Ústavný súd by mal predstavovať to najlepšie, čo v justícii máme. Aj z odbornej, aj z morálnej stránky. Funkčné obdobie sudcu Ústavného súdu SR trvá dvanásť rokov, o to dôkladnejší by mal byť výber ľudí, ktorí budú reprezentovať našu justičnú elitu. Momentálne je v hre deväť miest pre nových sudcov a záujemcov sa nakopilo až štyridsať. Medzi nimi je aj favorit navrhnutý Právnickou fakultou Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Škola, ktorá čelí škandálu s udelením titulu Andrejovi Dankovi za plagiátorskú rigoróznu prácu, navrhuje za ústavného sudcu Miloša Maďara. Maďar je verejnosti známy hlavne ako advokát Mikuláša Černáka, odsúdeného na doživotie.

Štramák

Dekan právnickej fakulty Michal Turošík v návrhu predloženom poslancom Národnej rady píše, že Miloša Maďara považuje za „erudovanú a skúsenú osobnosť v odbore právo, ktorá má dostatočný odborný aj ľudský potenciál byť vo funkcii sudcu prínosom pre Ústavný súd“. Upozorňuje, že na Katedre trestného práva, kriminológie, kriminalistiky a forenzných disciplín Maďar učí od roku 2002. Osobitne oceňuje Maďarovu „schopnosť prepojiť teoretické vedomosti s aktuálnymi potrebami právnickej praxe, čím dlhodobo užitočne a súladne s potrebami trhu práce formuje nové generácie právnikov“.  Štyridsaťročný Maďar je považovaný za renomovaného trestného právnika. V súdnej sieni si ho nemožno nevšimnúť, ani keby celý čas iba mlčal, veď sa aj stal tretím najlepšie oblečeným mužom Slovenska za rok 2014. Tento „titul“ mu udelili na slávnostnom galavečere módneho domu Marco Mirelli. O bezvýznamnosti či povrchnosti podujatia nemôže byť ani reči, veď galavečer otváral sám prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Na YouTube stále možno nájsť krátke, zrejme amatérske video predstavujúce Maďara ako štramáka zaujímajúceho sa o módu. Na kameru v ňom pri predvádzaní prúžkovaného obleku a kožených topánok hovorí, že oblečenie je pre neho „mimoriadne dôležité“, lebo „väčšina ľudí spája právnikov s dobrými a kvalitnými oblekmi“. Pri výbere oblečenia využíva pomoc odborníkov z oblasti odievania a vraj je rád, že tieto služby už aj na Slovensku možno dostať „na svetovej úrovni“.

Slušne aj vedľa bosa

Aj keď to na YouTube tak možno nevyzerá, advokát Maďar je v súdnej sieni ťažkým protivníkom aj pre skúsených prokurátorov. Inteligentný, predvídavý, s nekompromisným ťahom na bránku a zároveň distingvovaný. Obhajoval napríklad Dávida Brtvu v kauze BMG, takisto exriaditeľa pobočky Pozemkového fondu Dušana Cabana aj niekdajšieho primátora Tornale Ladislava Dubovského. Hlavne však prevzal obha­jobu Mikuláša Černáka takmer vo všetkých jeho nedoriešených vraždách. Predstava, že o funkciu ústavného sudcu sa usiluje niekto, kto zároveň zastáva záujmy mafiánskeho bosa, nemusí byť pre lai­ka stráviteľná. Odborníci upozorňujú, že tento fakt by sám osebe nemal byť pre kandidáta hendikep.„Ak advokát vykonáva svoju prácu podľa zákona a etických pravidiel, nevidím problém v tom, akých klientov zastupoval. Nemalo by byť podstatné to, koho advokát obhajoval, ale ako ho obhajoval. Aj pri zastupovaní ťažkých zločincov môže advokát robiť česť svojmu stavu. Pri výbere sudcov Ústavného súdu by nás malo prioritne zaujímať niečo iné - či sa navrhnutí adepti venujú ústavnému právu. Bez bohatých teoretických a praktických skúseností s ústavným právom nemôžu byť pre Ústavný súd prínosom,“ myslí si advokátka a bývalá prokurátorka Generálnej prokuratúry Eva Mišíková.


Kauza Szymanek ohrozená: Záujem Miloša Maďara o funkciu ústavného sudcu s Černákom predsa len súvisí. Ako je známe, na Okresnom súde v Banskej Bystrici sa má už v nasledujúcich týždňoch začať proces v prípade vraždy poľského milionára Grzegorza Szymaneka. Prípadné zvolenie Maďara za ústavného sudcu by mohlo spôsobiť jeho zabrzdenie. Černák by si totiž musel nájsť nového obhajcu a ten by potreboval dlhý čas na naštudovanie celého spisu.

Kto kandiduje?
Kto kandiduje?
Zdroj: Plus 7 dní

Mohlo by vás zaujímať: