorí aj ich snahu pokladali za rúhanie. Guvernéra Salmana Tasíra v januári 2011 zastrelil jeho vlastný ochrankár. Odsúdili ho na smrť, no na jeho pohreb prišli davy ľudí, ktorí vyjadrili podporu zákonu o rúhaní. Ministra Shahbaza Bhattiho, jediného kresťana vo vtedajšej pakistanskej vláde, zas rozstrieľali v aute útočníci, ktorí sa označili za talibancov. Asiin prípad prešiel niekoľkými stupňami súdu, napríklad len v roku 2014 bolo pojednávanie s ňou až päťkrát odročené. Vo väzení bola na samotke preto, že sa jej iní väzni vyhrážali smrťou. Objavilo sa niekoľko petícií, ktoré žiadali, aby ju sťali. Verejnú mienku proti Asii štvali politici aj duchovní. Naopak, podporu jej vyjadrili ľudia z celého sveta, ktorí podpisovali petíciu za jej záchranu. O jej prepustenie sa snažil aj pápež František.

Ján Figeľ: V prípade záchrany Asie Bibiovej zohral významnú úlohu.
Ján Figeľ: V prípade záchrany Asie Bibiovej zohral významnú úlohu.
Zdroj: Matej Remmy Jankovic

Anjel

V októbri 2018 sa prípad dostal pred Najvyšší súd, ktorý Asiu oslobodil. To vyvolalo násilné protesty islamistov. V Lahore, hlavnom meste provincie Pandžáb, úrady zavreli kresťanské školy, aby predišli útokom na deti.  Pre búrlivú reakciu vláda nariadila revíziu rozsudku, čo mal urobiť ten istý senát Najvyššieho súdu. V januári tohto roka rozsudok potvrdil a Asiu Bibiovú oslobodili. Pod zmenenou identitou ju aj s rodinou previezli do Kanady, kde žije pod ochranou. Pred týždňom nahrala video, v ktorom poďakovala všetkým ľuďom, ktorí jej pomohli a Jána Figeľa označila za svojho anjela. Figeľovo vyjednávanie totiž prispelo nielen k jej oslobodeniu, ale aj presunu do Kanady.„Pakistan je dôležitým partnerom pre celý svet, je to jadrová mocnosť, vyše 200-miliónová krajina, každá nestabilita v tomto prostredí má ohlas až v Európe. Keď som sa stal vyslancom Únie, snažil som sa dostať do kontaktu s ľuďmi v Pakistane,“ opisuje začiatky pôsobenia v prípade Figeľ.

Vyjednávanie

Z pozície vyslanca dokázal využiť vlaňajšiu zmenu vlády a presvedčiť ju, že stav, v ktorom sa Pakistan nachádza, nie je dostačujúci pre Úniu. „Nezasahovali sme do súdnych rozhodnutí, lebo nezávislosť justície je základný predpoklad pre fungovanie právneho štátu, ale hovoril som mnohým, že oneskorená spravodlivosť je odmietaná spravodlivosť. Asia Bibiová bola totiž deväť rokov v žalári s očakávaním trestu smrti, čo je nespravodlivé,“hovorí Figeľ. V tom čase sa rokovalo o prehodnotení zmluvy o zvýhodnených vzťahoch, pre Pakistan. Znamená to lepšie alebo nulové clá, výhodu asi 300 miliónov eur ročne pre pakistanské firmy. „Zvýhodnený režim je podmieňovaný aj tým, že Pakistan podpíše a ratifikuje 27 medzinárodných konvencií, ktoré sa týkajú ľudských práv, pracovného práva, životného prostredia aj boja proti narkotikám,“ hovorí Figeľ a dodáva, že bol len tlmočníkom postojov Únie.

Nebolo to však podmienené výsledkom súdu s Asiou Bibiovou. „Posolstvo bolo jasné, nemožno pokračovať vo flagrantnom porušovaní ľudských práv a zvýhodňovaní Pakistanu,“dopĺňa Figeľ. Únia zmluvu predĺžila a dala šancu zmenám v Pakistane. Asiu Bibiovú oslobodili. „Vtedy sa začalo zložité obdobie, v ktorom som zohrával úlohu. Bolo to od rozsudku do evakuácie Asie Bibiovej a jej rodiny z Pakistanu,“ vraví Figeľ. Ak by ju totiž pustili v Pakistane do ulíc, určite by ju zavraždili. Podarilo sa mu presvedčiť západné krajiny, že najskôr treba evakuovať rodinu Asie Bibiovej a potom aj ju. Oslobodenú ženu nakoniec prijala Kanada. Figeľ je s ňou stále v kontakte cez videohovory.

Vyhrážky smrťou

Aj pre pôsobenie v prípade zaradila militantná organizácia, ktorá organizovala útoky aj mimo Pakistanu, Jána Figeľa na svoj zoznam plný vyhrážok. Pred časom ministerka Denisa Saková povedala, že Figeľ požiadal o ochranku, čo on popiera. Ako hovorí, informoval slovenské úrady o možnej hrozbe a predpokladá, že na základe toho nejaký čas monitorovali jeho pohyb. Bodygardov však nedostal, ani ich nechcel.  O tom, že to asi nie je vtip, svedčí aj to, že na čas pred vyhlásením rozsudku musel z Pakistanu odcestovať aj Asiin advokát a utiekol tiež tlmočník, ktorý prekladal Figeľove hovory s Asiou Bibiovou. Za angažovanie v prípadoch rúhania sa totiž militanti vyhrážali mladému moslimovi smrťou.