Tip na článok

Cena masla prudko stúpa, dôvod vás šokuje. Hrozí katastrofa?

Ak nekupujete nátierky z rastlinných tukov, ale fandíte maslu, zrejme ste už niekoľko týždňov poriadne naštvaní. Cena masla - a tiež smotany - totiž stúpa priam astronomickou rýchlosťou, zvyšuje sa pomaly každý týždeň.

Galéria k článku (3 fotografie )
Po mliečnych výrobkoch je posledné mesiace výrazne zvýšený dopyt.

Pýtate sa prečo sa to deje a kedy to skončí? Máme pre vás zlú správu: Vyššie ceny za výrobky, ktoré majú Slováci každý deň na stole, môžu naopak ešte rásť.

Prázdne sklady

Dôvodom je, že zásoby mliečnych výrobkov sú takmer vyčerpané! Sklady masla v Európskej únii sú v podstate prázdne. Môže za to znížená produkcia surového kravského mlieka a zvýšený dopyt po mliečnom tuku. Pred niekoľkými rokmi bol prebytok mlieka vo všetkých skladoch EÚ. Produkcia na to reagovala tak, že výrazne znížila počet dojných kráv. Keď sa však teraz, v poslednej dobe, zvýšil dopyt po mliečnych výrobkoch, kravy nestíhajú produkovať dostatok mlieka. Zjednodušene – chýbajú kravy.

Po mliečnych výrobkoch je posledné mesiace výrazne zvýšený dopyt.
Po mliečnych výrobkoch je posledné mesiace výrazne zvýšený dopyt.
profimedia.sk

Počas posledných mesiacov klesala produkcia mlieka nielen na Slovensku - až o 4% -, ale aj v Európe. To sa prejavilo na náraste cien mliečnych výrobkov. Ako píše server idnes.cz, na zvýšení ceny masla sa podpísalo aj ďalšie faktory. „Nedostatok mliečneho tutku, vysoké obchodné prirážky reťazcov či vysoký dopyt v krajinách ako je Čína,“ cituje server Danu Večeřovu z Potravinárskej komory.

Vyššie až o pätinu

Cenový rast sa týka všetkých mliečnych výrobkov, na Slovensku sa zatiaľ sa však prejavil najmä na cenách masla a smotany. V Lidli kúpite maslo za 1,79 eur, v obchodnom reťazci Tesco za 1,59 eur (značka Tesco), a v obchodoch v sieti Terno 1,49 eur.

Bohom zabudnutá dedina: Dom s rozľahlým pozemkom tu kúpite za 2000 eur

Archív

Ku koncu apríla 2017 dosahovali zásoby masla len 1 500 ton, zatiaľ čo vlani v rovnakom čase bolo naskladnených 100-tisíc ton masla. „Rast cien mlieka a mliečnych produktov očakávajú spracovatelia v rozsahu celého sortimentu,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ Stanislav Voskár, prezident Slovenského mliekarenského zväzu.

Černobyľskí mutanti z mŕtvej zóny: Dôsledky jadrovej havárie desia dodnes

Len v priebehu mája vzrástli takzvané spotové ceny mlieka o 20%. Nákupná cena masla sa v štátoch Európy v priebehu mája zdvihla o 12% a oproti minulému roku je vyššia až o 80%.

profimedia.sk

Nárasty cien sa prejavili aj pri sušenom mlieku a syroch. „Na slovenskom trhu situáciu domácim spracovateľom neuľahčila ani vlaňajšia zmena odpadovej legislatívy, keď došlo k niekoľkonásobnému zvýšeniu poplatkov za obaly, čo sa taktiež odrazilo na prekvapujúco vysokých cenách masla,“ dodal Stanislav Voskár.

Prednosť mali „ramy“

Podľa idnes.cz môže za zvyšovanie cien masla aj to, že v 90. rokoch začali poľnohospodári chovať plemená s nižším obsahom tuku v mlieku. Ľudia sa totiž viac zamerali na rastlinné tuky, ktoré boli - a stále sú - lacnejšie ako klasické maslo. Svoju úlohu v tom zohralo aj to, že v našich končinách boli rastlinné „maslá“ dostupné až po zamatovej revolúcii.

VIDEO Plus 7 Dní