Do finále smeruje obnovená kauza vraždy Grzegorza Szymaneka z roku 1996, ku ktorej sa hlási Mikuláš Černák. Po dlhoročnom popieraní, že by vôbec niekedy nejakého Szymaneka videl, teraz vraví: "Áno, ja som dal Szymaneka uniesť, ja som vsunul zbraň do Szymanekových úst a vystrelil." Keďže Černák bol už v roku 2009 odsúdený na doživotie, pozornosť verejnosti momentálne púta len jeho niekdajší kamarát, podnikateľJán Kán. Černák tvrdí, že po výstrele podal zbraň Kánovi a ten vraždu dokonal výstrelom do Szymanekovej hrude.  Kán tvrdí, že Černákovi ide len o pomstu voči nemu, so Szymanekovou vraždou  nemá nič spoločné.

Každý tvrdí niečo iné

Na súde vypovedali dvaja údajní priami svedkovia vraždy a každý z nich tvrdí niečo iné. Jeden, že Černák hovorí o Kánovi pravdu, druhý, že Černák o Kánovi klame. Ostatné svedectvá sú len nepriame. Súdny senát zložený z jedného sudcu a dvoch prísediacich, čiže laikov, sa  teda musí rozhodnúť, či Černákovi môže alebo nemôže veriť. Ak mu uverí, Kánovi hrozídvanásť až pätnásť rokov za mrežami.

Rozhodnutie banskobystrického súdu by malo padnúť začiatkom novembra. Na pláne je už len čítanie posudkov na oboch obžalovaných a potom prídu na rad záverečné reči. Černák už teraz oznámil, že závarečnú reč neprednesie a ani vyhlásenia verdiktu sa zúčastniť nemieni. Producírovať sa po chodbách súdu s "medveďom", teda s reťazou napojenou na putá na nohách i na rukách,  je  nepohodlné a určite aj ponižujúce. Ale ako vrah niekoľkých desiatok ľudí na výber nemá.  Do rovnakého výstroja nebezpečných väzňov ho navlečú tento týždeň ešte raz, pri prevoze do Bratislavy. Tam zase jedným dychom s priznaním vlastnej viny usvedčuje bývalého ministra a riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska z objednávky vradžy Sylvie Volzovej. Práve Volzová by mala na tomto pojednávaní vypovedať.

Niekdajšieho mafiánskeho bosa Mikuláš Černáka s "medveďom" si pozrite v GALÉRII >>