Nič ho nezastaví! Ani rozsudok Najvyššieho súdu SR, na základe ktorého sa z neho stal nielen právoplatne odsúdený muž, ale už aj bývalý poslanec Národnej rady SR. Kotlebovec Milan Miňo Mazurek však neľutuje! Obhajuje sa, že v nemenovanom rádiu hovoril v roku 2016 len pravdu, keď nadával Rómom, asociálom jedným. Teda nie pravdu, on hovoril svoj názor, aby bolo jasné. Napriek tomu ho najskôr Špecializovaný trestný súd a pred pár dňami aj Najvyšší súd uznali za vinného zo spáchania extrémistickej trestnej činnosti.

Lenže bojovne naladený 25-ročný Mazurek nemá podľa vlastných slov čo ľutovať. Ba práve naopak. „Ešte viac ma to nabudilo. Ďakujem sudcom, ešte viac ma povzbudili v tom, že to, čo robím, to, čo hovorím, to, čo vyjadrujem, má hlavu a pätu, že je to správne a ďalej budem kráčať touto cestou ešte intenzívnejšie ako doteraz,“ vyhlásil hrdo po skončení pojednávania na Najvyššom súde SR, ktorý mu uložil peňažný trest vo výške desaťtisíc eur. V momente, keď Mazurek prítomným médiám odvážne vykladal čosi o svojom „nabudení“, mu za chrbtom stála zaujímavá persóna. Muž s prezývkou Černákov vojak.

Kandidát z Detvy

Bolo to na jeseň 2017, keď sa redaktor PLUS 7 DNÍ vybral do Detvy, malebného mestečka na strednom Slovensku, známeho najmä ľudovým umením a zvykmi. A takisto tamojšími strojárňami, kde ešte za socializmu nahnali vtedajší mocní v rámci rozvíjania medzinárodnej spolupráce a, samozrejme, priateľstva, pracovať stovky občanov z Vietnamu. Pred dvoma rokmi sa v Detve konal zaujímavý míting. Bol súčasťou predvolebnej kampane do samosprávnych krajov a organizovala ho strana vtedajšieho bystrického župana Mariana Kotlebu. Po jeho pravici na stretnutí s občanmi sedel muž, ktorého nebolo veru treba miestnym predstavovať. Išlo o krajského poslanca, vtedy ešte za Stranu zelených a podnikateľa Miroslava Suju, ktorý sa hrdí nevídaným bohatstvom na detvianske pomery. Miesto domu vlastní haciendu, za ktorú by sa ani hocijaký oligarcha hanbiť nemusel. Nuž a priamo jemu alebo jeho firmám tam patrilo niekoľko lukratívnych nehnuteľností.

Odsúdený: Rozhodnuté! Milan Mazerk spáchal extrémistický trestný čin. Keď vychádzal zo súdu, za chrbtom mu stál Miroslav Suja, prezývaný Černákov vojak. Ten v roku 2017 kandidoval za ĽSNS do Banskobystrického samosprávneho kraja.
Zdroj: Archív

Obyčajní Detvania síce ani netušili, odkiaľ Suja voziaci sa na autách zvučných značiek so špeciálnymi evidenčnými číslami zobral na všetok ten luxus peniaze, ale radšej sa nestarali. Menovaného podnikateľa totiž sprevádzala kadejaká povesť. Podpolianskym vzduchom sa šírili neuveriteľné reči. Suja mal vraj v minulosti blízko k mafiánskemu bosovi Mikulášovi Černákovi. Dokonca ho údajne volali Černákov vojak! Ale či naozaj? Však je to predsa pán poslanec, ako by to mohla byť pravda?

Priznal sa

Miestni pri tejto téme len mávli rukou, prevrátili oči k nebu, mlčky sa zvrtli a odkráčali preč. Zaskočený takýmito rečami, teda aspoň naoko, zostal aj Sujov spolurečník z pódia Marian Kotleba. Po otázke, či považuje za normálne, že za jeho stranu podľa všetkého kandiduje bývalý černákovec, odvetil, že čosi také počuje prvýkrát a musí všetko overiť. „To je pre mňa absolútna novinka, neviem sa k tomu vyjadriť, posudzujem ho ako poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja, kde za ním stoja výsledky v regionálnej správe ciest. A to je pre mňa alfa a omega. Opýtam sa ho na to a podľa toho, čo sa dozviem, sa tým budem zaoberať,“ odvetil Marian Kotleba.

Aby sa dozvedel pravdu, stačilo v tom momente len pozorne načúvať. Miroslav Suja sa nerozpakoval. Bez okolkov, ba temer s hrdosťou v hlase priznal: „Bol som vycvičený v 5. pluku špeciálneho určenia, mal som teda špeciálny výcvik, tak som začal trénovať chalanov v súkromnej bezpečnostnej službe u Černáka. To znamená veci, ktoré sa týkali streľby alebo sebaobrany, jednoducho veci, ktoré bolo treba,“ vysvetlil na jeseň 2017 Miroslav Suja, ktorý priznal aj nejaké tie problémy s orgánmi činnými v trestnom konaní. Padli síce slová ako vydieranie, bitka, ale po­dľa neho to boli také obyčajné taľafatky.

Odsúdený: Rozhodnuté! Milan Mazerk spáchal extrémistický trestný čin. Keď vychádzal zo súdu, za chrbtom mu stál Miroslav Suja, prezývaný Černákov vojak. Ten v roku 2017 kandidoval za ĽSNS do Banskobystrického samosprávneho kraja.
Zdroj: Jakub Kotian

Bude kandidovať?

Na preverenie rečí o blízkosti Miroslava Suju k niekoľkonásobnému vrahovi Mikulášovi Černákovi mal predseda parlamentnej Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba času habadej. Zdá sa však, že trénovanie streľby či sebaobrany mafiánových poskokov, ktorí následne takto získané zručnosti využívali bohvie na čo, no najpravdepodobnejšie na to, čo si človek nechce radšej ani predstaviť, neznamenajú pre bývalého stredoškolského učiteľa žiaden problém. Miroslav Suja sa stal oficiálnou tvárou Ľudovej strany Naše Slovensko, človekom, ktorý sa pohybuje pri jej najvyššom vedení. Bez akýchkoľvek rozpakov.

Nie je pritom vôbec vylúčené, že už o pár mesiacov sa bude ako jeden z kandidátov strany uchádzať o priazeň voličov v budúcoročných parlamentných voľbách. A vylúčené nie ja ani to, že získa toľko hlasov, aby regulárne zasadol do lavíc Národnej rady SR. Aby sa z neho stal verejný činiteľ. Z muža, ktorý pred rokmi pracoval pre obávaného mafiána. Či je takýto scenár naozaj reálny, sme sa pýtali predstaviteľov ľudovej strany. Nuž a jej podpredseda Martin Beluský nám dal vedieť, že „Ľudová strana Naše Slovensko zatiaľ kandidačnú listinu nespracovala, preto nie je možné vyjadrovať sa ku konkrétnym menám“. Tak sa nechajme prekvapiť.

Prečítajte si tiež: