Vražda novinára, spolitizovaná polícia, desaťtisíce nahnevaných ľudí v uliciach a ohavný pád premiéra, ministra vnútra i policajného prezidenta. V tejto zložitej situácii sa dočasne postavil do čela Policajného zboru SR Milan Lučanský. Verejnosť z neho vôbec nebola nadšená. Lučanský nie je nový človek. Práve naopak. Je to ostrieľaný policajný bard so zjazveným imidžom. Pri riešení stratégie boja proti organizovanému zločinu prichádzal do osobného kontatku s politikmi i s obávanými členmi podsvetia. Napriek tomu alebo možno práve preto sa mu podarilo niekoľko malých zázrakov. Kedysi dostal obávaného bosa Mikuláša Černáka do väzenia na doživotie, teraz získava stratenú dôveru verejnosti v políciu.
Chcú “prečúrať” bývalých kolegov
O vražde novinára Kuciaka sa Lučanský dozvedel cestou v aute, keď informácia zaznela v správach. “Ako prvé ma napadlo, že treba zistiť, či tam neboli nejakí policajti. Keď sa v poslednom období stalo niečo závažné, kde vidieť nejaký modus operandi, obyčajne sa ako páchatelia ukázali policajti. Spomeňte si na bývalého kulkáča Mira Jacka a celú partiu okolo neho. Tí robili veci akého rangu! Brutálne lúpežné prepady, únosy a nakoniec zavraždili Kubašiaka. Ako biletári v bordeloch si privyrábali aktívni kukláči a bývalí policajti v maskách prepadávali banky, pošty,” spomenul najvypuklejšie prípady, keď sa muži zákona stali súčasťou podsvetia.
Na otázku, čo tento abnormálny jav spôsobuje, Lučanský odpovedal: “Policajti prichádzajú pri svojej práci do kontaktu s vagabundmi a niektorí sa ľahko stanú ich parťákmi. Majú tiež skreslené predstavy o tom, ako to funguje v civile. Po odchode z polície neraz ostanú bez práce, alebo sa nedokážu adekvátne uplatniť. Majú pocit, že bývalých kolegov 'prečúrajú'. Niekedy prerastú aj pôvodných zločincov a postavia sa na čelo skupiny.”
Celý rozhovor s Milanom Lučanským o súčasnom stave polície i o vyšetrovaní vraždy novinára Kuciaka si môžete prečítať v novom vydaní časopisu Plus 7 dní >>