„Rodinu si nevyberiete, kedysi dávno, keď sa o Mikulášovi začalo písať, že je mafián, ma jeho matka, moja teta, požiadala, aby som mu dohovoril. Nemalo to zmysel, išiel si svojou cestou,” konštatuje bratislavský biznismen a právnik Ján Trgala.

Tento muž, ktorý za socializmu pôsobil v diplomacii a pracoval v rozviedke komunistickej Štátnej bezpečnosti vo venezuelskom Caracase, neskôr aj vo Washingtine a na Kube, stojí za dovozom inovatívneho lieku z Kuby, ktorým budeme na Slovensku liečiť komplikácie diabetu známe ako diabetická noha.

Z Kuby nechcú iba liek

„Naša spoločnosť dováža jeden iný liek, na trhu v oblasti farmácie sme už šestnásť rokov. Mali sme záujem otvoriť si dvere do Latinskej Ameriky, pretože európsky trh je už dosť presýtený a ťažko sa tu hľadajú nové možnosti. Chceli sme zvoliť cestu cez kubánske lieky, Kuba je jednotka vo farmácii v Latinskej Amerike a patrí do prvej svetovej päťky,“ vysvetľuje slovenský partner kubánskej strany, ktorá liek na Slovensko dodá v rámci deblokácie kubánskeho dlhu.

O lieku Heberprot - P sa po prvýkrát začalo v odborných kruhoch hovoriť po návrate premiéra Roberta Fica a vládnej delegácie z oficiálnej návštevy Kuby v roku 2015. Našich politikov naň upozornil práve bývalý rozviedčik Ján Trgala. Podľa neho liek pre diabetikov nie je jedinou zaujímavou položkou, ktorá by sa z Kuby dala dovážať.

Celý príbeh niekdajšieho slovenského diplomata a špióna Jána Trgalu si prečítate v najnovšom čísle týždenníka Plus 7 dní.

Černákov príbuzný: Lukratívny biznis od štátu!
Zdroj: Plus 7 dní