Len zberateľ

Samozrejme, nie že by bývalý advokát mafiána Mikuláša Černáka svoje odkazy verejnosti preberal priamo s pracovníkmi médií. To sa len ozval Polákov právny zástupca Dalimír Solčanský prostredníctvom ktorého odkazuje, že nie je žiadny propagátor nejakých nekalých hnutí. ,,Zadržaný a neskôr obvinený František Polák je zberateľom, ktorý dlhé roky zbiera militárie, mince, súčiastky historických motocyklov a ďalšie veci. V rámci militárií mal viacero výstrojných súčiastok nemeckých zložiek z obdobia II. svetovej vojny, ale aj príslušníkov Červenej armády či partizánskych zložiek,“ tvrdí Polákov advokát.

 

Partizánske korene

Dalimír Solčanský v mene svojho klienta tiež zdôrazňuje vraj nespochybniteľnú vec. A síce, že ,,samotný obvinený pochádza z rodiny, ktorá má partizánske korene a aj utrpela straty v Povstaní za II. svetovej vojny, zúčastňuje sa akcií na uctenie obetí II. svetovej vojny z radov Červenej armády a partizánov,“ vymenúva Polákov advokát. Z uvedeného má podľa neho úplne jasne vyplývať, že v žiadnom prípade nemôže ísť o podporovateľa či propagátora nacizmu, fašizmu alebo iného obdobného hnutia. ,,To dokazuje aj skutočnosť, že za obvineného ponúklo záruku viacero občianskych združení, okrem iného združenie integrujúce menšiny,“ uvádza Dalimír Solčanský, ktorý však nepriblížil, o ktoré konkrétne združenie ide.

František Polák v minulosti zastupoval mafiána Mikuláša Černáka.
František Polák v minulosti zastupoval mafiána Mikuláša Černáka.
Zdroj: Emil Vasko

Zmenený zákon

Polákov advokát upozorňuje i na to, že pri extrémistickom materiáli, aký sa mal nájsť aj pri domovej prehliadke jeho klienta, je od 1. januára 2017 zmenená dikcia zákona, na základe toho musí samotný obvinený preukazovať, že nejde o extrémistický materiál. ,,Podľa tohto by potom museli byť stíhaní napríklad všetci členovia Klubu vojenskej histórie, ktorí sa venujú tzv. reenactmentu, teda historickej rekonštrukcii bojov z II. svetovej vojny, keďže je logické, že niektorí účinkujúci musia mať aj uniformy či označenie nemeckých zložiek, či už originálne alebo vyrobené repliky,“ vysvetľuje Dalimír Solčanský. Čo je v úplnom poriadku, ale presvedčiť musí najmä orgány činné v trestnom konaní, ktoré zatiaľ tejto obhajobe neuverili a Františka Poláka obvinili. Nuž a ten medzitým prišiel aj o prácu. Predseda Slovenskej advokátskej komory mu totiž podľa portálu Aktuality.sk pozastavil výkon advokácie.